Hera e parë e qenushit në veteriner - kur dhe pse?

KëlyshShëndeti

Vizita e parë te veterineri është një situatë shumë stresuese për qenushin tuaj. Fatkeqësisht, ju nuk mund ta kaloni këtë hap - qenushit tuaj i duhen vaksinat bazë, të cilat do t'i sigurojnë mbrojtje nga shumë sëmundje infektive.

Kur është koha për të shkuar te veterineri?

As mos mendoni ta çoni qenushin tuaj te veterineri në javën e parë që ai jeton në shtëpinë tuaj. Është stres i panevojshëm - ditët e para në një vend të ri janë tashmë mjaft të vështira për qenushin tuaj. Më e rëndësishmja, gjatë kontrollit tuaj të parë tek veterineri, mjeku do t'ju bëjë shumë pyetje të detajuara në lidhje me sjelljen e qenushit tuaj, kështu që ju duhet kohë e mjaftueshme për të mbledhur disa informacione. Sapo qenushi juaj të ndihet rehat në praninë tuaj, do të jetë shumë më e lehtë ta ndihmoni atë të relaksohet gjatë një përvoje stresuese. Përderisa nuk po ndodh asgjë shqetësuese, d.m.th. qenushi juaj nuk po nxjerr gjak, nuk ka diarre, ka oreks normal dhe nuk duket apatik, ju mund ta çoni qenin tuaj te veterineri pasi të ketë kaluar java e parë apo edhe e dytë. 

Cila është vizita e parë tek veterineri?

Kontrolli i parë në zyrën e veterinerit është kryesisht një mundësi për të vlerësuar shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme të qenushit tuaj. Veterineri do të peshojë qenin tuaj për të gjykuar shkallën e rritjes. Një qenush i shëndetshm duhet të fitojë peshë rregullisht, gjë që është një shenjë treguese e zhvillimit të shëndetshëm. Përcaktimi i peshës trupore të qenushit tuaj është thelbësor për t'i pajisur qenin tuaj me sasinë e duhur të medikamenteve të nevojshme, nëse ka nevojë për t'i administruar ato. Pasi të peshoni qenushin tuaj, veterineri do të kontrollojë gjendjen e përgjithshme të kafshës shtëpiake duke parë sytë, veshët, gojën dhe lëkurën e tij. Hapi i fundit zakonisht është kontrolli i temperaturës së trupit, dëgjimi i mushkërive dhe barkut. Ndonjëherë gjatë vizitës së parë, veterineri do të sugjerojë disa vaksina bazë ose medikamente. Në fund të vizitës veterineri do t'ju informojë për kontrollin e radhës të detyrueshëm.

Rekomandohet për këlyshët (Këlyshët duan):

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Pyetje dhe shqetësime?

Një vizitë te veterineri është një kohë e shkëlqyer për të bërë çdo pyetje që ju ka ardhur në mendje që kur e keni sjellë qenushin tuaj në shtëpi. Sidomos nëse jeni pronar qeni për herë të parë, mos kini turp dhe pyesni - veterineri do t'ju përgjigjet me kënaqësi të gjitha pyetjeve tuaja për t'ju ndihmuar të kujdeseni për qenin në mënyrën më të mirë të mundshme. Nëse ndonjë gjë në sjelljen e qenit tuaj ju shqetëson ose nuk e kuptoni, bisedoni me veterinerin tuaj. Momentet e para me qenushin tuaj mund të jenë sfiduese dhe do t'ju duhet kohë për të kuptuar plotësisht mikun tuaj të ri. A po pyesni se çfarë diete duhet të zgjidhni për qenushin tuaj? Nuk dini çfarë lodra të zgjidhni për qenin tuaj? Veterineri juaj mund t'ju ndihmojë me çdo gjë dhe me kënaqësi do t'ju japë disa këshilla shumë të nevojshme.

Produkte të tjera për këlyshët:

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.