German shepherd

I zgjuar dhe i bindur, i përshtatshëm për shumë lloje pune

German shepherd është një racë qensh me përmasa të mesme dhe të mëdha që u shfaq për herë të parë në Gjermani. Me kalimin e viteve u bënë të njohur për shumë lloje të punës, duke filluar nga aktrimi deri te puna ushtarake. Janë të përshtatshëm për të konkurruar në shfaqje, prova etj.

iconVendi i origjinës:

Gjermani

iconKlasifikimi FCI:

German shepherd të grupit 1, qentë e bagëtive të seksionit 1 #166 #166a (me flokë të gjatë) #166b (me flokë të shkurtër)

iconTemperamenti:

I bindur, inteligjent, vigjilent, kurioz, besnik, i sigurt, guximtar

iconNgjyrat:

E zezë, e kuqe, e kuqe dhe e zezë, gri, e zezë dhe e argjendtë

iconPesha:

Meshkuj: 30–40 kg, Femra: 22–32 kg

iconLartësia:

Mashkull: 60–65 cm, Femër: 55–60 cm

iconJetëgjatësia:

Nga 9 në 13 vjet

Këlyshët e German shepherd

Qentë German Shepherd janë kafshë tufash. Ata kanë nevojë për një udhëheqës të ashpër që do të ofrojë udhëzime. German Shepherd është një kafshë sociale, trajnimi i tij në mënyrë që të shoqërohet me njerëzit dhe kafshët e tjera është jetik. Jepni komanda vetëm një herë dhe jini të qëndrueshëm në veprimet tuaja. Shpërbleni sjelljet e mira dhe jini të durueshëm me qenin tuaj. Jepini qenit tuaj stimulimin e nevojshëm mendor dhe fizik për të siguruar zhvillim të shëndetshëm. German Shepherd janë gjenetikisht të predispozuar ndaj displazisë së ijeve të qenit - një gjendje ortopedike që rezulton nga zhvillimi jonormal i nyjës së mesit. CHD mund të shkaktojë dhimbje, inflamacion dhe madje edhe osteoartrit të kyçit. Ekziston një shans i mirë për të parandaluar gjendjen duke kufizuar sasinë e kërcimeve dhe lojës së ashpër dhe duke i mbajtur këlyshët në një dietë të shëndetshme. Është mirë të zgjidhni ushqim të thatë që përmban glukozaminë dhe kondroitinë për këtë racë - Valp Maxi do të jetë një zgjedhje e shkëlqyer.

Ushqimi i German Shepherd

Meqenëse German Shepherd janë të predispozuar ndaj një sërë çrregullimesh skeletore, një dietë e ekuilibruar është thelbësore për të siguruar rritjen dhe shëndetin e duhur të kafshës. German Shepherd duhet të ushqehen me një dietë të krijuar për racat e mëdha (p.sh. Gjiganti Optimal në vargun Husse), por është e rëndësishme të monitorohen nivelet e energjisë në të gjitha fazat e rritjes. Nivelet e kalciumit dhe fosforit duhet të jenë të balancuara siç duhet pasi ato ndikojnë shumë në sistemin skeletor. Plotësimi i acideve yndyrore omega-3 dhe omega-6 mund të ndihmojë në uljen e simptomave të osteoartritit. Suplementet që përmbajnë kondroitinë dhe glukozaminë mund të jenë të dobishme në mbështetje të kushteve skeletore të kësaj race (Artro Plus nga gama Husse).

Rekomandohet për të rriturit gjermanë Shepherd:

Sensitive Digest Giant | Ushqim i thatë hipoalergjik për qentë e racave të mëdha me ndjeshmëri tretëse

Digest Giant është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Me kondroitinë dhe glukozaminë të shtuar, për të mbështetur shëndetin e kyçeve dhe madhësinë e përshtatur të kroketave për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante.
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
mobility
Lëvizshmëri
Madhësia e racës: Rraca të mëdha
Proteina: 24.0% (73.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Optimal Giant | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Optimal Giant është i përshtatshëm për racat e rritura të mëdha ose gjigante me kërkesa normale për energji. Përmban kondroitinë dhe glukozaminë për të mbështetur nyjet dhe kockat e shëndetshme. Madhësia e kroketës është përshtatur për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
mobility
Lëvizshmëria
taurine
Taurinë
Madhësia e racës: Rracë e madhe
Proteina: 23.5% (71% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 13.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i German Shepherd

