Ragdoll

Dashamirëse, e lehtë në përditshmëri,  një nga racat më të mëdha të maceve të zbutura

Ragdoll është një mace e madhe dhe mjaft muskulore me një shtresë të butë dhe të mëndafshtë me gjatësi mesatare. Kjo racë është e famshme për natyrën e saj të dashur dhe sjelljen e relaksuar.

iconVendi i origjinës: SHBA
iconPersonaliteti: I qetë, i dashur, lozonjar, i butë, i adaptueshëm, inteligjent
iconGëzofi: Flokë të gjatë
iconNgjyrat: E kuqe, vulë, çokollatë, blu, jargavan, krem (të gjitha zakonisht me pika me ngjyra)
iconKarakteristikat: E madhe në madhësi, gëzof me ngjyra me pika
iconJetëgjatësia: Nga 12 në 15 vjet

Kotele Ragdoll

Kotelet Ragdoll janë mjaft të thjeshtë dhe inteligjentë, kështu që duhet të mësojnë shpejt dhe mund të zgjidhin lehtësisht truket. Gjithmonë mbani mend që të filloni stërvitjen e kotele sa më shpejt të jetë e mundur. Në përgjithësi, macet reagojnë mirë ndaj shpërblimeve dhe lavdërimeve gjatë stërvitjes, kështu që gjithmonë mbani disa ëmbëlsira në dispozicion - Kycklingfile ose Receta Tuna nga vargu Husse janë një motivim i shijshëm në procesin e të mësuarit të maces suaj. Të shpërqendroni kotelen tuaj me një lodër është gjithashtu një teknikë e shkëlqyer trajnimi. Mundohuni të zhvendosni fokusin e maces tuaj sa herë që një kotele bën diçka të papranueshme për të promovuar sjellje të mire gjatë rritjes. Kotelet duhet të ushqehen me një dietë të veçantë të krijuar posaçërisht për to deri në moshën një vjeç.

Midis muajit të 2-të dhe të 6-të të jetës së tyre, kotelet kalojnë një fazë rritjeje të shpejtë. Një dietë e ekuilibruar që do të japë të gjithë lëndët ushqyese dhe energjinë e nevojshme për të mbështetur një zhvillim kaq të shpejtë është një domosdoshmëri. Kattunge nga gama Husse është projektuar për të përmbushur nevojat unike ushqyese të koteleve.

Ushqimi i Ragdoll

Meqenëse Ragdolls janë një nga racat më të mëdha të maceve, me meshkuj të rritur që peshojnë deri në 9 kg, këtyre maceve duhet t'u sigurohet një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar mirë dhe një sasi e duhur e aktivitetit fizik për t'i mbajtur ato në formën më të mirë të mundshme. Kroketter nga vargu Husse është një dietë e plotë dhe e ekuilibruar në dy variante shije: mish pule dhe peshk dhe ofron ushqim optimal për macet me nivele normale energjie. Ragdolls nuk janë adhuruesit më të mëdhenj të natyrës dhe e shijojnë kohën e lirë duke u shtrirë në divan. Monitoroni peshën e maces tuaj dhe ushqeni sasinë e rekomanduar për madhësinë e saj specifike. Ragdoll janë disi të prirur ndaj problemeve të traktit urinar, përkatësisht gurëve të fshikëzës. Nëse macja juaj Ragdoll ka probleme me shëndetin urinar, kalimi te ushqimi i thatë Ekskluziv Urinary që përmban ekstrakt natyral të boronicës së kuqe dhe nivele të balancuara të magnezit, kalciumit dhe fosforit do të ndihmojë në mbështetjen e traktit urinar të maces suaj.

Rekomandohet për të rriturit Ragdoll:

Exclusive Urinary | Ushqim i thatë i ekuilibruar, i formuluar për shëndetin e sistemit urinar tek macet e rritura

Exclusive Urinary përmban boronicë dhe nivel të ulët të magnezit. Ul pH-in e urinës dhe stimulon marrjen e ujit për të mbështetur shëndetin e urinës.
ph_low
Pehash i ulët
mg_low
Magnez i ulët
Proteina: 26.0%
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Ragdoll

Ragdolls shfaqen si mace të forta dhe muskulare që janë të mëdha në madhësi. Ata kanë një gëzof mjaft të gjatë dhe të mëndafshtë dhe janë të njohur për të çaluar kur merren nga dikush, të cilit i besojnë.

