Rottweiler

Qen muskuloz, njihet gjerësisht si një racë agresive

Rottweiler është një racë e qenve të mëdhenj dhe muskuloz që punojnë. Është një racë e shkëlqyer për qentë roje, pasi ata janë natyrshëm agresivë ndaj të huajve.

iconVendi i origjinës: Gjermani
iconKlasifikimi FCI: Grupi 2, Seksioni 2.1 Mollosian, Mastiff
iconTemperamenti: Kokëfortë, i kujdesshëm, i sigurt, i guximshëm, besnik
iconNgjyrat: E zezë, kafe, e kuqerremtë
iconPesha: Femra: 35–48 kg, Mashkull: 50–60 kg
iconLartësia: Femra: 56–63 cm, Mashkull: 61–69 cm
iconJetëgjatësia: Nga 8 deri në 10 vjet

Këlyshët Rottweiler

Rottweilers janë qen shumë të sigurt dhe kokëfortë, kjo është arsyeja pse këlyshët e kësaj race kërkojnë trajnim të vazhdueshëm. Kjo racë qensh mund të përpiqet të dominojë pronarin, kështu që që në fillim duhet të krijoni një marrëdhënie të bazuar në besim dhe respekt. Duhet të jeni të fortë, por jo të mprehtë. Rottweilers janë natyrisht një racë agresive qensh që mund të dalë jashtë kontrollit nëse pronari nuk di se si t'i trajtojë ata. Këlyshët Rottweiler janë të mirë në fokusim, kështu që ata mund të marrin aftësitë dhe truket mjaft shpejt. Gjithmonë shpërblejeni sjelljen e mirë ose komandat e ekzekutuara siç duhet dhe mos e anashkaloni kurrë shoqërimin. Këlyshët Rottweiler rriten shumë shpejt, kështu që ata kanë nevojë për një dietë që do të mbështesë rritjen dhe zhvillimin e tyre. Formula për këlyshët e racave të qenve të mëdhenj Valp Maxi është e pasuruar me glukozaminë dhe kondroitinë që do të mbështesin shëndetin e kyçeve të qenit tuaj. Është një dietë e ekuilibruar me shije të lartë dhe me përmasa përshtatshme ushqimi për nofullat më të mëdha dhe më të forta.

Ushqimi i Rottweiler

Rottweilers janë një racë mjaft aktive e qenve, kështu që ata kërkojnë një sasi të konsiderueshme të aktivitetit fizik gjatë gjithë ditës. Racat e mëdha të qenve priren të kenë probleme me kyçet dhe kockat më shpesh sesa qentë më të vegjël, prandaj një formulë e mirë për racat e mëdha të qenve duhet të ketë shtuar glukozaminë dhe kondroitinë që mund të ndihmojnë në mbështetjen e sistemit osteoartikular. Optimal Giant është një formulë e krijuar në mënyrë eksplicite për të kënaqur nevojat e racave të mëdha dhe gjigante të qenve. Forma e veçantë e trupit të Rottweiler-it i bën ata më të prirur ndaj volvulusit gastrik - me tasin e ngadaltë të ushqyerjes mund të ulni shanset që të ndodhë. Ushqimi i thatë për racat e mëdha dhe gjigante të qenve bëhet gjithashtu me nofullat më të forta në mendje - madhësia më e madhe e ushqimit ndihmon gjithashtu në pastrimin mekanik të dhëmbëve.

Rekomandohet për të rriturit Rottweiler:

Sensitive Digest | Ushqim i thatë hipoallergjik për qentë me ndjeshmëri tretëse

Digest është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Proteina e qengjit, e njohur për më pak alergji, është burimi i vetëm i proteinave në këtë recetë.
gluten_free
Pa gluten
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
Madhësia e racës: Rracë e vogël , rracë mesatare
Proteina: 23.0% (72.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Optimal Giant | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Optimal Giant është i përshtatshëm për racat e rritura të mëdha ose gjigante me kërkesa normale për energji. Përmban kondroitinë dhe glukozaminë për të mbështetur nyjet dhe kockat e shëndetshme. Madhësia e kroketës është përshtatur për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
mobility
Lëvizshmëria
taurine
Taurinë
Madhësia e racës: Rracë e madhe
Proteina: 23.5% (71% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 13.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Rottweiler

Rottweiler është një racë qensh mjaft kërmbëngulëse që kërkon një pronar të qetë por të sigurt. Këtyre qenve u pëlqen të dominojnë, kështu që nuk mund t'u lejoni kurrë të marrin kontrollin.