German Shepherd klasifikohet si një qen i mesëm dhe i madh. Për këtë racë të veçantë, lartësia standarde në është afërsisht 60 cm. German Shepherd janë të fortë dhe muskulozë dhe zakonisht më të gjatë se sa janë të lartë. Këta qen të fortë dhe inteligjentë mund të shihen duke punuar si ndihmë për ata persona që janë me aftësi të kufizuara ose të marrin role policore ose ushtarake.

Zanafilla

Në fillim të shekullit të 19-të, German Shepherd u zhvillua si një qen bari për kullotjen e deleve në të gjithë Gjermaninë. Besohet se disa lloje të ndryshme evropiane të qenve bari janë përdorur për të krijuar German Shepherd modern në 1899. Të përdorur zakonisht nga ushtarët gjermanë, ata fituan popullaritet në të gjithë Evropën. Pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore, raca fitoi njohje ndërkombëtare.

Pamja

Kjo racë ka një surrat të gjatë, hundë të zezë dhe nofulla të forta. Veshët janë të mëdhenj, të mprehtë dhe të ngritur drejt. German Shepherd ka një qafë të gjatë dhe një bisht të gjatë në formë shkurre. Leshi është i dendur me një shtresë të trashë. Gëzofi mund të mbahet mesatar ose i gjatë, të dyja variantet janë të pranueshme. Zakonisht, shihen kombinime të zeza dhe kafe ose të zeza dhe të kuqe të ngjyrave të gëzofit. Në shumicën e variacioneve të ngjyrave është e pranishme një maskë e zezë.

Sjellja

German Shepherd është një racë e karakterizuar kryesisht nga inteligjenca e saj. Kjo racë është e gatshme për të mësuar dhe ka një nevojë të fortë për të pasur një qëllim. German Shepherd është kurioz, por në të njëjtën kohë i kujdesshëm ndaj të huajve, gjë që e bën atë të përsosur për qëllime ruajtjeje. Besnikë dhe socialë, mund të bëhen tepër mbrojtës ndaj territorit dhe familjes së tyre, nëse nuk socializohen siç duhet si këlyshë. Falë bindjes së tij, German Shepherd është i përshtatshëm për të mësuar aftësi dhe shumë lloje trajnimesh, gjë që e bën atë një qen të shkëlqyer pune.

Kërkesat

Si një racë e zhvilluar si një kafshë pune, German Shepherd kërkojnë shumë stimulim fizik. Meqenëse janë të predispozuar ndaj një sërë çrregullimesh skeletore, duhet të shmangen sasitë e tepërta të kërcimeve. Ushqimi i duhur është një komponent kyç në mbajtjen e qenve të kësaj race në shëndet të mirë.

Kujdesi ditor

Leshi i dendur i German Shepherd kërkon larje të paktën dy herë në javë ose çdo ditë gjatë sezonit të rënjes së qimeve në pranverë dhe vjeshtë. Do të ndihmojë në reduktimin e rënjes se qimeve. Në muajt e ngrohtë kontrolloni rregullisht për pleshtat dhe rriqrat. Ashtu si shumica e qenve, German Shepherd nuk ka nevojë të lahet më shumë se disa herë në vit. Meqenëse kjo racë ka një shtresë veçanërisht të trashë, tharja mund të zgjasë disa orë. Mos harroni të mos krehni gëzofin e qenit tuaj kur është i lagur.

Produkte perfekte për Shepherd Gjerman:

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Opus Ocean, 2 kg | Kroketa pa drithëra, me një burim të vetëm proteine ​​shtazore

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të mbështetur stilin e jetës aktive të qenit tuaj

3 400,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Ocean Care, 12.5 kg | Recetë pa gluten, me një burim të vetëm proteinash shtazore

Me acide yndyrore omega, për të pasur lëkurë të ushqyer dhe një gëzof me shkëlqim

11 500,00 Lekë

Optimal Giant, 12 kg | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Me proteina dhe taurinë të cilësisë së lartë për të mbështetur muskujt dhe zemrën

8 500,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.