Scottish Fold

Racë maceje me veshë të palosur në mënyrë karakteristike

Fold skocez është një racë maceje me madhësi mesatare me veshë të palosur të famshëm.

iconVendi i origjinës: Skoci
iconKarakteri: Inteligjent, i shoqërueshëm, i lidhur
iconGëzofi: Flokë të shkurtër
iconNgjyra: E bardhë, Blu, Krem, E kuqe, Argjend, Kameo, Kafe, Krem blu, Breshka, E zezë/td>
iconVeçoritë dalluese: Veshët e palosur
iconJetëgjatësia: Nga 9 në 12 vjet

Kotele Scottish Fold

Fold skocez është një racë e maceve inteligjente dhe të buta. Ata mund të përshtaten lehtësisht me rrethanat dhe njerëzit e rinj - kotelet duhet të ndihen rehat shpejt në shtëpinë e tyre të re. Edhe pse raca është e njohur për veshët e saj të palosur, vlen të përmendet se kotelet lindin me veshë të ngjashëm me ata të maceve të tjera dhe palosja shfaqet diku midis javës së 3-të dhe të 4-të të jetës së tyre. Ashtu si me çdo kotele tjetër, trajnimi motivues provon të jetë teknika më efikase e mësimdhënies. Macet skoceze kanë prirje të lidhen veçanërisht fort me një person të vetëm në familje, por ato do të marrin me kënaqësi dashuri nga çdo anëtar i familjes. Duke kuptuar se cili anëtar i familjes është i preferuari i maces suaj, mund të merrni rezultate edhe më të mira në stërvitje, pasi macja juaj mund të jetë shumë më bashkëpunuese në prani të personit të tij më të besuar. Gjithmonë mbani mend të keni ëmbëlsira në dispozicion. Ata janë një shpërblim i madh për sjelljen e mirë nëpër shtëpi ose për truket e kryera siç duhet. Kycklingfile ose Tuna Recipe janë ushqime të shëndetshme të bëra nga përbërës natyralë që do të motivojnë edhe macet më tekanjoze. Mbani në mend se një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar mund të ndikojë shumë në zhvillimin dhe rritjen e koteles tuaj. Kattunge është një ushqim i thatë për macet për kotele që do t'i sigurojë maces tuaj të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme.

Ushqimi I Fold Skocez

Edhe pse macet skoceze pëlqejnë të luajnë, ato nuk janë raca më aktive. Ata gjithashtu duan të hanë, kështu që ju duhet të monitoroni peshën e dhe marrjen e ushqimit ditor. Ushqeni macen tuaj Fold sipas një orari dhe përpiquni të shmangni ushqyerjen sa here që ja u kërkon macja. Maceve nuk u pëlqen të pinë ujë, ata e marrin pjesën më të madhe të ujit nga ushqimi i tyre. Më mire insistoni me ushqim të lagësht për mace që është i përshtatshëm për moshën e maces suaj. Copat e cilësisë së lartë në lëng mishi ose pate pa konservues artificialë ose soje do të jenë një dietë e shkëlqyer dhe e shijshme mirëmbajtjeje, të cilën mund ta shijojë lehtësisht me disa ushqime të shëndetshme të bëra vetëm me përbërës të freskët. Nëse macja juaj është mësuar me ushqim të thatë, mund ta përzieni atë me ushqim të lagësht nëse dëshironi të inkorporoni më shumë lëngje në ushqim. Sa herë që prezantoni një dietë të re, jepini maces një periudhë tranzicioni, në mënyrë që trakti tretës të mësohet me ushqime të reja. Macet skoceze janë disi të prirura ndaj dhimbjeve dhe ngurtësimit të kyçeve - ju mund të përmirësoni dietën e tyre me suplementet Artro që mbështesin shëndetin e kyçeve. Macet e vjetra mund të ushqehen me një dietë të pasur me glukozaminë, siç është Lynx Senior.

Rekomandohet për të rriturit Scott Fold:

Exclusive Lyster Care | Ushqimi i plotë për macet e rritura

Exclusive Lyster Care është një recetë me përmbajtje të lartë energjie, për macet me lëkurë të ndjeshme dhe kërkesa më të larta për energji.
healthy_shiny_coat
Lëkurë & gëzof
energy_plus
Energji +
Proteina: 32.0%
Përmbajtja e yndyrës: 21.0%
Kontrolloje

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i racës

Fold skocez është një racë macesh me veshë të palosur. Forma që u bë tipari dallues i racës shfaqet te kotelet pasi mbushin 3-4 javë.

