Lodra të sigurta për qenin tuaj - si t'i zgjidhni ato?

Qentë Argëtim

Koha e lojës është një pjesë jashtëzakonisht e rëndësishme e rutinës së qenit tuaj. Është një mundësi e mrekullueshme për ta bërë qenin tuaj të lëvizë, si dhe të mendojë. Koha e lojës ju lejon të forconi lidhjen tuaj dhe t'i mësoni qenit tuaj aftësi dhe truke të reja. Nuk ka gjë të tillë si një lodër që i përshtatet të gjitha nevojave të qenve. Çdo qen është i ndryshëm në madhësi, mund të ketë nofulla më të forta ose më të dobëta ose preferenca të ndryshme. Nëse dëshironi që qeni juaj të angazhohet gjatë kohës së lojës, sigurohuni që të keni gjetur lodrën e duhur për mikun tuaj qenush.

Pse qentë kanë nevojë për lodra? 

Për qenushin tuaj kurioz, çdo objekt përreth shtëpisë, veçanërisht sendet tuaja personale, mund të bëhen një lodër interesante. Nëse nuk dëshironi që qeni juaj të shkatërrojë të gjitha gjërat tuaja, jepini atij lodrat e tij për të luajtur. Mos harroni, mos i jepni kurrë qenit tuaj gjërat e vjetra për të luajtur, qeni juaj nuk mund të bëjë ndryshimin midis një objekti të vjetër dhe një objekti të ri. Mos lejoni që qeni juaj të luajë me gjërat tuaja, pasi kjo mund të krijojë një zakon të keq që mund të jetë i vështirë për t'u hequr më vonë. 

Masa ka rëndësi

Një lodër e mirë për qen nuk duhet të jetë as shumë e madhe, as shumë e vogël. Duhet të jetë dicka e mesme . Një lodër shumë e vogël mund të paraqesë rrezik mbytjeje, ndërsa lodrat shumë të mëdha mund të jenë të pakëndshme apo edhe të shkaktojnë dhimbje në nofull, veçanërisht për qentë më të vegjël. Me racat më të vogla të qenve, jo vetëm madhësia, por edhe pesha bën diferencën. Një qen i vogël me nofulla të dobëta mund ta ketë të vështirë të përpiqet të marrë një lodër të rëndë dhe të fortë. 

Mosha mund të bëjë një ndryshim

Do të kuptoni shpejt se një qenush plot energji do të kërkojë një lodër ndryshe nga një qen më i vjetër. Këlyshët energjikë do të kenë nevojë për lodra të forta që nuk do të copëtohen pas një jave. Për qenushin tuaj të moshuar, ju mund të zgjidhni lodra më të buta dhe më të vogla që do të jenë më të buta me mishrat e dhëmbëve dhe dhëmbët e ndjeshëm të një qeni më të vjetër. Topat e butë të gomës janë zakonisht një zgjedhje e shkëlqyer për qentë më të vjetër, edhe nëse janë të një race më të vogël.

Rekomandohet për argëtim me qenin tuaj:

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Preferencat individuale

Çdo qen mund të ketë preferenca individuale kur bëhet fjalë për një lloj lodre që do të zgjedhë. Për disa qen, lodrat ndërvepruese kanë tendencë të funksionojnë më mirë, ndërsa këlyshët e tjerë mund të zgjedhin një top klasik ose frisbee. Qeni juaj mund të jetë i fiksuar pas tërheqjes së një litari ose mund të preferojë të përtypë lodrat e tij. Nëse nuk e dini se me çfarë është më rehat qeni juaj, zgjidhni disa lodra të ndryshme për të dhe shikoni se cila do të përdoret më shumë. 

Produkte të tjera për qen aktiv:

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.