Cornish Rex

Mace e dobët me një gëzof me kaçurrela

Cornish Rex është një racë macesh e famshme për gëzofin e saj me kaçurrela .

iconVendi i origjinës: Britania e Madhe
iconKarakteri: Ekstrovert, Miqësor, Inteligjent, I dashur, Kurioz. Gëzofi: Qimeshkurtër
iconGëzofi: Qimeshkurtër
iconNgjyra: Blu, jargavan, krem, e kuqe, çokollatë, e zezë, e bardhë
iconKarakteristikat: Flokë kaçurrelë
iconJetëgjatësia: nga 15 në 18 vjet

Kotelet Cornish Rex

Cornish rex është një racë macesh shumë të shkathëta dhe energjike. Ata pëlqejnë çdo lloj aktiviteti fizik. Kotelet Cornish rex janë inteligjente dhe të njohura për mësimin e tyre të shpejtë. Kotelet e kësaj race priren të përshtaten mirë me situatat dhe mjediset e reja. Ata janë të komunikueshëm, miqësorë me njerëzit dhe kafshët, kureshtarë dhe shpesh mund të gjenden duke përgjuar nëpër shtëpi. Trajnimi motivues është i njohur për të treguar rezultatet më të mira në stërvitjen e koteleve. Ushqimet e shijshme janë një motivim i madh dhe një shpërblim i shijshëm për kotelen tuaj. Kycklingfile ose Receta Tuna do të bëjë mrekulli në stërvitjen me kotelen tuaj. Sigurojini koteles suaj cornish rex një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Kattunge është një ushqim i thatë për kotele, i formuluar për t'iu përshtatur të gjitha nevojave dietike të një maceje në vitin e parë të jetës.

Ushqimi Cornish Rex

Cornish rex është një racë macesh aktive me një oreks të konsiderueshëm. Niveli i rritur i aktivitetit fizik kërkon një konsum të lartë të kalorive, por shumë herë me macet cornish rex oreksi i tyre tejkalon shumë kërkesën aktuale për kalori ditore. Asnjëherë mos e teproni me macen tuaj dhe mos e rimbushni tasin sa herë që macja juaj e konsumon. Lëreni macen tuaj të hajë në një orar dhe t'i përmbahet një pjese të rekomanduar të ushqimit ditor bazuar në peshën trupore . Macet nuk janë shumë të prirura për të pirë, ata marrin shumicën e lëngjeve të tyre nga vaktet e ushqimit. Ushqimi i lagësht duhet të jetë dieta e mirëmbajtjes, veçanërisht në rastin e maceve fizikisht aktive. Nëse macja juaj preferon ushqimin e thatë, mund të shtoni disa ushqime të tilla si Receta Tuna ose Exclusive Aptit për të përmirësuar shijueshmërinë dhe për të rritur marrjen e lëngjeve.

Rekomandohet për macet e rritura Cornish Rex:

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Exclusive Lyster Care | Ushqimi i plotë për macet e rritura

Exclusive Lyster Care është një recetë me përmbajtje të lartë energjie, për macet me lëkurë të ndjeshme dhe kërkesa më të larta për energji.
healthy_shiny_coat
Lëkurë & gëzof
energy_plus
Energji +
Proteina: 32.0%
Përmbajtja e yndyrës: 21.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Cornish Rex

Cornish rex është një racë maceje e mesme me një gëzof me kaçurrela. Veshja e maceve cornish rex përbëhet vetëm nga qime njëra mbi tjetrën që i ofrojnë maces një mbrojtje të kufizuar kundër të ftohtit.

Origjina

Macja e parë me flokë kaçurrela lindi në vitin 1950 në një fermë në Cornwall. Gëzofi me kaçurrela u shfaq në një mace të vetme në të gjithë grupin, kështu që pronari vendosi ta kalonte kotelen tek mamaja e tij, gjë që rezultoi në lindjen e maceve me gëzof të pazakontë. Më vonë, macet me flokë kaçurrela janë kryqëzuar me macet siameze, gjë që rezultoi në lindjet e ardhshme të maceve me kaçurrela në gëzofin e tyre duke ngjasuar me macet siameze, veçanërisht në lidhje me trupin e tyre të dobët, bishtin e dobët dhe kokat trekëndore të zbukuruara me veshë të mëdhenj.

Përdorimi i fjalës "rex" për të nënkuptuar një lajthitje e ka origjinën nga një shfaqje lepujsh në Belgjikë, në të cilën mbreti Albert I i Belgjikës supozohet se solli dy lepuj me flokë kaçurrelë. Megjithëse kafshët nuk plotësonin standardin e racës, gjyqtarët dhe zyrtarët e shfaqjes nuk donin të rrezikonin të ofendonin mbretin, kështu që ata i pranuan kafshët dhe shkruajtën fjalën "rex" (latinisht për mbret) pranë emrave të tyre.

