Pse macet e sterilizuara shtojnë peshë? Dieta më e mirë për macet e sterilizuara.

Të sterilizuaraMbipeshë

Sterilizimi dhe kastrimi i maceve mund të shkaktojë ndryshime serioze në ekuilibrin e tyre hormonal. Besohet se macet e sterilizuara kanë 3 deri në 4 herë më shumë gjasa të shtojnë peshë sesa macet me sistem riprodhues aktiv. Ndryshimet në ekuilibrin hormonal nuk janë arsyeja e vetme që macet e sterilizuara bëhen mbipeshë ose obeze.

Pse macet e sterilizuara dhe të kastruara shtojnë peshë?

Kërkesa për energji për macet pas procedurës së sterilizimit ose kastrimit bie ndjeshëm. Konsumi i kalorive për macet e sterilizuara duhet të jetë rreth 30% më i ulët se dieta e mëparshme. Zgjedhja e dietës së duhur do ta bëjë më të lehtë monitorimin e peshës. Midis maceve femra dhe meshkuj, besohet se meshkujt e kastruar janë më të prirur për të fituar peshë. Shumë faktorë mund të ndikojnë në oreksin e maces, këtu përfshijmë dhe marrëdhënien mace-pronar. Besohet se macet që janë shumë afër pronarëve të tyre kanë më shumë gjasa të shtojnë peshë.

Ndryshoni zakonet e të ngrënit

Ndaloni së ushqyeri macen tuaj sa herë që ka dëshirë. Është shumë më e vështirë të kontrollosh marrjen e ushqimit kur macja juaj ka akses të pakufizuar. Filloni të ushqeni macen tuaj në një orar dhe mos e teproni. Kushtojini vëmendje sasisë së ushqimeve që i jepni maces tuaj gjatë ditës. Ushqimet dhe ëmbëlsirat duhet të përfshihen në kërkesën ditore për energji të maces suaj. Në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të kontrolloni lehtësisht peshën e maces suaj. Mos harroni se ushqimet me copëza nuk duhet të shtojnë më shumë se 20% të energjisë shtesë të dhënë gjatë ditës.

Zgjidhni dietën e duhur

Jo vetëm kontrolli i porcionit, por edhe ushqimi i rregullt janë elementë të rëndësishëm për të mbajtur macen tuaj të sterilizuar në një formë të mirë fizike. Zgjedhja e dietës është po aq e rëndësishme sa mbajtja e sasisë së nevojshme të ushqimit. Formulat më të mira për macet e sterilizuara duhet të jenë me pak yndyrë dhe me nivele të larta të fibrave që ndihmojnë në mbajtjen e maces tuaj të ngopur për më gjatë. Formulat e pasuruara me l-carnitine mund të ndihmojnë në përshpejtimin e procesit të djegjes së yndyrës. Mos harroni të kontrolloni listën e përbërësve në ushqimet e maces suaj. Zgjidhni ushqime me përbërës natyralë dhe të thjeshtë, mundësisht me një sasi të reduktuar yndyre.

Rekomandohet për macet e sterilizuara:

Exclusive Lyster Care | Ushqimi i plotë për macet e rritura

Exclusive Lyster Care është një recetë me përmbajtje të lartë energjie, për macet me lëkurë të ndjeshme dhe kërkesa më të larta për energji.
healthy_shiny_coat
Lëkurë & gëzof
energy_plus
Energji +
Proteina: 32.0%
Përmbajtja e yndyrës: 21.0%
Kontrolloje

Exclusive Urinary | Ushqim i thatë i ekuilibruar, i formuluar për shëndetin e sistemit urinar tek macet e rritura

Exclusive Urinary përmban boronicë dhe nivel të ulët të magnezit. Ul pH-in e urinës dhe stimulon marrjen e ujit për të mbështetur shëndetin e urinës.
ph_low
Pehash i ulët
mg_low
Magnez i ulët
Proteina: 26.0%
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Mos harroni aktivitetin fizik

Aktiviteti fizik mund të jetë shumë i dobishëm për ta mbajtur macen tuaj në një formë të mirë. Çdo ditë kaloni pak kohë duke luajtur me macen tuaj, gjë që mund të përshpejtojë edhe më tej procesin e djegjes së çdo yndyre të tepërt. Macet e rritura kanë nevojë për të paktën 20 minuta lojë gjatë ditës. Nëse macja juaj nuk është shumë e dashur për të luajtur ose humbet shpejt interesin, mund ta ndani atë kohë në disa seanca më të shkurtra.

Produkte të tjera për macet e sterilizuara:

Exclusive Lyster Care, 2 kg | Kroketa të shijshme për macet aktive ose me lëkurë dhe gëzof të ndjeshëm

Me përmbajtje të lartë proteinash dhe yndyre për të kënaqur nevojat e maceve aktive

2 800,00 Lekë

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

Këshillë

2 700,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

2 700,00 Lekë

Mësoni më shumë rreth mënyrës së jetesës së shëndetshme

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.