Si të ruani higjenën e qenit tuaj?

Qentë

Higjena e qenit tuaj është një nga aspektet themelore të shëndetit të tij. Duke e mbajtur qenin tuaj të pastër, ju mund të zvogëloni ndjeshëm rrezikun e infeksioneve dhe sëmundjeve të shumta.

Lëkura dhe gëzofi

Shumë pronarë qensh nuk pajtohen se sa shpesh duhet të lani qenin tuaj. Megjithëse nuk ka rregulla të përcaktuara në lidhje me shpeshtësinë e rekomanduar të banjës, nuk duhet të lani kurrë një qen shumë shpesh, pasi mund të thajë lëkurën . Sigurisht, për të larë qenin tuaj ju nevojiten produkte kujdesi të zhvilluara posaçërisht për t'iu përshtatur nivelit të pH të lëkurës së qenit tuaj. Si një alternativë për një banjë të lagësht, veçanërisht me qentë që kalojnë shumicën e kohës jashtë shtëpisë, mund të përdorni shampo të thatë. Veshja e qenit tuaj ka një shtresë natyrale, të yndyrshme që mbron lëkurën nga lagështia dhe nga të ftohtit. Çdo banjë zhvesh lëkurën e qenit tuaj nga ajo shtresë vajore, duke e lënë atë të ekspozuar ndaj elementeve. Shampo e thatë mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse keni nevojë të freskoni gëzofin e qenit tuaj gjatë vjeshtës ose dimrit, por nuk mund ta sillni qenin tuaj në shtëpi për të qëndruar për disa ditë pas banjës.

Sytë dhe veshët

Ruajtja e pastër e kanalit të veshit, veçanërisht për qentë me veshë të flokuar, është jashtëzakonisht e rëndësishme. Veshët e pastër dhe të thatë mund të parandalojnë rritjen e baktereve, të cilat përfundimisht çojnë në infeksione të veshit. Pas banjës kontrolloni gjithmonë veshët e qenit tuaj dhe fshijini. Për të pastruar veshët e qenit tuaj përdorni vetëm produkte kujdesi të krijuara posaçërisht për qentë. Zgjidhja për pastrimin e veshëve është e lehtë për t'u përdorur, ju vetëm duhet të aplikoni disa pika në brendësi të veshit të qenit tuaj dhe ta masazhoni butësisht. Pas disa minutash, mund ta fshini lëngun e tepërt duke përdorur një copë pambuku ose një pecetë. Në disa raca qensh, lotimi i tepërt mund të çojë në çngjyrosje të gëzofit nën sy. Mos harroni ta pastroni këtë zonë herë pas here, duke përdorur gjithmonë produkte të buta pastrimi të krijuara posaçërisht për qentë.

Dhëmbët 

Mos harroni të kujdeseni për higjienën dentare të qenit tuaj, e cila mund të parandalojë inflamacionin e mishrave të dhëmbëve ose ndonjë problem me dhëmbët më vonë në jetë. Çështja më e zakonshme në lidhje me dhëmbët e qenit është ose rritja e pllakëzave ose era e keqe e gojës. Ushqimi i thatë i qenve mund të ndihmojë në pastrimin mekanik të dhëmbëve. Për t'i mbajtur dhëmbët e qenit tuaj të pastër, mund të përdorni edhe përtypëse dentare, të cilat veprojnë si një trajtim i shijshëm dhe një mbështetje në pastrimin mekanik të dhëmbëve.

Rekomandohet për kujdesin e qenve:

Sensitive Digest Giant | Ushqim i thatë hipoalergjik për qentë e racave të mëdha me ndjeshmëri tretëse

Digest Giant është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Me kondroitinë dhe glukozaminë të shtuar, për të mbështetur shëndetin e kyçeve dhe madhësinë e përshtatur të kroketave për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante.
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
mobility
Lëvizshmëri
Madhësia e racës: Rraca të mëdha
Proteina: 24.0% (73.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Ocean | Ushqim i thatë i plotë, pa drithëra, për qentë aktivë me ndjeshmëri të sistemit tretës

Opus Ocean është një produkt pa drithëra dhe pa gluten, i përshtatshëm për qentë aktivë që vuajnë nga alergji dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (82% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 18.0%
Kontrolloje

Shtrat i pastër

Mos harroni të pastroni rregullisht shtratin e qenit tuaj. Shtretërit e tekstilit të qenve mund të lahen me makinë larëse, zakonisht në një temperaturë të ulët, përveç nëse specifikohet ndryshe nga prodhuesi. Për të larë shtretërit e qenve mund të përdorni sapun ose detergjent të butë, hipoalergjik. Nëse nuk doni të rrezikoni që lëkura e qenit tuaj të acarohet, lani shtratin me një detergjent të krijuar posaçërisht për pastrimin e shtretërve dhe kafazëve të kafshëve shtëpiake.

Produkte për higjienën e qenve:

0,39 Lekë

Opus Lynx, 2 kg | Ushqim krokant pa drithëra dhe pa gluten, për macet me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të ushqyer stilin e jetës aktive të maces suaj

3 000,00 Lekë

Valp Plus, 2 kg | Ushqim i plotë, me psilium dhe fibra vegjetale për tretje të qetë

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

2 700,00 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.