Beagle

Qen i dashur, me një nuhatje të jashtëzakonshme

Beagle është një qen gjuetar me madhësi të vogël që është i ngjashëm në pamje me një Foxhound anglez shumë më të madh në përmasa. Beagle është një qen gjuetar me nuhatje që u zhvillua posaçërisht për gjuetinë e lepurit në tufa dhe për këtë arsye e gëzon shoqërinë.

iconVendi i origjinës:

Britania e Madhe

iconKlasifikimi FCI:

Grupi 6, Seksioni 1.3 Qentë gjuetarë me përmasa të vogla

iconTemperamenti:

I sjellshëm, inteligjent, i vendosur, i ngacmueshëm, madje i matur, i butë

iconNgjyrat:

Limoni dhe e bardhë, trengjyrëshe, e bardhë dhe kafe, çokollatë , e bardhë dhe çokollatë, portokalli dhe e bardhë, e kuqe dhe e bardhë

iconPesha:

Meshkuj: 10–11 kg, Femra: 9–10 kg

iconLartësia:

Mashkull: Mashkull: 36–41 cm, Femër: 33–38 cm

iconJetëgjatësia:

nga 12 në 15 vjet

Këlyshët Beagle

Megjithëse Beagles janë inteligjentë, ata mund të jenë kokëfortë dhe të vendosur, gjë që mund ta bëjë stërvitjen e tyre një sfidë. Me shqisën e tyre të jashtëzakonshme të nuhatjes, ata mund të nuhasin lehtësisht një aromë dhe mund të shpërqendrohen shpejt nga çdo erë rreth tyre. Kjo racë qensh është mjaft e etur për tu kënaqur dhe i përgjigjet mirë stërvitjes me ushqime (Agility Snacks nga Gama Husse janë të shkëlqyera për stërvitje, si dhe ushqimet Bravo që mund të ndahen në copa më të vogla), por mund të mërziten dhe shpërqendrohen lehtësisht. Vazhdoni seancat stërvitore me qenushin tuaj Beagle, të shkurtra, por të qëndrueshme. Ushqeni Beagle-n tuaj me një dietë të cilësisë së lartë të krijuar për këlyshët e racës së mesme të qenve, Valp Plus nga vargu Husse mbështet sistemet delikate të tretjes së këlyshëve dhe është bërë me të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme për të nxitur zhvillimin e shëndetshëm të qenushit tuaj Beagle.

Ushqimi i Beagle

Në mënyrë tipike, Beagle janë aktivë dhe energjikë, kështu që të ushqyerit me një diete të ekuilibruar të përshtatshme për racat e qenve me madhësi mesatare, si Optimal nga vargu Husse, rekomandohet për një Beagle të rritur të shëndetshëm. Obeziteti mund të jetë një problem i zakonshëm me Beagles, pasi ata do të hanë çdo ushqim që u jepet në çdo sasi. Kjo racë qensh mbështetet shumë tek pronari për të rregulluar marrjen e ushqimit, prandaj sigurohuni që të monitoroni peshën e Beagle tuaj dhe ti jepni sasinë e rekomanduar ditore për peshën e qenit tuaj. Përveç kësaj, sigurohuni që të mbani shënim se sa ëmbëlsira i jepni Beagle-it tuaj, pasi ato mund të shtojnë kalori shpejt. Beagles janë disi të prirur ndaj hipotiroidizmit dhe mund të shtojnë lehtësisht në peshë, kështu që formulat e lehta për qentë e moshuar ose sedentar të kësaj race do të jenë shembulli më i mirë. Optimale Light mund të ndihmojë në humbjen e peshës së Beagle tuaj mbipeshë

Rekomandohet për të rriturit Beagle:

Valp Plus | Ushqim i thatë pa gluten, për këlyshët me sistem të ndjeshëm tretës

Valp Plus. Recetë pa Gluten e rekomanduar për këlyshët me sistem të ndjeshëm tretës dhe/ose intolerancë ndaj glutenit. I pasur me fibra vegjetale si celuloza dhe psilium për të stimuluar lëvizshmërinë dhe shëndetin e zorrëve. Përmban klinoptilolit, një mineral që mbështet qëndrueshmërinë e jashtëqitjes dhe kontribuon në një tretje optimale.
flora_stimuli
Stimuli i florës
wheat_gluten_free
Grurë pa gluten
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 29.0% (80% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 18.0%
Kontrolloje

Optimal | Ushqim i plotë dhe i ekuilibruar për qentë aktivë

Optimal është i përshtatshëm për racat mesatare me kërkesa normale ose më të larta për energji. Strukturë e optimizuar e kroketave për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
energy_plus
Energji +
immune_system
Sistemi imunitar
Madhësia e racës: Rracë mesatare
Proteina: 26.0% (71% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 16.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Beagle

Në përgjithësi, pamja e Beagle i ngjan një Foxhound në miniaturë, por me një kokë më të gjerë, surrat më të shkurtër dhe shprehi të ndryshme.

