Nuk jeni të sigurt se çfarë ju nevojitet?

Gjeni një vakt të përsosur për kafshën tuaj shtëpiake ose merrni një këshillë nga furnizuesi juaj lokal.

Gjeni furnizuesin lokal

Ushqimi i maceve - çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje kur zgjidhni atë?

Kur kërkoni ushqimin e duhur për mace, duhet të merrni parasysh të gjitha karakteristikat e maces suaj. Nevojat e secilës mace janë krejtësisht të ndryshme dhe në masë të madhe varen nga mënyra e jetesës së kafshës suaj, niveli i aktivitetit dhe faza e jetës. Nuk ka ushqim të vetëm për macet për macen dembele, të moshuar dhe kotelen energjike që egërson dhe vrapon gjithë ditën. Kur zgjidhni ushqimin e maces tuaj, kushtojini vëmendje çdo aspekti të ditës së saj dhe çdo detaji që e bën macen tuaj të ndryshme nga të tjerët. Nëse nuk dini cilin ushqim të zgjidhni, tregtari juaj lokal Husse do të jetë i lumtur t'ju ndihmojë të zgjidhni ushqimin që është më i miri për macen tuaj. Ju gjithashtu mund të përdorni mjetin tonë "Gjeni ushqimin perfekt". Husse është një markë e ushqimit për mace ku nevojat e kafshëve shtëpiake janë gjithmonë të parat. Më poshtë do të gjeni të gjitha aspektet që duhet të keni parasysh kur zgjidhni një ushqim për mace.

Mosha e maces

Është më mirë të filloni me moshën e maces tuaj. Kjo është një pikënisje e shkëlqyer që do t'ju ndihmojë shumë të ngushtoni gamën e produkteve nga të cilat mund të zgjidhni. Ushqimi i maceve të rritur do të ndryshojë ndjeshëm në përbërje nga ushqimi për një kotele të vogël. Kotelet kanë nevojë për një dietë që do të mbështesë zhvillimin dhe rritjen e tyre të shëndetshme, ndaj është jashtëzakonisht e rëndësishme t'i jepni formulën e duhur në vitin e parë të jetës së kafshës suaj. Vlera kalorifike e dietës së një mace të rritur është më e lartë se ajo e destinuar për macet më të vjetra. Ushqimi për një mace të moshuar nuk duhet të përmbajë kaq shumë yndyrë, e cila në një mace më pak të lëvizshme mund të grumbullohet me kalimin e kohës në formën e kilogramëve të tepërt. Për një mace më të vjetër, ia vlen të zgjidhni një formulë me një përbërje delikate ose pa kokrra, e cila ka më pak gjasa të irritojë sistemin e ndjeshëm tretës të një maceje të vjetër. Ushqimi i maceve duhet të jetë i përshtatshëm për moshën e kafshës suaj.

Niveli i aktivitetit të maceve

Dihet se macet mund të kalojnë 12 deri në 16 orë duke fjetur ose duke u relaksuar. Sidoqoftë, mënyra se si macet e kalojnë kohën kur janë zgjuar mund të ndryshojë në mënyrë drastike. Në varësi të mënyrës se si macja juaj e kalon kohën e saj të lirë, dieta e saj gjithashtu duhet të jetë paksa e ndryshme. Nëse maces tuaj i pëlqen të vrapojë, duhet të zgjidhni një dietë që është më e lartë në kalori sesa në rastin e një mace dembel që preferon të shtrihet në vende të ngrohta në shtëpi. Vlera shumë e lartë kalorifike në dietën e një maceje më pak aktive mund të çojë në akumulimin e kilogramëve të panevojshëm, dhe në afat të gjatë, në mbipeshë apo edhe obezitet. Prandaj, para se të vendosni për ndonjë ushqim për macen tuaj, vlerësoni nivelin e aktivitetit të tij gjatë ditës - kjo do t'ju ndihmojë të zgjidhni një dietë që do ta bëjë qenin tuaj të ndihet mirë dhe do t'i sigurojë atij nivelin e duhur të energjisë ditore.

Nevojat individuale

Mosha dhe nivelet e aktivitetit nuk janë gjithçka që duhet të keni parasysh kur zgjidhni një ushqim për macet. Nëse keni një gëzof në shtëpi pas sterilizimit ose sterilizimit, mbani mend se dieta e një maceje të tillë duhet të përmbajë më pak yndyrë dhe më shumë fibra - falë kësaj, ajo do të kënaqë oreksin për më gjatë, pa tejkaluar kërkesat ditore të maces. Nëse keni një mace në shtëpi me probleme ose sëmundje të sistemit urinar, zgjidhni një ushqim me shtimin e boronicës së kuqe në një përbërje që ka një efekt të dobishëm në traktin urinar. A ka macja juaj një stomak të ndjeshëm ose alergji ushqimore? Zgjidhni një ushqim delikat me bazë qengji pa kokrra. Ushqimi i maceve ka një ndikim të madh në shëndetin dhe mirëqenien e mikut tuaj me katër këmbë. Prandaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme të zgjidhni një ushqim që është i përshtatur për nevojat individuale të maces tuaj.

