Poodle

Argëtues,  krenarë, të mëdhenj, me një bollëk flokësh

Poodles vijnë në tre lloje. Ka  poodle standart, poodle në miniaturë dhe poodle ‘lodër” që ndryshojnë vetëm në madhësi. Qenushi i standard është më i vjetri nga të tre llojet. Në vend të gëzofit tipik, poodles kanë flokë të gjatë, gjithmonë në rritje, që nuk bien, kjo është arsyeja pse ata u klasifikuan si hipoalergjikë.

iconVendi i origjinës: Gjermani, Francë
iconKlasifikimi FCI: Grupi 9, Seksioni 2 Poodles #172
iconTemperamenti: Inteligjent, vigjilent, aktiv, besnik, instinktiv, i trajnueshëm
iconNgjyrat: E zezë, e bardhë, krem, sable, bardh e zi, blu, gri, argjend, kafe, e kuqe, kajsi
iconPesha: Femra: 18–23 kg, Mashkull: 23–25 kg
iconLartësia: Poodles ”lodër”: 24 – 28 cm, qen poodle në miniaturë: 28 – 35 cm, qen poodle standard: 45 – 60 cm
iconJetëgjatësia: nga 12 në 15 vjet

Këlyshët Poodle

Poodles konsiderohet të jetë një nga racat më inteligjente të qenve.  Qentë poodle zakonisht i përgjigjen mirë stërvitjes. Këta qen me energji të lartë duhet të pajisen me një ushtrim fizik përpara çdo trajnimi, kështu që ata janë plotësisht të fokusuar në mësimin e aftësive të reja. Ata bëjnë detyra të mëdha shkathtësohen nëse stërviten mirë në këtë fushë. Pavarësisht se janë një racë mjaft inteligjente, qentë poodle mund të luftojnë me socializimin. Shoqërimi i qenit tuaj në një moshë të re, si me qentë, kafshët dhe njerëzit e tjerë, mund të përmirësojë shumë sjelljen e tij në moshën e rritur. Meqenëse qimet e poodle po rriten vazhdimisht, ato kërkojnë kujdes dhe trajtim të rregullt. Këlyshët poodle duhet të kalojnë trajnime për t'i mësuar të prekin putrat e tyre dhe të shkurtuar flokët. Në varësi të madhësisë së poodle, ju duhet të zgjidhni dietën e tyre në përputhje me rrethanat. Për këlyshët ‘lodër’ dhe poodle në miniaturë është më mirë të ushqehen me një dietë që synon posaçërisht qentë e vegjël, produkt i përshtatshëm është Valp Mini. Për një qenush standart poodle,  do të jetë një zgjedhje e shkëlqyer.

Ushqimi i Poodle

Poodles mund të jenë tepër të ndjeshëm në shumë nivele të ndryshme, duke përfshirë ushqimin. Është jetike që gjithmonë të zgjidhni një dietë cilësore të zhvilluar nga përbërës natyralë. Poodles mund të tregojnë shenja të intolerancës apo ndjeshmërisë ushqimore, veçanërisht me formula me gluten në to. Kalimi në dietat pa gluten të zhvilluara me sisteme të ndjeshme të tretjes në mendje mund të jetë e dobishme për shëndetin e përgjithshëm të qenit tuaj. Optimal Sensitive me oriz dhe pulë është një zgjedhje e shkëlqyer nëse doni të ndryshoni dietën e qenit tuaj. Gjithmonë mbani mend të prezantoni ushqimin e ri gradualisht, duke përzier ushqimin e ri me dietën aktuale të qenit tuaj. Sa herë që qeni juaj tregon ndonjë shenjë të intolerancës ose ndjeshmërie ndaj ushqimit edhe pas kalimit në një formulë pa gluten, duhet të futet një dietë eliminuese. Ju duhet të ushqeni qenin tuaj me një burim të ri ushqimi proteinash dhe karbohidratesh për 12 javë për të parë nëse simptomat zhduken ose rrallohen. Digest nga vargu Husse, i formuluar me mish qengji dhe oriz, është një bazë e shkëlqyer për një dietë eliminuese. Poodles janë të prirur për zgjerimin e stomakut që ndodh kur përdredhja shkakton një grumbullim të gazrave të tepërt ose shkaktohet nga një dukuri e përafërt. Rreziku i GDV rritet me ngrënien e shpejtë ose ngritjen e tasit të qenit tuaj nga toka. Përdorimi i një tasi me ushqim të ngadalshëm, si Skal nga vargu Husse, mund të zvogëlojë shanset e shfaqjes së GDV.


Rekomandohet për të rriturit poodle:

Sensitive Optimal | Ushqim i plotë për qentë aktivë me tretje të ndjeshme

Sensitive Optimal është një produkt pa gluten i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Një recetë me përmbajtje më të lartë energjie e përshtatshme për qentë me kërkesa normale ose më të larta energjie. Me kondroitinë dhe glukozaminë për të mbështetur shëndetin e kyçeve.
gluten_free
Pa gluten
energy_plus
Energji +
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 26.0% (82% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 16.0%
Kontrolloje

Sensitive Digest | Ushqim i thatë hipoallergjik për qentë me ndjeshmëri tretëse

Digest është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Proteina e qengjit, e njohur për më pak alergji, është burimi i vetëm i proteinave në këtë recetë.
gluten_free
Pa gluten
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
Madhësia e racës: Rracë e vogël , rracë mesatare
Proteina: 23.0% (72.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Poodle

Poodles vijnë në tre varietete të madhësisë që shtrihen në të gjitha madhësitë e vogla dhe të mesme të racave të qenve. Ata kanë flokë të gjatë që rriten vazhdimisht dhe që bien shumë rrallë. Poodles është bërë qeni kombëtar i Francës.