Zanafilla

Origjina e kësaj race të lashtë qensh nuk dihet. Ka disa raporte për qen gjahu të vegjël që gjuanin në grupe lepuj. Në Angli që në vitin 55 p.e.s. Nga kohët mesjetare termi "beagle" u përdor për të përshkruar çdo qen gjahu më të vogël. Racat e qenve në miniaturë të tipit beagle njiheshin si Glove Beagle pasi ishin mjaft të vegjël për t'u vendosur në një dorezë. Mbretëresha Elizabeth i mbajti një racë të njohur si Pocket Beagle që nuk ishte më shumë se 23 cm të gjatë në shpatull. Në vitet 1500, shumica e zotërinjve anglezë kishin të dyja tufat e qenëve të gjahut, të mëdhenj për gjurmimin e drerëve dhe qentë më të vegjël më të përshtatshëm për gjuetinë e lepurave. Besohet se ata qen gjahu të vegjël e kompakt ishin paraardhësit e Beagle moderne.

Pamja

Beagles i ngjajnë një Foxhound në miniaturë në pamje. Dallimet kryesore janë kafka e lëmuar, me kube, me grykë katrore, me gjatësi mesatare dhe një hundë të zezë. Zakonisht kjo racë qensh rritet në mes 33 dhe 41 cm të gjatë në pjesën më të lartë. Beagles kanë sy të mëdhenj kafe ose lajthi dhe veshë të ulët dhe të gjatë që varen poshtë për të kornizuar fytyrën e tyre. Më së shpeshti Beagles janë me tre ngjyra – gëzofi është kryesisht i bardhë me një zonë të madhe tek këmba të zezë dhe hije kafe rreth saj. Vlen të përmendet se disa Beagle mund të ndryshojnë gradualisht ngjyrën dhe e zeza mund të zbehet tërësisht në kafe gjatë rrjedhës së jetës së tyre.

Sjellja

Beagles shpesh quhen "të gëzuar" - ata janë qen shumë të dashur, të lumtur dhe shoqërues. Ata janë një qen i shkëlqyer familjar, pasi shkojnë mirë me fëmijët dhe e duan shoqërinë e pronarëve të tyre ose të ndonjë njeriu me të cilin janë mësuar. Kjo racë qensh njihet gjithashtu për të qenë e shkëlqyer me qentë dhe macet e tjera. Nëse lihen vetëm për një kohë të gjatë, Beagles mund të zhvillojnë ankthin e ndarjes dhe të shkojnë aq larg sa të shkatërrojnë mjedisin e tyre. Qentë e kësaj race janë kureshtarë, energjikë dhe të zgjuar dhe janë të dhënë pas çdo lloj loje që do të stimulojë mendjen dhe trupin.

Kërkesat

Meqenëse Beagles fillimisht u edukuan për të punuar në tufa, ata janë më të lumtur kur kanë shoqëri, pa marrë parasysh njeriun apo qenin. Nëse Beagles lihen vetëm për periudha të gjata kohore, ato mund të bëhen shkatërrues. Gjithmonë sigurohuni që të luani me Beagle-n tuaj të rritur për të paktën 60 deri në 90 minuta çdo ditë. Për një Beagle të moshuar 30 deri në 60 minuta ushtrime duhet të jenë më se të mjaftueshme. Beagles janë disi artistë të arratisjes, kështu që nëse mbahen jashtë në oborr, sigurohuni që të instaloni një gardh të gjatë që shtrihet nën tokë, pasi Beagles janë më se të aftë për të gërmuar tunele. Sa herë që e merrni Beagle-n tuaj për një shëtitje, sigurohuni që ta mbani gjithmonë të lidhur me zinxhir. Beagles mund ta kenë të vështirë t'i rezistojnë vrapimit pas një ere imponuese.

Kujdesi ditor

Shtresa e dyfishtë e lëmuar dhe e dendur e Beagle bie mesatarisht gjatë gjithë vitit, kështu që rekomandohet larja javore për të ndihmuar në heqjen e qimeve të vdekura. Beagles nuk kërkojnë larje të shpeshta - është mirë që t'i bëni banjë vetëm kur ato bëhen veçanërisht pis ose me erë të keqe. Mos lejoni që thonjtë e Beagle tuaj të rriten shumë, pasi mund të shkaktojë dhimbje dhe probleme me ecjen dhe vrapimin.

Produkte perfekte për Beagle:

Valp Plus, 2 kg | Ushqim i plotë, me psilium dhe fibra vegjetale për tretje të qetë

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

2 700,00 Lekë

Optimal, 12 kg | Ushqim i plotë dhe i ekuilibruar për qentë aktivë

Me vitamina, antioksidantë dhe acide yndyrore për të mbështetur sistemin imunitar

7 900,00 Lekë

Sensitive Optimal, 12.5 kg | Ushqim i thatë pa gluten, i krijuar për qentë me sistem të ndjeshëm tretës dhe me nevoja të larta për energji

Përmban nivele optimale të proteinave dhe yndyrave për të ndihmuar në ruajtjen e masës së muskujve

10 100,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

0,39 Lekë

Opus Ocean, 2 kg | Kroketa pa drithëra, me një burim të vetëm proteine ​​shtazore

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të mbështetur stilin e jetës aktive të qenit tuaj

3 400,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.