Ushqimi i këlyshëve - një dietë e shëndetshme është e domosdoshme!

Këlyshët

Gjatë vitit të parë të jetës së tyre, këlyshët rriten shumë shpejt. Mund të shihni ndryshime të dukshme në fizikun e tyre, ata mësojnë të gjitha aftësitë e nevojshme dhe formojnë personalitetin e tyre. Muajt e parë janë një moment vendimtar në jetën e qenushit tuaj që do të ndikojë në mirëqenien dhe shëndetin e kafshës suaj. Dieta e shëndetshme që i përshtatet nevojave të qenit tuaj është një faktor kyç i zhvillimit të tij.

Si të ushqejmë një qenush? 

Edhe pse janë shumë të vegjël, këlyshët priren të kenë oreks të madh. Qentë plot energji mund të djegin shpejt përmes kalorive që kanë ngrënë, por ata kurrë nuk duhet të konsumojnë ushqimin e tyre të përditshëm në një vakt të vetëm. Sistemi tretës i këlyshëve nuk është ende i formuar plotësisht dhe stomaku i tyre është i vogël dhe delikat. Kjo është arsyeja pse ju duhet të ndani ushqimin e rekomanduar të qenit tuaj në vakte më të vogla gjatë gjithë ditës. Filloni me 6 vakte në ditë dhe gradualisht rrisni sasinë e ushqimit duke reduktuar numrin e vakteve. Qenve të rritur duhet t'u jepet ushqimi i ndarë në dy vakte. Jepini qenit tuaj vakte në orët e caktuara dhe mos e lini enën e ushqimit jashtë për shumë gjatë (maksimumi 30 minuta). Nëse qenushja juaj nuk dëshiron të hajë, hiqeni tasin dhe provojeni përsëri më vonë. 

Rekomandohet për ushqim të duhur të këlyshëve:

Sensitive Digest | Ushqim i thatë hipoallergjik për qentë me ndjeshmëri tretëse

Digest është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Proteina e qengjit, e njohur për më pak alergji, është burimi i vetëm i proteinave në këtë recetë.
gluten_free
Pa gluten
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
Madhësia e racës: Rracë e vogël , rracë mesatare
Proteina: 23.0% (72.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Valp Digest bazohet në mishin e qengjit si burimi kryesor i proteinave dhe është një recetë pa gluten për këlyshët me sisteme të ndjeshme tretëse dhe/ose intolerancë ndaj glutenit. Përmban klinoptilolit, një mineral që mbështet qëndrueshmërinë e jashtëqitjes dhe kontribuon në një tretje optimale.
flora_stimuli
Stimuli i florës
gluten_free
Pa gluten
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 26.0% (75% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 15.0%
Kontrolloje

Ushqim i përshtatshëm për këlyshët

Ushqimi i mirë i qenve duhet të plotësojë nevojat specifike ushqyese të qenve gjatë fazës së rritjes dhe zhvillimit të tyre. Bilanci i duhur i proteinave, yndyrnave dhe karbohidrateve është i nevojshëm për të mbështetur funksionimin e duhur të trupit, dhe magnezi, dhe kalciumi i shtuar promovon rritjen e shëndetshme të kockave dhe muskujve. Trakti tretës delikat dhe jo plotësisht i formuar i qenushit tuaj ka nevojë për më shumë kujdes dhe dieta e duhur për një qenush duhet të jetë e pasur me prebiotikë që nxisin florën e dobishme të zorrëve. Formulat e pasura me kalcium dhe fosfor për këlyshët mund të përmirësojnë shumë gjendjen e kockave dhe dhëmbëve të qenit tuaj.

 

Dietë që i përshtatet të gjitha nevojave

Faza e rritjes në zhvillimin e qenushit mund të ndryshojë në varësi të racës së qenit dhe madhësisë individuale. Ju duhet të merrni parasysh madhësinë e qenit tuaj në mënyrë që të zgjidhni një dietë që i përshtatet më së miri nevojave të kafshës suaj. Ushqimi për racat e vogla të qenve është bërë posaçërisht për të akomoduar nofullat më të vogla dhe më të dobëta. Dieta për këlyshët e racës së madhe të qenve është e pasuruar me glukozaminë dhe kondroitina do të mbështesë nyjet e qenit tuaj.

Kur dhe si të ndryshoni një dietë? 

Derisa të mbushin një vit, këlyshët duhet të ushqehen me një formulë të krijuar posaçërisht për këlyshët. Pasi qenushi juaj të bëhet 1 vjeç, mund ta ndërroni dietën me një formulë për qentë e rritur. Me të thënë këtë, nuk duhet të ndryshoni kurrë dietën e një qeni papritur. Sistemi tretës i qenit tuaj kërkon një periudhë tranzicioni për t'u mësuar me një përbërje të re të dietës.Filloni duke përzier ¾ e dietës aktuale të qenit tuaj me ¼ e një formule të re. Pas dy deri në tre ditë, mund të kaloni në ushqyerjen e qenit tuaj ½ e formulës së re të përzier me ½ ushqimin e vjetër të qenit tuaj. Pas dy ditësh të tjera, mund t'i jepni qenit tuaj një përzierje që përbëhet nga ¼ e ushqimit aktual dhe ¾ e formulës së re. E gjithë periudha e tranzicionit duhet të zgjasë 6 ditë. Në ditën e 7-të duhet t'i jepni qenit tuaj vetëm ushqimin e tij të ri. 

Mund të jetë ende e dobishme:

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Mësoni më shumë rreth mënyrës së jetesës së shëndetshme

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.