Zanafilla

Edhe pse poodles u pretendua nga Franca si qeni i tyre kombëtar, kjo racë e kishte origjinën në Gjermani si qen gjuetie rosash. Me gëzof me kaçurrela që mbrojnë këtë racë qensh në kushte të ndryshme moti, si dhe me inteligjencën e tij të jashtëzakonshme, për vite me radhë poodles konsideroheshin qen të jashtëzakonshëm për aftësinë që kanë të mbajnë në gojën e tyre prenë pa e dëmtuar gjatë gjahut. Në atë kohë edhe modelet e qethjes kishin motive praktike. Meqenëse gjuetarët kishin nevojë për qen të shkathët, edhe kur notonin, qethja e këmbëve, qafës dhe bishtit siguronte një gamë të plotë lëvizjeje në ujë. Tufat e rrumbullakosura të gëzofit të mbetura në ije, gjoks dhe kyçe shërbyen si mbrojtje nga të ftohtit në zonat vitale të trupit. Me pamjen e tyre origjinale poodles bënë një zgjedhje interesante shoqëruesi për shumë fisnikë në Francë dhe më vonë në të gjithë Evropën. Si pamja jokonvencionale e racës ashtu edhe aftësia e lartë e trajnimit e bënë atë një argëtues të shkëlqyeshëm, gjë që çoi në lidhjen e gjatë të poodles me cirkun evropian.

Pamja

Poodles janë ndërtuar në mënyrë katrore dhe me proporcion të mirë. Gëzofi i tyre përbëhet nga një shtresë e vetme kaçurrelash të dendura që bien minimalisht. Flokët e shkurtër duhet të formojnë kaçurrela të ngushta afër trupit. Ato mund të vijnë në një larmi të madhe ngjyrash, për sa kohë që veshja e plotë është një ngjyrë. Kjo racë qensh ka një kokë mjaft të gjatë dhe të ngushtë me fytyrë delikate, sy dhe veshë të errët, në formë ovale që palosen afër kokës. Poodles janë në lloje të ndryshme, të cilët dallohen nga lartësia e rritur në tharje. Madhësia duhet të jetë i vetmi ndryshim midis qenusheve standarde, miniaturë dhe ‘lodrash.’

Sjellja

Poodles janë qen shumë inteligjentë dhe të trajnueshëm. Ata janë mjaft të shkathët, energjikë, të zgjuar dhe të këndshëm. Kjo racë është shumë e shoqërueshme dhe e orientuar nga njerëzit dhe nëse një poodles duket argëtues dhe pozitiv gjatë trajnimit, ky qen do të jetë i shpejtë për të kënaqur pronarin. Janë atletikë dhe të etur, janë një qen sportiv mahnitës, një nxënës i dredhisë dhe në përgjithësi kënaqës dhe argëtues. Këta qen shkëlqejnë në një shumëllojshmëri të mirë të sporteve të qenit, si shkathtësia, gjurmimi ose bindja. Poodles tipike duhet të rezervohen me të huajt pas prezantimit, por me kalimin e kohës duhet të ambientohen nëse personi i ri nuk ju duket i dëmshëm. Poodles nuk janë territorialë ose veçanërisht agresivë, por qentë e kujdesur mirë dhe të dashur të kësaj race do të tregojnë përkushtim dhe besnikëri - sa herë që shohin pronarin e tyre në rrezik, ata mund të bëhen mbrojtës. Në përgjithësi, poodles janë të qetë, të qetë dhe të dashur.

Kërkesat

Si qen shumë inteligjentë dhe energjikë, poodles kërkojnë stërvitje fizike dhe mendore për të qëndruar në formë dhe shëndet të mirë. Këta qen kënaqen duke u angazhuar dhe janë të etur për çdo formë ushtrimi. Ata janë veçanërisht të dhënë pas notit, me historinë e tyre të nxjerrjes së rosave nga uji. Të edukuar si qen gjuetie, ata do të jenë më se të lumtur të luajnë me ndonjë lodër, shkop apo top, pasi është një mënyrë e shkëlqyer për t'i ushtruar ata si fizikisht ashtu edhe mendërisht.

Kujdesi ditor

Me flokët e tyre të gjatë dhe në rritje të vazhdueshme, poodles kanë nevojë për krehje të përditshme për të parandaluar që gëzofi të ngatërrohet. Është e nevojshme ta lani tërësisht deri në rrënjë, përndryshe, flokët mund të ngatërrohen në bazë dhe do të duhet të qethen afër lëkurës. Përveç larjes së rregullt, shtresa në rritje të vazhdueshme kërkon prerje dhe larje çdo 4-6 javë. Koha e parashikuar e shpenzuar për të rregulluar një poodles standart arrin deri në 10 orë në javë.

Produkte perfekte për qen Poodles:

Këshillë

Sensitive Ocean Care, 12.5 kg | Recetë pa gluten, me një burim të vetëm proteinash shtazore

Me acide yndyrore omega, për të pasur lëkurë të ushqyer dhe një gëzof me shkëlqim

11 500,00 Lekë

Opus Ocean, 2 kg | Kroketa pa drithëra, me një burim të vetëm proteine ​​shtazore

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të mbështetur stilin e jetës aktive të qenit tuaj

3 400,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Sensitive Optimal, 12.5 kg | Ushqim i thatë pa gluten, i krijuar për qentë me sistem të ndjeshëm tretës dhe me nevoja të larta për energji

Përmban nivele optimale të proteinave dhe yndyrave për të ndihmuar në ruajtjen e masës së muskujve

10 100,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.