Zanafilla

Ragdoll konsiderohet të jetë një racë moderne e maceve, që fillon në vitet 1960. Një mbarështues i maceve persiane nga Kalifornia kryqëzoi macen e bardhë shtëpiake me flokë të gjatë të quajtur Josephine me një mace birmaneze ose birmane që kishte një ngjyrë tipike për macet siamez. Macet nga ajo pjellë më vonë u edukuan në mënyrë selektive me mace persiane dhe birmaneze për të prodhuar një racë të njohur sot si Ragdoll. Raca mori emrin e saj nga tendenca e maceve për të çaluar dhe qetësia e tyre kur merren nga pronarët e rinj. Ragdolls u edukuan për të qenë të qetë në natyrë, të dashur dhe besnikë ndaj njeriut të tyre.

Pamja

Ragdoll është një nga racat më të mëdha të maceve të zbutura me mace të rritura me gjatësi deri në 53 cm dhe peshë deri në 9 kg. Kjo racë mace ka një trup të fortë dhe një strukturë të madhe të shoqëruar me këmbë proporcionale. Sytë janë të mëdhenj, ovale dhe me ngjyrë blu. Ragdolls kanë një shtresë të mëndafshtë që është më e gjatë në stomak, qafë dhe këmbët e pasme. Gëzofit i mungon një shtresë e dendur e pjesës së poshtme që supozohet se redukton rënjen e qimeve. Ragdolls zakonisht vijnë në tre modele gëzofi: pika me ngjyra të ndryshme, ku gjymtyrët në trup (fytyra, veshët, bishti dhe këmbët) janë më të errëta se pjesa tjetër, me gishta, që ngjajnë me ngjyrën e pikave, por putrat dhe bishti mbeten të lehta dhe dyngjyrësh, ku pjesa më e madhe e gëzofit është e lehtë dhe një trekëndësh me lesh të bardhë shfaqet në një fytyrë më të errët.

Sjellja

Kjo racë mace është shumë e dashur me njerëzit dhe zakonisht e ndjek pronarin nëpër shtëpi. Ragdoll janë mace shumë kurioze dhe me kënaqësi do të marrin pjesë në çdo aktivitet rreth shtëpisë, duke vëzhguar me vëmendje mjedisin e tyre. Ata njihen për përshtatjen e lehtë me rutinën njerëzore. Këto mace do të përshëndesin me kënaqësi njerëzit e tyre në derë dhe do të hidhen në prehër sa herë që të jetë e mundur. Ragdoll ndihen më rehat në ambiente të mbyllura, ku mund të shtrihen në divan ose karrige. Macet e kësaj race nuk janë pëlqyes të lartësisë dhe zakonisht do të jenë të lumtur të qëndrojnë në të njëjtin nivel me njerëzit e tyre. Ragdolls nuk janë tepër të zëshëm dhe zakonisht mjaullijnë për t'ju kujtuar kohën e ngrënies ose për të kërkuar përkëdhelje. Kjo racë është e famshme për tendencën e saj për të çaluar kur duan mbahet në duar.

Kërkesat

Meqenëse Ragdolls janë një racë mjaft inteligjente macesh, ato kërkojnë më shumë stimulim mendor për t'i mbajtur të lumtur dhe në formën e tyre më të mirë. Ragdolls janë të dhënë pas marrjes së lodrave që u janë hedhur. Meqenëse Ragdoll është i madh në përmasa, duke i siguruar maces tuaj një kuti të madhe dhe një shtyllë gërvishtëse e fortë dhe e gjatë është e nevojshme. Mbani në mend se meqenëse Ragdolls nuk janë adhuruesit më të mëdhenj të lartësive dhe ngjitjes, nuk keni nevojë për një pemë macesh të gjatë. Ragdolls nuk e pëlqejnë natyrën dhe mbahen si mace shtëpie.

Kujdesi ditor

Me gëzofin e gjatë me një shtresë të cilës i mungon një shtresë e dendur e brendshme, gëzofi i Ragdoll nuk kërkon ndonjë kujdes shtesë përveç larjes së rregullt. Me lesh të gjatë në bisht dhe në pjesën e prapme të këmbëve të pasme, Ragdolls mund të ngecin disa feçe në gëzofin e tyre. Nëse ndodh, sigurohuni që ta pastroni macen tuaj me një peshqir të lagur ose pecetë të lagur të krijuar posaçërisht për macet. Pritini kthetrat e maces tuaj kur ato zgjaten shumë.

Produkte perfekte për Ragdoll

Lynx Senior, 7 kg | Ushqim krokant pa drithëra, për macet e moshuara me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin dhe lëvizshmërinë optimale të kyçeve

6 700,00 Lekë

1 500,00 Lekë

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

Opus Lynx, 2 kg | Ushqim krokant pa drithëra dhe pa gluten, për macet me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të ushqyer stilin e jetës aktive të maces suaj

3 000,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.