Si të ushqeni një qen të sterilizuar?

Të sterlizuarMbipesha

Kastrimi ose sterilizimi ndikon shumë në ekuilibrin hormonal të qenit tuaj. Qentë e kastruar dhe të sterilizuar kanë 4 herë më shumë gjasa të bëhen mbipeshë ose obezë. Edhe pse ndryshimet hormonale luajnë një rol të madh në shtimin e peshës, nuk është e vetmja arsye pse qentë pas sterilizimit ose kastrimit mund të shtojnë disa kilogramë.

Pse qentë e sterilizuar shtojnë peshë?

Si sterilizimi ashtu edhe kastrimi ndikojnë në kërkesën e përditshme për energji të qenit. Çelësi për të mbajtur një peshë të shëndetshme pas procedurës është ndryshimi i dietës. Këshillohet që dieta për një qen të sterilizuar ose të kastruar duhet të jetë rreth 30% më e ulët në kalori sesa ajo që ushqehej më parë. Dieta e duhur mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e shtimit në peshë. Mos harroni se ka disa raca qensh me një oreks të konsiderueshëm, gjë që mund t'i bëjë ata të prirur ndaj obezitetit. Me raca të tilla si labrador, golden retriever, beagle, pug dhe bulldog francez është veçanërisht e rëndësishme të monitorohet marrja e përditshme e ushqimit. 

Ndryshoni zakonet e të ngrënit

Nëse e keni ushqyer qenin tuaj sa herë ka dëshirë, mundohuni ta mësoni qe të hajë vakte në orët e caktuara. Kafshët shtëpiake me akses të pakufizuar në ushqim priren të hanë shumë ushqime dhe është e vështirë të monitorosh konsumin e përditshëm. Jepini gjithmonë qenit tuaj sasinë e rekomanduar të ushqimit, shikoni rekomandimet e prodhuesit ose veterinerit tuaj. Mos harroni se çdo qen është i ndryshëm dhe nevojat e tij mund të ndryshojnë nga sasia e rekomanduar e ushqimit për një racë apo madhësi fizike. Monitoroni rregullisht peshën e qenit tuaj dhe kushtojini vëmendje sasisë së ushqimeve që po i jepni gjatë ditës. Ushqimet me copëza mund të kalojnë shpejt marrjen e rekomanduar të kalorive dhe të rezultojnë në shtim në peshë. Marrja ditore e ushqimit nuk duhet të kalojë 20% të kërkesës për energji të qenit tuaj.  

Zgjidhni dietën e duhur 

Dieta e duhur për qentë e sterilizuar dhe të kastruar është po aq e rëndësishme sa dhe kontrolli i porcionit. Dieta e duhur do ta bëjë shumë më të lehtë ruajtjen e peshës së shëndetshme të qenit tuaj. Kur zgjidhni një ushqim për qen të sterilizuar ose të kastruar, qëndroni me një formulë dhe një sasi të reduktuar yndyre me nivel të lartë fibrash. Fibrat e bëjnë  qenin tuaj të ndihet i ngopur për më gjatë. Një përbërës i mirë për t'u kërkuar në formulat për qentë e sterilizuar dhe të kastruar është l-carnitine - ndihmon në përshpejtimin e procesit e djegjes së yndyrës. Por ushqimi nuk është gjithçka. Kushtojini vëmendje të gjitha ushqimeve që i jepni qenit tuaj. Zgjidhni ushqime me përbërës natyralë, kërkoni listën e përbërësve të pastër dhe të thjeshtë dhe me pak yndyrë. 

Rekomandohet për qen të sterilizuar:

Sterilised Mini | Ushqim i thatë i balancuar për të përmbushur nevojat unike të qenëve të rritur të sterilizuar, të racave të vogla

Sterilised Mini është një recetë me nivel të ulët energjie, përmbajtje të lartë proteinash dhe L-karnitinë për të ndihmuar metabolizmin. Recetë e rregulluar për të mbështetur nevojat e racave të vogla dhe të vogla të sterilizuara me një madhësi më të vogël krokete.
energy_control
Kontrolli i energjisë
l_carnitine
L-Carnitine
Madhësia e racës: Rracë e vogël
Proteina: 28.0% (81% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 11.0%
Kontrolloje

Sterilised, 12 kg | Ushqim i thatë i balancuar për të përmbushur nevojat unike të qenve të rritur të sterilizuar

Sterilised ka nivel më të ulët të energjisë, përmbajtje të lartë proteinash dhe L-carnitine për të ndihmuar metabolizmin e yndyrave. Recetë e rregulluar për të mbështetur nevojat e qenëve të sterilizuar.
energy_control
Kontrolli i energjisë
l_carnitine
L-Carnitine
Madhësia e racës: Rracë mesatare , rraca të mëdha
Proteina: 28.0% (81% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 11.0%
Kontrolloje

Kaloni kohë në mënyrë aktive

Dieta nuk është mënyra e vetme për ta mbajtur qenin tuaj të sterilizuar ose të kastruar në një gjendje të mirë. Inkurajoni qenin tuaj të lëvizë dhe të jetë më aktiv - në këtë mënyrë ju mund të zvogëloni edhe më tej rrezikun e shtimit të peshës. 

Produkte të tjera për qen të sterilizuar:

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Valp Mini, 2 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së vogël

Përmbajtja e lartë e proteinave dhe yndyrave për një rritje optimale & intensive

2 800,00 Lekë

Këshillë

Valp Maxi, 15 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së madhe

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin optimal të nyjeve në rritje

11 900,00 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.