Truke të thjeshta për ti mësuar maces tuaj

MaceArgetim

Besohet se macet janë lloji i kafshës shtëpiake që nuk mund t'i mësohet asgjë. Megjithëse mësimi i një maceje është më sfidues dhe kërkon shumë kohë dhe durim, duke përdorur teknikat dhe mjetet e duhura mund t'i mësoni maces tuaj disa truke, të cilat sigurisht do t'i lënë përshtypje miqve dhe familjarëve tuaj.

Si të përgatiteni për stërvitje

Meqenëse macet zakonisht kanë një hapësirë të shkurtër vëmendjeje, ato mund të humbasin shpejt interesin për seancat tuaja të trajnimit. Është më mirë të planifikoni seanca trajnimi më të shkurtra, por më të shpeshta dhe gjithmonë të ofroni një shpërblim të shijshëm për çdo përparim të bërë.

Trajtimet më të këndshme dhe të shijshme padyshim do ta bëjnë më të lehtë stërvitjen. Tingulli i klikuesit sinjalizon sjelljen e duhur. Mos harroni të shpërbleni macen tuaj me një ëmbëlsirë - klikuesi është vetëm një sinjal, jo një shpërblim. Tingulli i klikuesit mund të jetë pak i lartë dhe mund të trembë macet më të ndrojtura. Mbajeni klikuesin në një grusht të mbyllur, i cili do ta shuajë pak tingullin. Çdo truk duhet të ketë një komandë unike zanore, të tilla si "uluni", "putra", "merr".

Jini të durueshëm dhe mos u dorëzoni nëse nuk po shihni rezultate të menjëhershme. Macet më të reja zakonisht marrin truket më shpejt se macet e rritura ose më të vjetra, por kjo nuk do të thotë që ju nuk mund t'i mësoni dhe maceve të rritura diçka.

Klikimet dhe të trajtimet me ushqime të shijshme padyshim që do ta bëjnë trajnimin më të lehtë

Putra

Ndoshta truku më i lehtë që mund t'i mësoni një maceje është një truk me putra. "Jepni putrat" është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta qetësuar macen tuaj me trajtimin e putrave të saj - mund të jetë e dobishme gjatë prerjes së thonjve ose kontrolleve të veterinerit. Për të mësuar trukun, bëni gati klikuesin dhe ëmbëlsirat tuaja.

Ju gjithashtu mund të provoni vetëm me ushqimet. Jepni një komandë "Putra!" ose "Jep putrën!" dhe në fillim merrni butësisht putrën e maces suaj. Përdorni klikuesin, jepini një ëmbëlsirë dhe vendoseni putrën përsëri në tokë. Lavdëroni macen tuaj dhe jepini ledhatime nëse sillet mirë. Përsëriteni këtë pa pushim derisa macja juaj të zgjedhë putrën e saj vetë.

Produkte të rekomanduara për të trajnuar macen tuaj:

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Ulu

Për të mësuar këtë truk do t'ju duhen ushqimet e preferuara të maces suaj. Tregojini maces suaj një ëmbëlsirë dhe vendosni ngadalë ushqimin mbi kokën e maces tuaj dhe jepni një "Ulu!" komandë.

Për të mbajtur një sy tek ushqimi, macja juaj do të duhet të ngrejë kokën, gjë që do të zhvendosë qendrën e gravitetit të trupit të saj. Për të vëzhguar me lehtësi ushqimin do të jetë shumë më e lehtë për macen tuaj të ulet. Nëse macja juaj ulet, sinjalizoni me një klikues, shpërblejeni me ushqimin dhe shumë ledhatime. "Ulu" mund të jetë një truk jashtëzakonisht i dobishëm nëse keni shumë kafshë shtëpiake që jetojnë në shtëpinë tuaj. Nëse kafshët tuaja shtëpiake kanë tendencë të vrapojnë nëpër kuzhinë ndërsa ju po shërbeni ushqimin e tyre, mund t'u thoni atyre të "ulen" dhe të presin me durim për vaktin e tyre.

Nëse macja juaj ulet, sinjalizoni me një klikues, shpërblejeni me ushqimin dhe shumë kafshë ledhatime.

Merr

Mësimi i një komande "të marr" mund të ndihmojë në rritjen e sasisë së aktivitetit fizik në rutinën e përditshme të maces suaj. Për këtë truk zgjidhni një lodër që macja juaj mund ta marrë lehtësisht me dhëmbët e saj. Fillimisht hidheni lodrën pranë jush ndërsa jepni një "Fetch!" komandë. Edhe pse maceve u pëlqen të ndjekin lodrat që ju hidhni, ato nuk janë shumë të prirura t'jua kthejnë ato. Pak durim dhe inkurajim mund të bëjë mrekulli në mësimin e maces tuaj për të marrë.

Mos harroni të jeni gjithmonë të durueshëm, veçanërisht kur jeni duke punuar me një mace të rritur ose më të vjetër. Gjithmonë shpërblejeni macen tuaj për ekzekutimin e duhur të një mashtrimi ose komandimi, por mbani mend se rostiçeri mund të shtojë shpejt kalori. Mos i jepni maceve tuaja shumë ushqime brenda një dite, pasi kjo mund të tejkalojë nevojat ditore të maces suaj për energji dhe madje të çojë në shtim në peshë.

Produkte të tjera për argëtim me macet:

Exclusive Lyster Care, 2 kg | Kroketa të shijshme për macet aktive ose me lëkurë dhe gëzof të ndjeshëm

Me përmbajtje të lartë proteinash dhe yndyre për të kënaqur nevojat e maceve aktive

2 800,00 Lekë

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

Këshillë

2 700,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

2 700,00 Lekë

Mësoni më shumë rreth mënyrës së jetesës së shëndetshme

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.