Zanafilla

William Ross, duke jetuar në një fermë pranë Coupar Angus në Skoci, një ditë vuri re një mace të bardhë hambari me një palosje të veçantë në veshët e saj. Ross e quajti macen Susie dhe e mbajti për të parë nëse ajo do bënte kotele me forma kaq të çuditshme veshësh. Dy kotelet e Susie kishin palosje në veshët e tyre. I magjepsur nga pamja e maces, Uilliam me gruan e tij Mary, filluan të mbarështonin mace me veshë të palosur në vitin 1966 dhe e quajtën racën fold skocez. Ross e regjistroi racën në Këshillin Drejtues të Cat Fancy (GCCF) dhe kërkoi që gjenetisti Pat Turner të bashkohej me të për të punuar në programin e mbarështimit. Në tre vitet e para lindën 76 kotele, 42 me veshë të palosur dhe 34 me veshë të drejtë. Megjithë sharmin e saj, raca skoceze me veshë të palosshme nuk u pranua për t'u shfaqur në Evropë. Edhe më keq, në 1971 GCCF tërhoqi regjistrimet e racave për shkak të deformimit të gjymtyrëve dhe bishtit në disa mace dhe shqetësimeve për vështirësitë gjenetike dhe problemet e veshit. Në 1977 fold skocez fitoi statusin e saj race me CFA.

Pamja

Tipari dallues i maceve skoceze janë, natyrisht, palosjet në veshët e tyre. Edhe pse vlen të përmendet se ka disa raste të maceve skoceze me veshë të drejtë. Macet skoceze janë me përmasa mesatare, me trup të fortë dhe kokë të rrumbullakët. Ata kanë sy të mëdhenj dhe të hapur që duhet të korrespondojnë me ngjyrën e gëzofit. Macet kanë këmbë mjaft të shkurtra, bisht mesatar në gjatësi që është e trashë në bazë. Leshi i tyre është i dendur dhe elastik dhe mund të vijë në një larmi të madhe ngjyrash, duke përjashtuar: jargavan, çokollatë.

Karakteri

Macet skoceze janë të njohura për prirjen e tyre për t'u përshtatur mirë me kushte të ndryshme të jetesës. Ata mësohen me situata të reja ose me njerëz shumë shpejt. Ata priren të shkojnë mirë me kafshët e tjera shtëpiake. Janë mace inteligjente, të buta dhe besnike. Shpesh ata krijojnë një lidhje veçanërisht të fortë me një person të vetëm në familjen e tyre, por ata kurrë nuk do ta refuzojnë vëmendjen ose dashurinë që vjen nga anëtarët e tjerë të familjes. Kanë një zë të këndshëm dhe të butë. Ata pëlqejnë të luajnë dhe të kenë një prirje të fortë për prenë e cila i mban ata fizikisht aktivë për më gjatë.

Kërkesat

Macet skoceze janë të njohura për një prerje të fortë dhe mund të kenë nevojë për pak më shumë aktivitet fizik sesa macet e tjera. Macet e kësaj race janë të njohura për qëndrimin në formë më të gjatë, krahasuar me racat e tjera të maceve, kështu që koha e lojës është veçanërisht e rëndësishme për këtë mace. Mund të tregojnë disa shenja të ngurtësisë së kyçeve dhe në bishtin e tyre, kështu që jini shumë të butë kur trajtoni bishtin e maces tuaj.

Kujdesi

Leshi i dendur i një maceje skoceze kërkon larje të rregullt të paktën një herë në javë. Veshët e palosur duhet të kontrollohen shpesh për të parandaluar çdo infeksion ose inflamacion. Shkurtimi i thonjve të maces suaj të brendshme do t'ju ndihmojë t'i mbani ato të pastra dhe në gjendje të mirë.

Produkte perfekte për Scott Fold

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

Exclusive Kattunge, 2 kg | Ushqim i plotë i krijuar posaçërisht për rritjen e koteleve

Përmbajtja e lartë e proteinave shtazore të shijshme dhe me cilësi të lartë për një rritje të shëndetshme

2 800,00 Lekë

Exclusive Lyster Care, 2 kg | Kroketa të shijshme për macet aktive ose me lëkurë dhe gëzof të ndjeshëm

Me përmbajtje të lartë proteinash dhe yndyre për të kënaqur nevojat e maceve aktive

2 800,00 Lekë

Lynx Senior, 7 kg | Ushqim krokant pa drithëra, për macet e moshuara me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin dhe lëvizshmërinë optimale të kyçeve

6 700,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.