Nuk jeni të sigurt se çfarë ju nevojitet?

Gjeni një vakt të përsosur për kafshën tuaj shtëpiake ose merrni një këshillë nga furnizuesi juaj lokal.

Gjeni furnizuesin lokal

Ushqimi i lagësht i maceve - pse është një zgjedhje e mirë?

Nga natyra, macet nuk janë shumë të dashur për të pirë ujë nga një tas.. Ushqimi i lagësht i maceve do t'i japë kafshës suaj shumë më tepër lëng në një vakt se çdo ushqim i thatë për macet. Me një përmbajtje lagështie mbi 80%, macja juaj do t'i sigurojë trupit ujë të mjaftueshëm kur ha ushqim të lagësht, edhe nëse vendos të mos e pijë atë nga një tas. Çfarë tjetër është ushqimi i lagësht i maceve më i mirë se ushqimi i thatë i maceve? Ndjesia e nuhatjes së një maceje është shumë më e ndjeshme sesa shqisa e shijes së tyre. Për një mace, një ushqim i shijshëm është ai që ka erë më të mirë. Ju mund të intensifikoni më tej aromën e ushqimit të lagësht të maceve duke e ngrohur atë në temperaturën e dhomës. Macet pëlqejnë të hanë ushqim, temperatura e të cilit është afër temperaturës së gjuhës së tyre, e cila është rreth 30 gradë Celsius. Në çfarë tjetër është më i mirë ushqimi i lagësht i maceve? Dëshironi të thithni lëng shtesë në vaktin e maces tuaj? Shtoni pak ujë të ngrohtë në ushqim dhe përzieni mirë. Keni një mace me probleme dentare? Struktura e butë e ushqimit të lagësht do të jetë shumë më e lehtë për të për të ngrënë sesa kërcitja e fortë e ushqimit të thatë.

Si të shërbejmë ushqim të lagësht?

Për sa i përket komoditetit të të ushqyerit, ushqimi i lagësht i maceve funksionon dukshëm më keq se ushqimi i thatë i maceve. Ju nuk mund të vendosni ushqim të lagësht për mace në një tas pa ndihmën e takëmeve ose gotave speciale matëse. Ruajtja e tij është gjithashtu pak më problematike. Për ushqimin në thasë, kapëse speciale për mbylljen e paketimit do të jenë të dobishme, dhe në rastin e kanaçeve, më të mirët do të jenë kapakët e ripërdorshëm plastike ose silikoni. Pasi të hapet, ushqimi i lagësht duhet të ruhet në frigorifer dhe të përdoret brenda një maksimumi 2 ditësh. Mos lini ushqim të lagësht në tasin e maces për më shumë se 30 minuta. Pas kësaj kohe, mbulojeni enën dhe fshihni ushqimin, mundësisht në frigorifer ose në një vend tjetër të freskët dhe provoni ta servirni sërish pas ca kohësh. Ushqimi i lagësht i shërbehet më së miri maces i ngrohur butësisht - kjo forcon aromën e saj. Pastroni tasin e maces pas çdo vakti. Kjo do të reduktojë ndjeshëm rritjen e baktereve në fund, të cilat janë përgjegjëse për aromat e pakëndshme që mbeten në pjatë.

Cili është ushqimi më i mirë për macet e lagura?

Ushqimi i lagësht i maceve vjen në disa lloje të ndryshme, të cilat ndryshojnë. Ju do të gjeni copa të freskëta mishi në salcë dhe pate të shijshme. Sigurisht, ushqimi më i mirë për macet është ai që përmban përbërës të freskët të cilësisë më të lartë. Janë ata që i japin ushqimit tretshmëri dhe shije të shkëlqyeshme, të cilës nuk do t'i rezistojnë. Ushqimi i lagësht i maceve përbëhet nga përbërës natyralë dhe të freskët, me cilësi të shkëlqyer mishi dhe aditivë të shëndetshëm, falë të cilëve ushqimi është shumë i tretshëm dhe i siguron maces të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme. Macet nuk e pëlqejnë mërzinë, ndaj mund t'i shtoni larmi dietës së tij me lloje të ndryshme ushqimesh. Gustatorët e shijshëm me mish të freskët, copa mishi të pjekur në një salcë të shijshme ose pate pa shtimin e konservuesve dhe ngjyrave artificiale me siguri do t'i pëlqejnë.

Si ta ndryshoj ushqimin e maces?

Nëse vendosni të ndryshoni ushqimin e maces tuaj, mbani mend se nuk mund ta bëni këtë brenda natës. Macet kanë një sistem tretës shumë të ndjeshëm dhe ndryshimet drastike në përbërjen e ushqimit mund të shkaktojnë një sërë problemesh me tretjen. Prandaj, kur futni një lloj të ri ushqimi në dietën e kafshës suaj, bëjeni gradualisht. Ushqimi i lagësht i maceve është pak më problematik këtu, pasi është më e vështirë të matësh porcionin perfekt sesa me ushqimin e thatë. Për më tepër, gjatë periudhës së tranzicionit, duhet të përgatiteni të ruani dyfishin e sasisë së paketave të hapura të ushqimit për kafshët shtëpiake. Për tre ditët e para, jepini maces suaj një përzierje të ushqimit të vjetër të përzier me formulën e re. Në ditën e tretë dhe të katërt, jepini maces tuaj ushqimin aktual dhe të ri të përzier në një raport 1: 1 në vakt. Në ditën e pestë dhe të gjashtë të vaktit, ky është ushqimi i ri i lagësht për macen tuaj, dhe pjesa tjetër ⅓ është ushqimi aktual që kafsha juaj ka ngrënë. Në ditën e 7-të të të gjithë procesit, tashmë mund të jepni një vakt të përbërë vetëm nga formula e re. Në këtë mënyrë jo vetëm që do të shmangni problemet e mundshme të stomakut, por do t'i jepni edhe kohë maces suaj që të mësohet me shijen ose strukturën e re të ushqimit. Macet mund të jenë jashtëzakonisht marramendëse për ushqimin, kështu që për të mos i dekurajuar, gjithmonë futni produkte të reja gradualisht.

Cilësi suedeze për kafshët tuaja shtëpiake

1987
Që nga viti 1987 Husse ofron shpërndarje falas në shtëpi të produkteve cilësore për qen dhe mace në të gjithë Evropën.
50+
Produktet Husse janë të disponueshme në mbi 50 vende anembanë globit.
1000+
Mbi 1000 franshizë që këshillojnë dhe ofrojnë produkte në derën tuaj.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.