Kotele në një shtëpi të re - gjithçka që duhet të dini!

Kotele

Dita e parë në një shtëpi të re është gjithmonë një përvojë sfiduese dhe stresuese për kotelen tuaj. Kotelja hiqet nga familja e tij dhe vendoset në një mjedis krejtësisht të ri, me të huaj që përfundimisht do të bëhen familja e re. Ato momente të para janë të shkëlqyera për vendosjen e kufijve dhe rregullave për kotelen tuaj.

Ambient i sigurt për një kotele

Para se ta sillni kotelen tuaj në shtëpi, sigurojeni shtëpinë tuaj. Kotelet janë jashtëzakonisht kurioze dhe në ditën e tyre të parë, ato mund të kërkojnë vende të fshehta që do t'i bëjnë të ndihen më të sigurt. Kontrolloni të gjitha qoshet dhe çarjet, hapësirat prapa dhe poshtë mobiljeve dhe pajisjeve. Blloko hyrjen në ato vende që duhet të qëndrojnë jashtë kufijve për macen tuaj. Fshihni çdo kabllo të dukshme, veçanërisht çdo kabllo të varur, pasi ato mund të bëhen një lodër e shkëlqyer për një kotele.

Hapi tjetër - kutia e letrës

Gjëja e parë që duhet të bëni pasi ta sillni kotelen tuaj në shtëpi është t'i tregoni atij kutinë e letrës.

Shumë kotele që vijnë nga përkujdesësit ose strehimoret tashmë e dinë se si ta përdorin kutinë, por duhet të zbulojnë se ku ta gjejnë atë në shtëpinë e tyre të re. Tregojini koteles kutinë e tij menjëherë pasi ta sillni në shtëpi. Nëse e dini se çfarë lloji kutie është përdorur nga përkujdesësit ose në strehimore, përpiquni të zgjidhni diçka sa më të ngjashme, nëse është e mundur.

Nëse kotelja juaj përdor kutinë, lavdërojeni për këtë dhe jepini një trajtim si shpërblim. Kotelet zakonisht duhet të përdorin kutinë pasi janë zgjuar ose kanë ngrën. Për ta mësuar macen tuaj të përdorë kutinë, mund ta çoni aty në mëngjes dhe pas çdo vakti. Gjithmonë lavdëroni kotelen tuaj për përdorimin e kutisë.

Koha për të eksploruar

Kotelja juaj patjetër do ta kalojë ditën e parë duke eksploruar mjedisin e ri. Lëreni macen tuaj të njohë shtëpinë e re sipas kushteve të veta, por mbani një sy mbi të. Nëse kotelja juaj vendos të fshihet poshtë shtratit ose pranë divanit, thjesht lijeni të qëndrojë. Mund të përpiqeni ta joshni atë me një lodër ose një ëmbëlsirë, por nëse macja juaj nuk është e interesuar, thjesht jepini kohë. Macja juaj duhet të eksplorojë me ritmin e saj.

Rekomandohet për kotele (Macet Duan):

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Ku mund të fle?

Macet mund të flenë nga 12 deri në 16 orë në ditë. Nëse nuk flenë, rrinë me kënaqësi në vende të ngrohta dhe komode ose nëse moti është ende i këndshëm, mund t'i shihni të shtrirë përreth nën rrezet e diellit. Shtrati i rehatshëm i maces nuk është vetëm një vend për të marrë një sy gjumë. Macja juaj mund t'i ruajë të gjitha lodrat e saj atje ose thjesht të fshihet, sa herë që ndihet i nën stre ose jo rehatë.

Çfarë mund të gërvisht?

Gërvishtja luan një rol të rëndësishëm në rutinën e përditshme të maces suaj. Është një mënyrë e shkëlqyer që macja juaj të zgjasë muskujt dhe një rutinë e mahnitshme e vetëkujdesit kur macja juaj mund të pastrojë kthetrat e saj. Gërvishtja është gjithashtu një mënyrë për të shënuar territorin si duke lënë pas aromën ashtu edhe duke lënë shenja vizuale. Gërvishtja u jep maceve rehati dhe i lejon të ndihen si në shtëpi. Nëse nuk dëshironi që macja juaj të gërvisht mobilje nëpër shtëpi, jepini atij poste gërvishtëse. Ju mund të përdorni një objekt gërvishtës ose një lodër për të inkurajuar macen tuaj të përdorë poste gërvishtëse.

Produkte të tjera për kotele:

Exclusive Lyster Care, 2 kg | Kroketa të shijshme për macet aktive ose me lëkurë dhe gëzof të ndjeshëm

Me përmbajtje të lartë proteinash dhe yndyre për të kënaqur nevojat e maceve aktive

2 800,00 Lekë

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

Këshillë

2 700,00 Lekë

2 700,00 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.