Si të organizoni kohën e lojës me një qen në shtëpi?

ArgëtimRuajtja

Ndërsa moti po përkeqësohet, temperaturat po bien dhe dita bëhet më e shkurtër, loja jashtë me qentë tuaj bëhet gjithnjë e më e pakëndshme. Gjatë vjeshtës dhe dimrit, është e lehtë të shkurtoni shëtitjet tuaja të përditshme dhe të hiqni kohën e lojës në pyll ose në park. Pavarësisht motit të keq, nivelet e energjisë së miqve tanë, pra të qenit, mbeten të njëjta si në pranverë ose verë. Qentë të zhveshur nga sasia e tyre e zakonshme e aktivitetit fizik mund të zhgënjehen shpejt, gjë që mund të çojë edhe në sjellje destruktive nëpër shtëpi. Si të organizoni kohën e lojës për qenin tuaj në shtëpi?

Koha për vrapim

Disa raca qensh janë shumë aktivë dhe kërkojnë një sasi të konsiderueshme aktiviteti fizik për të djegur rezervat e tyre të mëdha të energjisë. Në një shtëpi më të madhe është mjaft e lehtë të gjesh një vend ku qeni të vrapojë, por çfarë mund të bësh në një apartament të vogël? Përdorni mobiljet dhe ushqimet në avantazhin tuaj. Duke përdorur karrige, tavolina, jastëkë ose stol, mund të krijoni një kurs pengesash të improvizuar për qenin tuaj. Fshihni ushqimet e qenit tuaj midis mobiljeve dhe lëreni t'i kërkojë ato. Ju madje mund të përpiqeni të inkurajoni qenin tuaj të kalojë rrugën me pengesa duke i ofruar atij lodrën e tij të preferuar. 

Duke përdorur karrige, tavolina, jastëkë ose stol, mund të krijoni një kurs pengesash të improvizuara për qenin tuaj

Koha për lojën intriguese

Trajtimet mund të jenë shumë të dobishme në shumë mënyra gjatë kohës së lojës. Lodrat Come and Play janë të dizajnuara në një mënyrë që të mund të fshihni ushqime të lehta ose ushqim të thatë qensh në to. Kur qeni juaj është duke luajtur lojën, ai mund të ndeshet me shpërblime të shijshme. Është një mënyrë e shkëlqyer për ta futur qenin tuaj të luajë me një lodër të re dhe gjithashtu i siguron qenit tuaj një stimulim mendor shumë të nevojshëm.

Loja Lufta me tërheqje

Lëreni kohën e lojës të bëhet një sfidë e re për qenushin tuaj. Rutina dhe përsëritja mund ta kthejnë dhe aktivitetin më argëtues në një detyrë të mërzitshme. Është jetike të diversifikoni rutinën tuaj të lojës, veçanërisht kur qeni juaj nuk merr stimulim shtesë nga bota e jashtme. Në vend që të luani vazhdimisht me qenin tuaj, përpiquni të luftoni pak. Mbajeni fort lodrën e qenit tuaj në dorë dhe ia ofroni, në mënyrë që ai të përpiqet t'jua heqë. Pasi qeni juaj të ketë lodrën, përpiquni ta largoni atë nga ai. Lodra më e mirë për këtë aktivitet të veçantë do të ishte një lodër me litar - mund ta mbani të qetë në të dy skajet e ldhe të luani me tërheqje. 

Është jetike të diversifikoni rutinën tuaj të lojës, veçanërisht kur qeni juaj nuk merr stimulim shtesë nga bota e jashtme.

Rekomandohet për argëtim në shtëpi:

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Loja fshihu dhe kërko

Ju mund të luani lojën kukafshehti me qenin tuaj në dy mënyra. Në skenarin e parë, qeni juaj do të kërkojë lodrën e tij të preferuar. Thojini qenit tuaj një "Qëndro!" urdhëroni ose kërkoni dikë që të mbajë qenushin tuaj. Tregojini qenit tuaj lodrën dhe pretendoni se e fshihni atë në disa vende përreth dhomës. Pasi të zgjidhni një vend të mirë, thojini qenit tuaj komandën "Kërko!". Në skenarin e dytë, qeni juaj do t'ju kërkojë. Edhe një herë, filloni duke i thënëqenit tuaj "Qëndro!", dhe dilni nga dhoma. Gjeni një vend të mirë për t'u fshehur dhe lëreni qenin tuaj t'ju gjejë pa i dhënë asnjë sygjerim. Mos e thërrisni qenin, mos bëni asnjë zhurmë. Pasi qeni juaj t’ju gjejë, ju përshëndeteni me gëzim dhe i ofroni një copëz ushqimi të lehtë si shpërblim.

Mos harroni se koha e lojës me qenin tuaj ndihmon në forcimin e lidhjes mes jush. Asnjëherë mos e neglizhoni kohën tuaj të përditshme të lojës. Nuk është vetëm një aktivitet fizik shumë i nevojshëm, por edhe një pjesë e rëndësishme e stimulimit mendor për qenin tuaj. Edhe pa dalë nga shtëpia, ju duhet t'i siguroni qenit tuaj aktivitete argëtuese dhe krijuese për të kaluar kohën tuaj.

Produkte të tjera argëtuese të sigurta për përdorim të brendshëm:

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.