Great dane

Qentë më të qetë të tipit molosian

Great Dane është më miqësori në mesin e qenve të tipit molosian. Kjo racë nuk i përgjigjet mirë izolimit dhe këta qen kërkojnë shumë vëmendje. Ata nuk duhet të mbahen kurrë në një kolibe jashtë, ku nuk mund t'i shohin pronarët e tyre gjatë ditës.

iconVendi i Origjinës: Gjermani
iconKlasifikimi FCI: Grupi II, seksioni 2.1, mollosian
iconTemperamenti: besnik, i sigurt, miqësor, i dashur, i butë
iconNgjyrat: E zezë, e zezë & e bardhë, kafe e errët, gri
iconPesha: Meshkuj: 54–90 kg, Femra: 45–59 kg
iconLartësia: Meshkuj: 54–90 kg, Femra: 45–59 kg,
iconJetëgjatësia: nga 8 deri në 10 vjet

Këlyshët Great Dane

Great Dane janë shumë të zgjuar dhe ju mund t'u mësoni këtyre këlyshëve pothuajse çdo gjë. Në stërvitje, lidhja me pronarët e tyre luan një rol vendimtar - nëse qenushi ndihet i lidhur me kujdestarin e tij, ai do të jetë më i motivuar për të bashkëpunuar. Mos harroni për motivimin e duhur - lavdërimet e rregullta dhe shpërblimet e shijshme mund të inkurajojnë edhe këlyshët më të rezervuar. Jini të qëndrueshëm dhe të durueshëm dhe shpërblejeni gjithmonë çdo përparim. Great Dane kërkojnë shoqërizim të hershëm, i cili do t'i mësojë se si të sillen me kafshët e tjera. Gjatë vitit të tyre të parë, këlyshët kalojnë një fazë të ndryshimeve të shpejta fizike dhe një dietë e shëndetshme luan një rol të rëndësishëm në këtë proces. Valp Maxi është një formulë e plotë për këlyshët e racave të mëdha dhe gjigante - dieta e pasuruar me glukozaminë dhe kondroitinë do të sigurojë mbështetje, e cila do të jetë e përkryer për qenushin tuaj Great Dane.

Ushqimi i Great Dane

Great Dane janë një racë disi e prirur ndaj zgjerimit të stomakut-volvulus, kështu që ata duhet të hanë vaktet e tyre gjithmonë në paqe dhe kurrë nuk duhet të ushtrojnë menjëherë pas vaktit. Racat e mëdha dhe gjigante të qenve janë të prirur ndaj një sërë sëmundjesh të kyçeve, kështu që një dietë me glukozaminë dhe kondroitinë të shtuar mund t'i sigurojë kyçit të qenit tuaj mbështetjen shumë të nevojshme. Një dietë e krijuar për racat e mëdha dhe gjigante të qenve - një dietë e tillë do t'i sigurojë qenit tuaj energji të mjaftueshme dhe të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Great Dane nuk është një racë qensh jetëgjatë dhe ata priren të fillojnë të plaken më shpejt se racat e tjera të qenve. Vlerësohet se Great Dane bëhen geriatrikë rreth moshës 7-vjeçare. Në atë moment këshillohet të ndryshoni dietën e qenit tuaj në një formulë që synon qentë e moshuar - sasia e reduktuar e yndyrave do ta bëjë shumë më të lehtë menaxhimin e peshës. Mos harroni se çdo qen është i ndryshëm dhe nevojat aktuale energjike të qenit tuaj varen nga nivelet e energjisë, stili i tyre i jetesës dhe kushtet e jetesës.

Rekomandohet për të rriturit Dane të Madhe:

Optimal Giant | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Optimal Giant është i përshtatshëm për racat e rritura të mëdha ose gjigante me kërkesa normale për energji. Përmban kondroitinë dhe glukozaminë për të mbështetur nyjet dhe kockat e shëndetshme. Madhësia e kroketës është përshtatur për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
mobility
Lëvizshmëria
taurine
Taurinë
Madhësia e racës: Rracë e madhe
Proteina: 23.5% (71% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 13.0%
Kontrolloje

Sensitive Digest Giant | Ushqim i thatë hipoalergjik për qentë e racave të mëdha me ndjeshmëri tretëse

Digest Giant është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Me kondroitinë dhe glukozaminë të shtuar, për të mbështetur shëndetin e kyçeve dhe madhësinë e përshtatur të kroketave për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante.
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
mobility
Lëvizshmëri
Madhësia e racës: Rraca të mëdha
Proteina: 24.0% (73.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Great Dane

Megjithëse Great Dane është një qen i mrekullueshëm roje, nuk duhet ta mbani kurrë këtë racë larg kujdestarëve të tyre. Danezët e mëdhenj janë shumë të shoqërueshëm dhe me kënaqësi do ta kalojnë gjithë ditën me pronarët e tyre.

