Gjërat thelbësore për qen - çfarë duhet të blini?

Këlysh

Pasi të keni marrë një vendim për të blerë ose adoptuar një qen, duhet të përgatisni të gjitha gjërat e nevojshme për qenin që do të përdoren çdo ditë nga kafsha juaj. Cilat sende duhet të konsiderohen thelbësore për qen? 

Tasat e ushqimit

Le të fillojmë me bazat - qeni juaj ka nevojë për tasa për ushqim. Cilat janë shenjat treguese të një tasi ushqimor me cilësi të mirë? Duhet të jetë prej materialesh me cilësi të lartë që e bëjnë të lehtë pastrimin, p.sh. metal ose qeramikë. Një tas i mirë ushqimor duhet të jetë i përshtatshëm për madhësinë e qenit tuaj - jo shumë i vogël dhe jo shumë i madh. A i ha qeni juaj ushqimet e tij shumë shpejt dhe përjeton fryrje? Jepini qenit tuaj një tas që i mundëson ushqyetje të ngadaltë. 

Ushqimi

Le të jemi të sinqertë, edhe enët më të bukura të ushqimit nuk janë asgjë pa një ushqim të shijshëm brenda. Ushqimi i shëndetshëm dhe i plotë për qenin tuaj është i nevojshëm për ta mbajtur kafshën tuaj në formë të mirë. Gjithmonë zgjidhni një formulë që i përshtatet nevojave individuale të qenit tuaj - zgjidhni një dietë që është bërë posaçërisht për një madhësi të caktuar qeni, nevoja ushqyese ose preferenca të shijes. 

Qafore dhe një zinxhir

Me shëtitjet e përditshme ju duhet një qafore dhe një zinxhir që do të zgjasë. Nëse nuk doni t'i nënshtroheni blerjes së një qaforeje dhe një zinxhiri të ri çdo sezon, zgjidhni produkte cilësore të bëra me materiale të cilësisë së lartë – qaforja prej lëkure dhe zinxhiri janë gjithmonë një opsion i shkëlqyeshëm. Që në fillim mësojini qenit tuaj se zinxhiri nuk është lodër - mos e lini qenin tuaj ta përtypë ose ta tërheqë atë. 

Kompleti fillestar i rekomanduar për qenushin tuaj:

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Shtrat për kafshë shtëpiake

Një qen duhet të ketë një shtrat. Edhe nëse planifikoni të lejoni qenin tuaj të qendrojë në mobiljet eshtëpisë, jepini kafshës tuaj një shtrat të duhur për kafshët shtëpiake. Një shtrat për kafshë shtëpiake nuk është vetëm një vend ku qeni juaj mund të flejë vetë, por ai vepron si një vend i sigurt, ku qenushi juaj mund të fshehë lodrat e tij, të luajë kur të dojë të luajë ose thjesht të rrijë përreth. 

Lodrat

Mos lejoni që qeni juaj të mërzitet. Koha e lojës me qenushin tuaj është një kohë kur ju mund të forconi lidhjen tuaj dhe të punoni në aktivitetin fizik të qenit tuaj. Lodrat e qenve i japin qenushit tuaj një mundësi për të kaluar në mënyrë aktive kohën vetëm dhe mund të jenë një motivim i madh për të lëvizur qenin tuaj më të vjetër ose më dembel. Mos harroni se një lodër duhet të jetë e përshtatshme për qenin tuaj - një lodër shumë e vogël mund të jetë një rrezik mbytjeje, ndërsa lodrat e mëdha dhe të rënda mund të shkaktojnë dhimbje nëse u jepen këlyshëve më të vegjël me nofulla më të dobëta. 

Produkte të tjera për këlyshët:

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.