Kotele në shtëpi - Fillimi i mirë me Husse

Gjithçka që duhet të dini si një pronar maceje fillestar. Mësoni bazat e të ushqyerit, shëndetit dhe stërvitjes së koteles suaj.

Ju keni marrë vendimin e rëndësishëm dhe keni zgjedhur një mik me gëzof. Tani ju duhet të përgatiteni për fazën më të rëndësishme të zhvillimit të maces. Në vitin e tyre të parë, kotelet përjetojnë rritje të shpejtë, si fizike ashtu edhe mendore. Sasia e kohës që vendosni të shpenzoni për stërvitjen dhe kujdesin për kotelen tuaj do të reflektohet përmes formës fizike dhe sjelljes së saj në vitet në vijim.

Rekomandohet për kotele:

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Hera e parë në një shtëpi të re

Pasi të planifikoni se kur do ta sillni kotelen tuaj në shtëpi, sigurohuni që të keni gjithçka gati. Momentet e para në një mjedis të ri janë zakonisht stresuese për një kotele, prandaj sigurohuni që macja juaj të ketë një moment për të eksploruar sipas dëshirës së saj. Si fillim, mund ta vendosni në një dhomë specifike - hapësirat më të vogla janë shumë më pak frikësuese dhe ajo mund të rehatohet më shpejt. Paralajmëroni familjen tuaj, veçanërisht fëmijët - kotelet janë krijesa shumë të buta dhe delikate.
Zbuloni më shumë rreth:

Ushqimi i koteles

Kotelet kalojnë një fazë të rritjes së shpejtë midis muajit të 2-të dhe të 6-të të jetës së tyre. Viti i parë për shumë raca macesh është një kohë e ndryshimeve të mëdha fizike. Një dietë e ekuilibruar mirë është një bazë për rritjen e duhur të kotele pas shkëputjes nga gjiri. Kërkesat për energji të koteleve janë shumë më të larta se sa tek macet e rritura, por racioni ditor i ushqimit duhet të ndahet në vakte më të shpeshta, por më të vogla. Nëse e ushqeni kotelen tuaj me ushqim të lagësht, mos e lini tasin me ushqim për më shumë se 30 minuta. Ushqimi i lagësht për kotele priret të prishet shumë shpejt në temperaturën e dhomës, kështu që nëse mace juaj nuk ha, vendoseni tasin në frigorifer dhe vendoseni përsëri pas disa minutash. Kotelja juaj do të ketë uri përfundimisht dhe do të hajë me kënaqësi vaktin e tij.
Zbuloni më shumë rreth:

Zhvillimi i kotele

Gjatë vitit të parë të jetës së tyre, kotelet kalojnë në fazën e rritjes së shpejtë fizike dhe mendore. Trajnimi i përshtatshëm është një ndryshim për të forcuar lidhjen me kafshën tuaj shtëpiake, si dhe një investim në një mace të rritur emocionalisht të qëndrueshme. Që në ditët më të para është e nevojshme t'i mësoni koteles tuaj sjelljen e duhur në shtëpi dhe ndaj kafshëve të tjera ose anëtarëve të familjes.
Zbuloni më shumë rreth:

Shëndeti dhe kujdesi ditor

Kotelet kalojnë një fazë të rritjes së shpejtë midis muajit të 2-të dhe të 6-të të jetës së tyre. Viti i parë për shumë raca macesh është një kohë e ndryshimeve të mëdha fizike. Një dietë e ekuilibruar mirë është një bazë për rritjen e duhur të koteles pas shkëputjes nga gjiri. Kërkesat për energji të koteleve janë shumë më të larta se sa tek macet e rritura, por racioni ditor i ushqimit duhet të ndahet në vakte më të shpeshta, por më të vogla. Nëse e ushqeni kotelen tuaj me ushqim të lagësht, mos e lini tasin me ushqim për më shumë se 30 minuta. Ushqimi i lagësht për kotele priret të prishet shumë shpejt në temperaturën e dhomës, kështu që nëse mace juaj nuk ha, vendoseni tasin në frigorifer dhe vendoseni përsëri pas disa minutash. Kotelja juaj do të ketë uri përfundimisht dhe do të hajë me kënaqësi vaktin e tij.
Zbuloni më shumë rreth:

Produkte të tjera për kotele:

Pick Up Carrier, 1 pce | Qese e biodegradueshme për të mbledhur mbeturinat dhe jashtëqitjet

Përmban një grep për ta lidhur me zinxhirin ose rripin

300,00 Lekë

Pälsvårdsspray, 200 ml | Sprej shpërbërës për pastrim më të lehtë

Produkt për shpëlarje të lehtë dhe praktike -për qentë dhe macet

2 300,00 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.