Origjina

Në shekullin e 16-të, të fuqishëm nga shumë vende evropiane importuan qen me këmbë të gjata nga Anglia, të cilët ishin një kryqëzim midis një mastifi anglez dhe një ujku irlandez. Në atë kohë, qentë nuk kishin statusin e një race, madje as një emër specifik, por vetëm termin "qen anglez". Në këtë mënyrë, termi anglez "qen" u bë i njohur edhe në Gjermani dhe Francë, ku nga fillimi i shekullit të 17-të u rritën qentë molosë këmbëgjatë, pavarësisht nga qentë e shumimit. Në shekullin e nëntëmbëdhjetë, paraardhësi i Great Dane kishte disa emra të ndryshëm, por në secilin prej tyre mbarështuesit gjermanë donin të theksonin rolin e tyre në zhvillimin e racës. Raca u emërua zyrtarisht në 1888.

Pamja

Shenja treguese e Great Dane është me siguri madhësia e tij. Qentë e rritur mund të shkojnë deri në 90 cm në gjatësi dhe peshojnë deri në 90 kg. Këta qen masivë kanë këmbë të gjata dhe trupa të dobët, por të fortë. Koka e tyre është e zgjatur dhe mjaft e hollë, fytyra është drejtkëndëshe me flutura të dukshme dhe nofulla të gjera. Veshët e Great Dane janë vendosur lart në kokë dhe janë të lirshëm në anë. Qentë e kësaj race kanë një shtresë shumë të shkurtër që shtrihet plotësisht e sheshtë, duke krijuar një sipërfaqe të mëndafshtë dhe me shkëlqim. Great Dane zakonisht vijnë me gëzof të zi, të verdhë, blu dhe harlekin. Kjo e fundit mund të ketë hundë me ngjyrën e lëkurës. Me çdo ngjyrë tjetër gëzofi, hunda e Great Dane është e zezë.

Sjellja

Great Dane janë miqësorë dhe lidhen fort me pronarët e tyre. Ata nuk kënaqen duke u lënë vetëm. Edhe pse me përmasa masive, ata janë shumë të butë dhe të qetë. Ata dinë të sillen me kafshët dhe fëmijët më të vegjël, por duhet t'i mbani gjithmonë një sy - ata mund të shkaktojnë dëm thjesht duke tundur bishtin e tyre të fortë. Nuk e humbasin shpejt durimin e tyre, por nuk duhet të provoni kurrë kufijtë e qenit tuaj. Great Dane mund të rezervohen ndaj të huajve, kështu që ata janë një rojtarë.

Kërkesa

Great Dane arrijnë pjekurinë e tyre të plotë rreth moshës 3 vjeçare. Deri në atë moment, pavarësisht se janë të mëdhenj, ata veprojnë si një qenush energjik dhe ndonjëherë mund të harrojnë se sa të fortë janë në të vërtetë. Ata mund të dëmtojnë veten gjatë lojës energjike, ndaj kushtojini vëmendje shtesë. Kjo racë mund të përjetojë shpesh probleme me sytë dhe veshët - mbajini ato në gjendje të pacënuar për të parandaluar çdo infeksion.

Kujdesi ditor

Gëzofi i Great Dane është i lehtë për t'u kujdesur. Nëse ndotet, thjesht mund ta fshini me një peshqir ose dorezë gome. Shtresa e shkurtër mund të lahet një herë në javë. Ju mund ta lani qenin tuaj më shpesh gjatë sezonit të rënjes së qimeve. Great Dane shijojnë shëtitjet e gjata - mos harroni të hidratoni e këmbëve të tyre. Mbani sytë dhe veshët e qenit tuaj të pastër - kjo do të ndihmojë në parandalimin e inflamacionit.

Produkte perfekte për Great Dane:

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Optimal Giant, 12 kg | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Me proteina dhe taurinë të cilësisë së lartë për të mbështetur muskujt dhe zemrën

8 500,00 Lekë

Këshillë

Valp Maxi, 15 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së madhe

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin optimal të nyjeve në rritje

11 900,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.