A është ushqimi i thatë i maceve një zgjedhje e mirë?

Ushqimi i thatë i maceve shumë shpesh ka kontestime midis kujdestarëve të maceve. Shumë pronarë të maceve besojnë se ushqimi i thatë i maceve është ushqimi më i keq që mund t'i jepet një maceje. Ekziston edhe një grup i tërë tifozësh të ushqimit të thatë për macet. Mbajtësit e maceve kanë argumentuar për vite me radhë nëse ushqimi i thatë i maceve është një zgjedhje e mirë apo jo. Macet e egra janë mësuar të marrin lëngje kryesisht nga vaktet e tyre. Prandaj, ushqimi i thatë i maceve për një kafshë shtëpiake që nuk është i bindur të pijë ujë nga një tas është në rrezik të një niveli të papërshtatshëm hidratimi. Kur vendosni për një dietë me ushqim të thatë, sigurohuni që macja juaj të marrë lëngje të mjaftueshme gjatë gjithë ditës. Mos harroni se ushqimit të thatë të maceve mund t'i shtoni ushqime të lagura, të cilat jo vetëm që do të përmirësojnë shijshmërinë e tij, por gjithashtu do të ndihmojnë në mbajtjen e trupit të maces tuaj të hidratuar siç duhet. Ushqimi i thatë i maceve është një nga zgjidhjet më ekonomike të disponueshme në treg. Nëse keni një grup të madh macesh për të cilat kujdeseni, ushqimi i thatë do t'u sigurojë maceve nivelin e duhur të energjisë ditore në një pjesë më të vogël se ushqimi i lagësht. Përveç kësaj, falë përdorimit të ushqimit të thatë, mund të kujdeseni edhe për higjienën orale të maces. Struktura krokante e kroketave të ushqimit mbështet pastrimin mekanik të dhëmbëve, gjë që mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme për një përzierje të vogël që nuk i pëlqen të lajë dhëmbët. Keni një mace në shtëpi që i pëlqen të jetë zgjedhës? Ushqimi i thatë i maceve nuk prishet në një tas aq shpejt sa ushqimi i lagësht i maceve dhe është shumë më i lehtë për t'u ruajtur gjithashtu. Ushqimi i thatë i maceve është gjithashtu më i përshtatshëm për matjen e porcioneve.

Përparësitë e ushqimit ekskluziv të thatë për mace

Ushqimi ekskluziv i thatë për mace është bërë vetëm nga përbërësit natyralë të cilësisë më të lartë me tretshmëri të shkëlqyer. Formulat me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore janë pasuruar me taurinë për të mbështetur shikimin dhe zemrën e shëndetshme. Ushqimi ynë i thatë për mace përmban të gjitha aminoacidet thelbësore që trupi i maceve ka nevojë për të funksionuar siç duhet. Ushqimi ekskluziv i thatë i maceve është i pasur me frukto-oligosakaride, të cilat sigurojnë florën e duhur të zorrëve. Formulat ekskluzive përmbajnë antioksidantë natyralë, një grup të plotë vitaminash A, E dhe D, dhe acide yndyrore Omega-3 që luftojnë inflamacionin. Nevojat ushqyese të një maceje janë një çështje individuale, ndaj në ofertën e Husse do të gjeni dieta të dizajnuara për macet e të gjitha moshave, me preferenca apo sëmundje të ndryshme. Nëse jeni duke futur një ushqim të ri në dietën e maces suaj, sigurohuni që ta bëni gradualisht. Përzieni ushqimin e ri me ushqimin ekzistues të maces dhe gradualisht rrisni sasinë e ushqimit të ri në përzierje. Falë kësaj, sistemi tretës i maces tuaj do të ketë kohë për t'u përshtatur me përbërjen e re të ushqimit dhe ju do të shmangni problemet e ndryshme të tretjes.

Cilësi suedeze për kafshët tuaja shtëpiake

1987
Që nga viti 1987 Husse ofron shpërndarje falas në shtëpi të produkteve cilësore për qen dhe mace në të gjithë Evropën.
50+
Produktet Husse janë të disponueshme në mbi 50 vende anembanë globit.
1000+
Mbi 1000 franshizë që këshillojnë dhe ofrojnë produkte në derën tuaj.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.