Pamja

Macet Cornish rex kanë mjaft të përbashkëta me macet siameze, me të cilat janë kryqëzuar paraardhësit e racës moderne. Macet Cornish rex kanë trup muskuloz por të dobët, këmbë të gjata dhe të dobëta që i bëjnë macet të duken të gjata. Bishti i gjatë dhe i dobët është qershia mbi torte për pamjen e dobët të maceve kornish rex. Koka trekëndore me veshë të mëdhenj dhe të gjerë të vendosur lart në majë duket e vogël. Macet Cornish rex kanë sy të përmasave mesatare dhe në formë bajame, zakonisht me një ngjyrë të theksuar dhe të gjallë. Por tipari më i rëndësishëm i maceve kornish rex është padyshim floku. Macet e kësaj race kanë flokë të dendur dhe të shkurtër me një kaçurrelë të theksuar. Gëzofëve të maceve Cornish rex u mungojnë qimet mbrojtëse dhe qimet e trupit - kjo mund të çojë në një humbje të shpejtë të nxehtësisë së trupit, veçanërisht gjatë dimrit. Gëzofi që nuk ka qime mbrojtëse ka tendencë të bëhet i yndyrshëm, kryesisht në mjekër dhe në putra.

Sjellja

Cornish rex janë mace shumë aktive që pëlqejnë çdo aktivitet fizik, si kërcimi, vrapimi dhe më shumë. Kjo racë inteligjente macesh është nxënës shumë i shpejtë dhe mund të përshtatet lehtësisht me mjediset ose situatat e reja. Macet Cornish rex mund të jenë jashtëzakonisht komunikuese dhe sociale - mund të prisni që macja juaj do t'ju shoqërojë me kënaqësi gjatë çdo detyre të përditshme, shumë herë duke mjaullirë me zë të lartë për të tërhequr vëmendjen tuaj. Macet Cornish rex janë të njohura për të qenë shumë kurioze për rrethinat e tyre dhe miqësore me kafshët shtëpiake të tjera. Ata shkojnë mirë edhe me fëmijët. Për shkak të mungesës së mbrojtjes së gëzofit të tyre dhe qimeve mbuluese, ato janë më të përshtatshme vetëm si mace të brendshme pasi mund të humbasin shpejt nxehtësinë e trupit, gjë që mund të çojë edhe në hipotermi.

Kërkesat

Macet Cornish rex bëjnë më mirë si mace ekskluzivisht që qëndrojnë brenda në shtëpi ose apartament të ngrohtë, kështu është më e lehtë për to të mbajnë temperaturë të lartë të trupit. Lëreni macen tuaj në vende të ngrohta dhe komode për t'u rehatuar, veçanërisht gjatë dimrit, kur edhe vendet më të ngrohta mund të bëhen më të ftohta se zakonisht. Si një racë aktive dhe lozonjare, macet Cornish Rex kanë nevojë për një aktivitet të duhur fizik. Macet e kësaj race e duan shoqërinë e njerëzve të tyre, ndaj përgatituni të kaloni pak kohë cilësore me macen tuaj çdo ditë.

Kujdesi

Shtresa kaçurrelë e maceve cornish rex nuk ka qime të tjera përveç flokut - është e hollë dhe e lehtë dhe ka tendencë të yndyroset shumë shpejt. Macet Cornish rex kërkojnë më shumë banjë sesa racat e tjera të maceve. Një herë në javë lani macen tuaj, por mos harroni të jeni të butë - pa ushtruar shumë presion mbi qimet e lehta dhe kaçurrela pasi mund të prishë strukturën e flokëve dhe të prishë kaçurrelat. Pritini thonjtë e maces tuaj rregullisht, kontrolloni veshët dhe pastroni nëse është e nevojshme. Përdorni gjithmonë produkte kujdesi të krijuara posaçërisht për macet që janë bërë për t'iu përshtatur ekuilibrit të pH të lëkurës së tyre.

Produkte perfekte për Cornish Rex

1 500,00 Lekë

Lynx Senior, 7 kg | Ushqim krokant pa drithëra, për macet e moshuara me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin dhe lëvizshmërinë optimale të kyçeve

6 700,00 Lekë

Exclusive Lyster Care, 2 kg | Kroketa të shijshme për macet aktive ose me lëkurë dhe gëzof të ndjeshëm

Me përmbajtje të lartë proteinash dhe yndyre për të kënaqur nevojat e maceve aktive

2 800,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.