Zanafilla

Besohet se historia e Rottweiler është e lidhur fort me romakët. Paraardhësit e Rottweilerëve të ditëve moderne ruanin kampet romake dhe zakonisht përdoreshin si qen barinj. Shumë herë gjatë historisë qentë e kësaj race janë përdorur në slita për të transportuar furnizime dhe municione. Edhe kasapët mesjetarë i kishin gjetur këta qen shumë të dobishëm - këta qen të fortë tërhiqnin karroca të rënda plot me mish dhe ruanin shtëpitë e zotërinjve të tyre. Gjatë gjithë viteve, pamja e Rottweiler ndryshoi dhe qentë u bënë më muskuloz.

Pamja

Trupi masiv dhe muskuloz i një Rottweiler është shumë proporcional. Këta qen janë trupmadh, me brinjë të thella dhe me shpinë muskuloze. Rottweilers kanë putra dhe këmbë të forta. Qentë e kësaj race kanë një kokë të madhe me një ballë pak të rrumbullakosur dhe surrat të gjerë dhe qafë të harkuar butësisht. Veshët janë të vendosur gjerësisht dhe të ulur lart në kokë, të varur lirshëm në anën e kokës. Rottweilers kanë sy në formë bajame, zakonisht kafe të errët. Veshja e tyre është me gjatësi mesatare, mjaft e ashpër në prekje. Qentë e kësaj race mund të shihen më së shpeshti me ngjyrë të zezë të djegur.

Sjellja

Edhe pse Rottweilers njihen si kokëfortë, dominues dhe agresivë ndaj të huajve, ata janë një qen shumë besnik dhe mund të lidhen veçanërisht me një person. Është një racë qensh që nuk u pëlqen të qëndrojnë ulur për një kohë të gjatë dhe do të marrin pjesë me kënaqësi në çdo formë aktiviteti, fizik dhe intelektual. Rotweilerët e mërzitur me shumë energji mund të bëhen të paparashikueshëm, prandaj sigurohuni që gjithmonë të kaloni pak kohë duke luajtur ose vrapuar me qenin tuaj. Rottweilers mund të bëhen pak agresivë me të huajt, por janë shumë besnikë dhe të lidhur me pronarët e tyre. Rottweilers mund të bëhen shumë posesiv me lodrat e tyre - ata do t'ia kthejnë nëse pronari i kërkon, por është e vështirë të parashikohet se si mund të reagojë ky qen nëse një i huaj do të përpiqet t'ia marrë lodrën.

Kërkesat

Si një racë me një tendencë për të dominuar, rotweilers kërkojnë trajnim të plotë dhe qëndrueshmëri. Rottweilers kanë nevojë për një sasi solide të aktivitetit fizik - kjo racë do të shijojë shëtitjet e gjata, shëtitjet ose vrapimin dhe pothuajse çdo lloj aktiviteti fizik që mund të mendoni.

Kujdesi ditor

Shtresa e ashpër dhe e lëmuar e gëzofit të një rottweiler nuk kërkon kujdes të veçantë, kështu që mund ta lani lehtësisht një herë në javë. Gjatë sezonit të qethjes ju mund ta lani qenin tuaj më shpesh, gjë që do të zvogëlojë numrin e qimeve që do të gjeni nëpër shtëpi. Kontrolloni rregullisht veshët dhe putrat e qenit tuaj dhe pas shëtitjeve të gjata aplikoni një krem në putrat e qenit tuaj.

Produkte perfekte për Rottweiler:

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Optimal Giant, 12 kg | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Me proteina dhe taurinë të cilësisë së lartë për të mbështetur muskujt dhe zemrën

8 500,00 Lekë

Këshillë

Valp Maxi, 15 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së madhe

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin optimal të nyjeve në rritje

11 900,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.