Zhvillimi i koteleve

Kotele

Në vitin e parë të jetës së tyre kotelet kalojnë një fazë ndryshimesh të shpejta, si fizike ashtu dhe mendore. Mësimi i duhur është një shans për të forcuar lidhjen mes jush, si dhe një investim në një mace të rritur emocionalisht, të qëndrueshme dhe të sjellshme. Që në fillim mësojeni macen tuaj se si të sillet në shtëpi, rreth kafshëve dhe njerëzve të tjerë.

Trajnimi me kuti

Përdorimi i kutisë së mbeturinave është aftësia e parë dhe themelore që kotelja juaj duhet të zotërojë në shtëpinë e saj të re. Macet janë kafshë shtëpiake shumë të pastra dhe instinkti i tyre për të varrosur feçet është shumë i fortë, macet e egra e bëjnë këtë për të maskuar erën e tyre. Shumica e maceve qe jane mbajtur nga rritesit ose strehat nuk duhet të kenë shumë vështirësi për t'u mësuar me një kuti të re, pasi shumicën e kohës kotelet janë të trajnuara. Në fillim përpiquni të shmangni kutitë me aromë të fortë, macet kanë hundë shumë të ndjeshme dhe aroma intensive mund të dekurajojë një kotele të përdorë një kuti me aromë të fortë. Pasi ta sillni kotelen tuaj në shtëpi, tregojini menjëherë ku është kutia, madje mund ta vendosni butësisht kotelen brenda. Nëse kotelja juaj përdor kutinë, lëvdojeni për këtë dhe ofroni një shpërblim, mundësisht një ushqim të shijshëm. Kotelja zakonisht duhet të përdorë kutinë pas një vakti ose pasi ka fjetur.

Në fillim, ju mund ta çoni kotelen tuaj në kuti kur të mbarojë ushqimin ose kur zgjohet. Gjithmonë lavdëroni dhe shpërblejeni kotelen për përdorimin e kutisë.

Në fillim përpiquni të shmangni kutitë me aromë të fortë

Rekomandohet për kotele (Macet Duan):

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Kuptimi i gjuhës së maces

Macet kanë një numër të lartë shenjash verbale dhe jo verbale që përdorin për të komunikuar me njerëzit e tyre. Macet mund të mjaullijnë, të fërshëllejnë, kjo shoqërohet nga një gjuhë komplekse e trupit. Ju mund ta dalloni gjendjen shpirtërore të maces tuaj duke vëzhguar pozicionin e veshëve si dhe bishtin. Vëzhgoni se si macja juaj reagon ndaj mjedisit dhe sjelljes tuaj për të kuptuar kur është i interesuar dhe kur është i frikësuar. Mos harroni se nuk jeni vetëm në këtë proces mësimor. Macja juaj, ashtu si ju, po përpiqet t'ju kuptojë dhe të krijojë lidhje midis tonit të zërit dhe disponimit tuaj.

Vëzhgoni se si macja juaj reagon ndaj mjedisit dhe sjelljes suaj.

Kotele vetëm në shtëpi

Të ndara nga kotelet e tjera dhe prindërit e tyre, kotelet e gjejnë rehatinë më të madhe te shoqëruesi i familjeve të tyre të reja. Fatkeqësisht, ju nuk mund të jeni vazhdimisht në shtëpi me kotelen tuaj, kështu që ju duhet ta mësoni kotelen tuaj të rehatohet me qëndrimin vetëm kur duhet të shkoni në punë ose të merrni disa sende ushqimore. Nëse ju duhet të lini kotelen tuaj, filloni ta lehtësoni atë me mungesa të shkurtra ku nuk shkoni shumë larg, dhe largimi nga dhoma do funksionojë. Ngadalë, përpiquni të zgjasni gradualisht kohën kur nuk jeni prezent. Dilni natyrshëm nga shtëpia.

Ju mund të luani me kotelen tuaj përpara se të largoheni, për ta ndihmuar atë të përdorë një pjesë të energjisë. Një kotele e lodhur ka shumë të ngjarë të shkojë të flejë sapo të dilni nga shtëpia. Ju mund të lini jashtë lodrat e preferuara të maces tuaj ose madje të ndizni një radio ose një televizor si një shpërqendrim shtesë dhe diçka që mund të tërheqë vëmendjen e maces suaj.

Produkte të tjera për kotele:

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Mësoni më shumë rreth mënyrës së jetesës së shëndetshme

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.