Turkish Van

Adhurues i ujit dhe i notit

Van turk është një nga racat e pakta të maceve që është rritur në afërsi të ujit, gjë që rezultoi në mace me aftësi të shkëlqyera noti. Kjo racë është e përshtatur në mënyrë të shkëlqyer për not - gëzofi i maceve van turk nuk ka një shtresë të poshtme, kështu që thahet shpejt, dhe lëkura e tepërt midis kthetrave i lejon kësaj maceje të notojë më shpejt.

iconVendi i origjinës: Turqi
iconTemperamenti: Inteligjent, lozonjar, energjik, kurioz, trim
iconGëzofi: Flokë të gjatë
iconNgjyra: E bardhë me shenja shumëngjyrëshe që mbulojnë jo më shumë se 20% të trupit
iconKarakteristikat: Lesh i bardhë, sy blu ose qelibar
iconJetëgjatësia: Nga 14 në 19 vjet

Kotele Turkish van

Macet turkish van besohet të jenë një nga racat më inteligjente të maceve. Ju lehtë mund t'u mësoni koteleve shumë truke. Mos harroni se motivimi tenton të sjellë rezultatet më të mira. Jini të durueshëm me kotelen tuaj dhe gjithmonë shpërblejeni atë për ekzekutimin e saktë të komandës ose ushtrimit. Megjithëse konsiderohen si mace të guximshme, kotelet mund të jenë të turpshme dhe të kujdesshme ndaj të huajve dhe kafshëve të tjera. Socializimi i hershëm përmirëson ndjeshëm sjelljen e maceve të rritura rreth njerëzve dhe kafshëve të tjera. Gjatë vitit të tyre të parë kotelet kalojnë një fazë të rritjes së shpejtë, kështu që një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar mirë do të mbështesë trupin e maces suaj. Kattunge është një ushqim i thatë për macet i krijuar posaçërisht duke pasur parasysh nevojat e koteleve. Llogaritni marrjen ditore të ushqimit të koteleve tuaja bazuar në peshën trupore dhe mos e ushqeni macen tuaj.

Ushqimi i Turkish Van

Van turk është një racë macesh elastike dhe përgjithësisht të shëndetshme. Janë fizikisht aktive dhe kanë nevojë për shumë kalori në dietën e tyre. Macet janë mishngrënëse nga natyra, kështu që ata kanë nevojë për një sasi të konsiderueshme të proteinave shtazore në dietën e tyre. Mos harroni se macet nuk u mësuan kurrë të pinin ujë, pjesën më të madhe të lëngjeve ditore e marrin nga vakti i tyre. Ushqimi i lagësht mund ti ndihmojë të rrisin numrin e lëngjeve në dietën e maces tuaj. Një dietë e ekuilibruar mirë do t'i sigurojë maces tuaj të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme dhe nuk do të kërkojë suplemente shtesë nëse veterineri juaj nuk sygjeron ndryshe.

Rekomandohet për Turkish Van të rritur:

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Van Turk

Van Turk është një mace e mesme, e ndërtuar mirë që në shikim të parë i ngjan maces së ankarasë turke. Edhe pse të dy racat e kanë origjinën nga i njëjti vend, ato ndryshojnë shumë ndjeshëm.

Origjina

Historia e racës fillon në Turqi, ku për vite me radhë macet janë formuar nga kushtet natyrore të mjedisit. Duke jetuar në afërsi të liqenit, macet Van u detyruan të peshkonin për ushqimin e tyre, gjë që rezultoi në një lidhje të fortë me ujin. Në vitin 1950 raca erdhi në Evropë, veçanërisht në Britaninë e Madhe, ku u krijuan të parat në histori programe të mbarështimit. Meqenëse kryqëzimi ishte i ndaluar në mbarështimin e van turk, macet e sotme van turke janë të lidhura drejtpërdrejt me paraardhësit e tyre turq. Raca aktualisht është e mbrojtur në Turqi dhe programi i mbarështimit është rigoroz. Në vitin 1969 raca u njoh zyrtarisht nga FIFe.

Pamja

Në pamje të parë van turk i ngjan angora turke. Macet turke janë me përmasa mesatare dhe janë mjaft muskulare. Koka në formë trekëndëshi është e zbukuruar me veshë të gjerë në bazë dhe pak të rrumbullakosur në majë. Gëzofi i maceve turke është mesatarisht i gjatë, i mëndafshtë, gjatë muajve të pranverës dhe verës i mungon krejtësisht gëzofi. Gjatë dimrit, për t'i siguruar maces më shumë mbrojtje kundër të ftohtit, leshi bëhet më i trashë dhe më me gëzof. Një nga tiparet më dalluese të kësaj race është padyshim ngjyra e gëzofit. Macet van turk kanë lesh të bardhë me shenja me ngjyra në kokë dhe bisht shumëngjyrësh I cili nuk mund të mbulojë më shumë se 20% të trupit të maces.

Sjellja

Van turk është një racë macesh inteligjente. Ju mund tu mësoni atyre shumë truke. Macet e kësaj race janë mjaft të gjalla dhe me temperament, me instinkt të fortë gjuetie. Macet e kësaj race priren të qëndrojnë fizikisht aktive më gjatë se shumica e racave të tjera. Këto mace pëlqejnë të luajnë, të eksplorojnë rrethinat e tyre. Ata në përgjithësi nuk kanë frikë nga të huajt, por priren të mbajnë distancën e tyre. Zakonisht krijojnë një lidhje të ngushtë me një njeri të vetëm. Janë mjaft llafazane - ato kanë një koleksion të madh zhurmash në fjalorin e tyre për të tërhequr vëmendjen e kujdestarëve të tyre.

Kërkesat

Gjatë vjeshtës dhe dimrit, veshja e van turk bëhet më me gëzof dhe këshillohet që ta lani macen çdo ditë. Kjo do të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e formimit të topave të flokëve në sistemin tretës të maceve tuaja. Një instinkt i fortë gjuetie kërkon një stimulim të duhur - macet gjuajnë me kënaqësi jashtë. Nëse nuk keni akses në një kopsht apo ballkon, mund të përdorni lodrat e maces tuaj si karrem dhe të luani me të. Macet van turk e duan ujin - mbani gjithmonë një sy tek macja juaj kur luani në ujë ose në afërsi të tij.

Kujdesi ditor

Macet van turk nuk kërkojnë ndonjë regjim të veçantë kujdesi. Gjatë pranverës dhe verës, mund ta lani macen tuaj një herë në javë. Mos harroni bishtin - bishti i gjatë dhe me shkurre duhet të lahet herë pas here. Macet van turk kanë lesh të trashë midis gishtërinjve të tyre - pastroni putrat e maces tuaj për të hequr mbeturinat e tepërta ose çdo papastërti. Mos harroni të shkurtoni kthetrat e maces tuaj për t'i parandaluar ato të kapen në qilima dhe mobilje.

Produkte perfekte për furgon turke

Exclusive Kattunge, 2 kg | Ushqim i plotë i krijuar posaçërisht për rritjen e koteleve

Përmbajtja e lartë e proteinave shtazore të shijshme dhe me cilësi të lartë për një rritje të shëndetshme

2 800,00 Lekë

Opus Lynx, 2 kg | Ushqim krokant pa drithëra dhe pa gluten, për macet me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të ushqyer stilin e jetës aktive të maces suaj

3 000,00 Lekë

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

Lynx Senior, 7 kg | Ushqim krokant pa drithëra, për macet e moshuara me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin dhe lëvizshmërinë optimale të kyçeve

6 700,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.