Nuk jeni të sigurt se çfarë ju nevojitet?

Gjeni një vakt të përsosur për kafshën tuaj shtëpiake ose merrni një këshillë nga furnizuesi juaj lokal.

Gjeni furnizuesin lokal

Ushqim i përshtatur për qen

Ushqimi i thatë i qenve Super Premium është një dietë e përshtatur për nevojat e kafshëve shtëpiake të të gjitha moshave. Ushqimi Super Premium është formula e krijuar për ushqimin e këlyshëve, si dhe të qenve të rritur dhe të moshuar. Këtu do të gjeni ushqimin e duhur për qenin tuaj, pavarësisht nëse kafsha juaj është e racës së vogël, mesatare apo të madhe. Linja Super Premium përfshin gjithashtu ushqimin e qenve të krijuar për katërkëmbësh pas tredhjes ose sterilizimit, dhe për qentë më të vjetër. Në Husse, ne kujdesemi për shëndetin dhe mirëqenien e çdo kafshe. Çdo gjë që bëjmë, e bëjmë me kujdes për miqtë tanë me katër këmbë. Kjo është arsyeja pse dietologët tanë bëjnë çdo përpjekje për të siguruar që çdo ushqim për qen t'i përshtatet nevojave individuale të një kafshe në çdo fazë të jetës së tij.

Ushqimi i qenve - çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje kur zgjidhni atë?

Kur zgjidhni ushqimin e duhur për qenin tuaj, para së gjithash duhet të merrni parasysh karakteristikat e kafshës suaj. Çdo qen është i ndryshëm dhe ka nevojë për një dietë që i përshtatet stilit të jetës, nivelit të aktivitetit dhe madhësisë së tij. Nuk ka asnjë formulë të vetme të ushqimit për qen që do të funksionojë për qentë e të gjitha racave dhe moshave. Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e ushqimit të duhur për qenin tuaj, çdo detaj i vogël mund të bëjë një ndryshim. Pra, kur zgjidhni një ushqim për qenin tuaj, mendoni për të gjitha detajet. Mos harroni se tregtari juaj lokal Husse do të jetë më se i lumtur t'ju ndihmojë të gjeni ushqimin e duhur për qenin tuaj. Për më tepër, mjeti ynë Gjeni ushqimin e përsosur mund t'ju ndihmojë të zgjidhni një ushqim për qentë. Por le të kthehemi në fillim. Çfarë duhet të keni parasysh kur zgjidhni një ushqim për qen?

Mosha e qenit

Filloni me moshën e qenit tuaj. Këlyshët kanë nevojë për një dietë krejtësisht të ndryshme nga qentë e rritur. Në vitin e parë të jetës, ushqimi i qenve duhet t'i sigurojë kafshës suaj të gjitha vitaminat dhe mineralet për të mbështetur rritjen dhe zhvillimin e shëndetshëm të qenushit. Në moshën madhore, ushqimi i duhur për qenin tuaj do të sigurojë mirëqenien e kafshës suaj dhe nivelin e duhur të energjisë çdo ditë. Qentë e moshuar gjithashtu duhet të marrin një formulë të përshtatur për nevojat e tyre. Një qen i moshuar është zakonisht më pak aktiv dhe nuk ka nevojë për aq energji në dietën e tij sa qentë e rritur dhe aktivë. Ushqimi me përmbajtje shumë të lartë yndyre dhe kalori të lartë , nqs qeni juaj është i moshuar dhe pak aktiv, mund të çojë në shtim në peshë, mbipeshë dhe madje edhe obezitet. Në pleqëri, qentë mund të kenë probleme me kyçet, ndjeshmëri ndaj ushqimit ose probleme me tretjen. Ushqimi i duhur për një qen të moshuar do të mbështesë fortësinë e kyçeve dhe nuk do të irritojë stomakun e ndjeshëm të një qeni të moshuar.

Madhësia e qenit

Ushqimi i qenve duhet të zgjidhet siç duhet jo vetëm për moshën e tyre, por edhe për madhësinë e tyre. Kërkesa për energji e qenve të racave të mëdha do të jetë shumë më e lartë se ajo e racave të vogla. Përveç kësaj, madhësia e kroketave është e rëndësishme këtu. Një ushqim i thatë për një qen të racës së vogël do të ketë kroketa shumë më të vogla, që qentë me nofulla më të dobëta do t'i përtypin lehtësisht. Përmbajtja kalorike e dietës për qentë e racave të mesme duhet të jetë më e lartë se ajo e racave të vogla, por më e ulët se ajo që u nevojitet qenve të racave të mëdha dhe gjigante. Në të kundërt, ushqimi i qenve për racat e mëdha dhe gjigante duhet të ketë kroketa më të mëdha, që qentë e mëdhenj nuk do të jenë në gjendje t'i gëlltisin të gjithë aq lehtë. Në qentë e racave të mëdha, vetëm kroketat e mëdha dhe struktura e tyre e ngurtësuar do të mundësojnë pastrimin mekanik të dhëmbëve.

