Qenush dembel në formë të shkëlqyer - si të ruani një peshë të shëndetshme të një qenushi?

Të sterilizuaraMbipesha

Si qentë ashtu edhe macet me aktivitet fizik të zvogëluar mund të shtojnë peshë shumë më shpejt sesa kafshët shtëpiake më aktive. Nëse keni të bëni me kafshë shtëpiake që janë më dembele se të tjerat, duhet të përqendroheni më shumë në dietën dhe zakonet e ushqimit të shëndetshëm që mund të ulin shumë mundësinë për të fituar peshë të tepërt.

Si të ushqeni një qenush dembel? 

Ushqimi ad libitum është armiku i çdo kafshe shtëpiake dembele. Qasja e pakufizuar në ushqim çon në vakte të shpeshta dhe nuk është e lehtë të monitorosh ushqimin e përditshëm të kafshës suaj në këtë mënyrë. Është shumë më e vështirë të dallosh ndonjë ndryshim në konsumin e ushqimit, p.sh. nëse macja ose qeni juaj kanë ngrënë më shumë se zakonisht. Ushqimi ad libitum mund të shkaktojë probleme nëse keni më shumë se një kafshë shtëpiake në shtëpinë tuaj. Në një rast të tillë nuk jeni në gjendje të tregoni se sa ushqim ka ngrënë secila kafshë shtëpiake, pasi është e zakonshme që kafshët shtëpiake të vjedhin ushqimin nga tasat e njëri-tjetrit. 

Ushqim i përshtatshëm për qenushët më pak aktive

Macet dhe qentë që nuk janë shumë aktivë gjatë ditës nuk kanë nevojë për aq energji në dietën e tyre. Formulat për kafshë shtëpiake më pak aktive zakonisht karakterizohen nga përmbajtja e reduktuar e yndyrës. Në shumë formula për kafshët shtëpiake më të vjetra ose më pak aktive, mund të gjeni edhe l-carnitine, që mund të përshpejtojë ndjeshëm procesin e djegies së yndyrës. Dietat me përmbajtje të lartë fibrash mund të kënaqin oreksin e kafshës suaj dhe t'i mbajnë ata të ngopur për shumë më gjatë.

Kujdes me copëzat e ushqimit

Mos harroni se të gjitha copëzat e ushqimet që i jepni maces ose qenit tuaj nuk duhet të tejkalojnë nevojat ditore të kalorive . Nëse jeni duke dhënë një sasi të konsiderueshme copëzash ushqimi gjatë ditës, mos harroni ta përfshini atë në llogaritjet tuaja të marrjes së ushqimit ditor. Rekomandohet që copëzat e ushqimit të mos sigurojnë më shumë se 20% të energjisë gjatë ditës. Nuk ka rëndësi vetëm sasia, por edhe cilësia e këtyre trajtimeve me copëza ushqimi. Zgjidhni ushqime me përbërës të pastër dhe të thjeshtë, mundësisht të përgatitura me përbërës natyralë. 

Rekomandohet për qen dembelë:

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Inkurajoni më shumë lëvizje 

Edhe nëse qenushi juaj është më rehatë duke u ulur në divan, gjithmonë duhet ta inkurajoni për disa aktivitete fizike gjatë ditës. Të bësh një mace ose qen dembel të vrapojë mund të jetë shumë sfiduese dhe ndoshta do të duhet të bëhesh kreativ. Mbani gjithmonë në dorë disa lodra. Çdo kafshë shtëpiake mund të ketë preferenca të ndryshme kur bëhet fjalë për lodrat dhe kohën e lojës, kështu që jepini qenit ose maces tuaj një shumëllojshmëri për të zgjedhur. Ndërsa zgjidhni lodrat, gjithmonë merrni parasysh permasat dhe peshën e lodrës, një lodër shumë e vogël mund të paraqesë rrezik mbytjeje, ndërsa një objekt shumë i madh dhe i rëndë mund të shkaktojë dhimbje nëse qenushi juaj përpiqet ta marrë atë.  

Produkte të tjera për qen më pak aktivë:

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.