Devon Rex

E vetmja racë macesh që tund bishtin si shenjë gëzimi

Devon Rex është një racë macesh të dobëta me veshë të mëdhenj dhe gëzof me kaçurrela. Kjo racë inteligjente maceje mund të zotërojë lehtësisht edhe truket më të ndërlikuara, nëse gjeni vetëm një mënyrë për ta inkurajuar macen tuaj t'i mësojë ato.

iconVendi i origjinës: Devonshire, Angli
iconKarakteri: Inteligjent, i shoqërueshëm, aktiv, lozonjar, besnik
iconGëzofi: Flokë të shkurtër
iconNgjyra: Pika blu, pika jargavan, Pika çokollate
iconKarakteristikat: Gëzof kaçurrel, kokë të hollë, veshë të mëdhenj e të gjerë
iconJetëgjatësia: nga 9 në 15 vjet

Kotele Devon Rex

Macet Devon Rex janë krijesa shumë inteligjente dhe sociale - ato shkojnë shumë mirë me anëtarët e tjerë të familjes, si me njerëzit ashtu edhe me kafshët. Kotelet Devon Rex nuk mërziten kollaj, por as nuk kënaqen të mbeten vetëm në një shtëpi të zbrazët. Ata lidhen mjaft me pronarët e tyre dhe u pëlqen të kalojnë kohë me ta. Devon Rex është një racë macesh jashtëzakonisht të zgjuara që mund të mësojnë lehtësisht truket e ndërlikuara. Trajnimi motivues me kotele të kësaj race është një mënyrë e shkëlqyer për të arritur sukses. Gjatë stërvitjes, keni disa ushqime të dobishme - si Kycklingfile ashtu edhe Receta Tuna mund të bëhen ushqime të shijshme dhe motivuese për kotelen tuaj. Dieta e shëndetshme dhe e ekuilibruar mund të ndikojë shumë në rritjen dhe zhvillimin e koteles suaj. Një formulë e krijuar posaçërisht për kotele, si Kattunge, do t'i sigurojë maces tuaj të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme për macet nën 1 vjeç.

Ushqimi i Devon Rex

Devon Rex është një racë macesh energjike dhe aktive. Ata duan të kërcejnë, të ngjiten në mobilje dhe mund të kalojnë orë të tëra duke luajtur dhe vrapuar përreth. Macet e kësaj race konsiderohen si një nga racat më aktive, kështu që një dietë e bërë posaçërisht për macet me nivele të larta të aktivitetit fizik duhet të jetë një zgjidhje e shkëlqyer. Exclusive Lyster Care është një ushqim i thatë i balancuar mirë për macet, i krijuar për macet që duan të kalojnë në mënyrë aktive kohën e tyre. Nëse jeni të shqetësuar se me gjithë aktivitetin e gjerë macja juaj nuk merr ujë të mjaftueshëm, mund të ushqeni një dietë që përbëhet kryesisht nga ushqime të lagura - Formulat Pate Adult ose të shijshme Gourmet mund të jenë një bazë e shkëlqyer për dietën e maces suaj. Ju gjithashtu mund të përzieni ushqimin e thatë të maces tuaj me disa ushqime të lagura si Aptit që bazohet në përbërës të freskët.

Rekomandohet për të rriturit e Devon Rex:

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Exclusive Lyster Care | Ushqimi i plotë për macet e rritura

Exclusive Lyster Care është një recetë me përmbajtje të lartë energjie, për macet me lëkurë të ndjeshme dhe kërkesa më të larta për energji.
healthy_shiny_coat
Lëkurë & gëzof
energy_plus
Energji +
Proteina: 32.0%
Përmbajtja e yndyrës: 21.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Devon Rex

Devon Rex është një racë mace me madhësi mesatare me një shtresë të veçantë kaçurrel. Macet janë të dobëta, por muskulare me këmbë të gjata që duken pak të shtrembër.

Origjina

Historia e racës filloi me paraqitjen e veçantë të maceve me gëzof kaçurrel në tufë me mace të tjera të zbutura. Kaçurrela intriguese ishte ndoshta rezultat i një mutacioni gjenetik natyror dhe në fillim askush nuk i kushtoi vëmendje koteleve me një shtresë kaq të veçantë. Një vit më vonë, Beryl Cox nga konteja Devon vendosi të përqendrohej te macet me pallto kaçurrela kur gjeti një kotele të tillë në një tufë të maces së saj. Kotelja u rrit mirë dhe më vonë u përdor në kryqëzimin e mëtejshëm. Raca e mori emrin e saj nga qarku Devon, në të cilin macet me gëzof kaçurrel patën shfaqjen e tyre të parë.

Pamja

Macet Devon Rex ia detyrojnë pamjen e tyre intriguese gëzofit të tyre unike, kaçurrel. Përveç kësaj, ata kanë koka të dobëta, trekëndore me mollëza të theksuara dhe faqe të plota. Kokat e dobëta të maceve Devon rex janë zbukuruar me veshë të mëdhenj dhe të gjerë, të vendosur mjaft poshtë. Ata kanë bust të dobët, por të fortë dhe muskulor dhe qafë të gjatë dhe të hollë. Këmbët e tyre janë gjithashtu të holla dhe mjaft të gjata dhe mund të duken pak të shtrembër. Një bisht i dobët me një majë të mprehtë është një qershi mbi pamjen e veçantë të maceve Devon rex. Macet e kësaj race mund të shfaqen në çdo ngjyrë dhe model, sasia e të bardhës në këtë racë nuk rregullohet nga standardi i racës.

Sjellja

Macet Devon Rex janë shumë inteligjente dhe jashtëzakonisht aktive. Ata me kënaqësi do ta kalojnë pjesën më të madhe të kohës duke vrapuar, ngjitur ose duke luajtur me lodrat që ju i ofroni. Këto mace do të mbushen me kënaqësi në çdo hapësirë të aksesueshme - mund ta gjeni Devon rex-in tuaj të ftohtë midis librave, midis bimëve tuaja ose në një sirtar tavoline, nëse e lini të hapur mjaftueshëm. Ata krijojnë mace shumë shoqërore që nuk u pëlqen të lihen vetëm për periudha të gjata kohore. Ata nuk janë të mërzitur në asnjë mënyrë, por ata gëzojnë shoqërinë e njerëzve të tyre dhe do t'ju bashkohen me kënaqësi në detyrat e përditshme. Ata mund të mësohen të ecin me zinxhir, gjë që ata priren ta shijojnë shumë. Macet Devon Rex janë raca e vetme që tundin bishtin si shenjë gëzimi.

Kërkesat

Këto mace inteligjente dhe aktive kërkojnë shumë aktivitet fizik. Macet e Devon Rex e duan ngjitjen, kështu që nëse nuk dëshironi që maceja juaj të ngjitetnë raftet e librave duhet t'i jepni maces tuaj një pemë të gjatë për mace. Macet Devon Rex gëzojnë një shumëllojshmëri të madhe aktiviteti fizik - çdo ditë kaloni pak kohë duke luajtur me macen tuaj. Macet e kësaj race mund të mësojnë të ecin me zinxhir - blini një zinxhir të cilësisë së mirë me një parzmore. Veshja e shkurtër e maceve Devon rex nuk u siguron atyre mbrojtje të mirë kundër të ftohtit - përpiquni të shmangni kalimin e kohës jashtë gjatë dimrit dhe motit të ftohtë.

Kujdesi

Shtresa e shkurtër dhe kaçurrela e Devon Rex kërkon kujdes dhe trajtim të veçantë. Larja e rregullt me furçë do të jetë më se e mjaftueshme për të ndihmuar macen tuaj të heqë qafe qimet e vdekura dhe të minimizojë rrezikun e formimit të topave të qimeve në traktin tretës të maces. Mos harroni të shkurtoni thonjtë e maces tuaj - kthetrat shumë të gjata mund të pengojnë çdo gjë dhe mund t'i shkaktojnë dhimbje maces suaj.

Produkte perfekte për Devon Rex

Lynx Senior, 7 kg | Ushqim krokant pa drithëra, për macet e moshuara me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin dhe lëvizshmërinë optimale të kyçeve

6 700,00 Lekë

Exclusive Lyster Care, 2 kg | Kroketa të shijshme për macet aktive ose me lëkurë dhe gëzof të ndjeshëm

Me përmbajtje të lartë proteinash dhe yndyre për të kënaqur nevojat e maceve aktive

2 800,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.