Nevojat individuale

Keni qen në shtëpi pas kastrimit? Apo ndoshta kafsha juaj ka probleme me stomakun? Në linjën Super Premium, ju mund të gjeni lehtësisht një formulë që do të përputhet në mënyrë të përkryer me kërkesat specifike dietike të kafshës suaj. Ushqimet tona të thata janë të dizajnuara për qentë me alergji ushqimore dhe mbindjeshmëri. Linja e ushqimit Super Premium përfshin gjithashtu formula të përshtatshme për qentë pas tredhjes ose sterilizimit ose qenve në mbipeshë. Në linjën Super Premium do të gjeni gjithashtu formula pa kokrra dhe hipoallergjike që do të funksionojnë shumë për kafshët shtëpiake me stomak të ndjeshëm ose alergji ushqimore. Keni një qen me lesh të bardhë? Ju do të gjeni ushqim me një përmbajtje të reduktuar të bakrit dhe beta-karotenit, i cili nuk do të shkaktojë zbardhjen e veshjes së qenit tuaj.

A është ushqimi i thatë një zgjedhje e mirë?

Ushqimi i thatë i qenve shpesh konsiderohet si ushqim me cilësi jo të mirë. Megjithatë, ushqimi i thatë i qenve në Husse është një vakt i plotë, i pasur me mish dhe lëndë ushqyese thelbësore. Ne zgjedhim vetëm përbërësit e cilësisë më të lartë që i japin formulave tona shije të shkëlqyer. Pse tjetër ia vlen të zgjidhni ushqim të thatë për qen? Jo të gjitha kafshët shtëpiake janë mësuar të lajnë dhëmbët e tyre dhe disa qen nuk e pëlqejnë vërtet larjen e dhëmbëve. Ushqimi i thatë i qenve është një ndihmë shtesë në reduktimin e gurëve. Kroketat  mbështesin pastrimin mekanik të dhëmbëve gjatë vaktit. Për shumë pronarë kafshësh, përparësia e tij e madhe është fakti se ushqimi i thatë i qenve ruhet lehtë dhe nuk prishet aq shpejt sa ushqimi i lagësht kur hapet. Megjithatë, me një dietë të bazuar në ushqim të thatë, mos harroni t'i siguroni kafshës suaj qasje të vazhdueshme në ujë. Ushqimi i thatë i qenve është gjithashtu i lehtë në porcion dhe shumë higjienik. Lehtësia e porcionimit është veçanërisht e dobishme kur prezantoni një ushqim të ri - do të jetë shumë më e lehtë për ju të matni pjesë të ushqimit të ri dhe atij ekzistues dhe t'i përzieni ato së bashku në përmasat e duhura për ta mësuar gradualisht qenin tuaj me përbërjen e re të ushqimit.

Ushqim i thatë me cilësi të lartë

Ushqimi i thatë i qenve Super Premium është bërë ekskluzivisht nga përbërësit e freskët të cilësisë më të lartë dhe bazuar në recetat tradicionale skandinave. Cilësia e lartë e përbërësve të përdorur siguron tretshmëri të shkëlqyer dhe shije. Linjat e prodhimit të Husse janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar për të siguruar që katërkëmbëshët tuaj të marrin produktet e cilësisë më të lartë të pasura me të gjitha vitaminat dhe mineralet. Ushqimi i thatë i qenve Super Premium është i pasur me prebiotikë që sigurojnë florën e duhur bakteriale në zorrët. Përveç kësaj, ushqimi Super Premium përmban antioksidantë dhe acide Omega-3 që mbështesin imunitetin natyror, të cilat kanë veti anti-inflamatore dhe mbështesin punën e mendjes së qenit. Ushqimi i thatë i qenve Super Premium është përshtatur për nevojat e qenve të moshave, madhësive dhe niveleve të ndryshme të aktivitetit fizik. Ushqimi i qenve Super Premium është një dietë e ekuilibruar siç duhet për kafshën tuaj shtëpiake që nuk kërkon suplemente shtesë, përveç nëse veterineri juaj ju rekomandon ndryshe.

Cilësi suedeze për kafshët tuaja shtëpiake

1987
Që nga viti 1987 Husse ofron shpërndarje falas në shtëpi të produkteve cilësore për qen dhe mace në të gjithë Evropën.
50+
Produktet Husse janë të disponueshme në mbi 50 vende anembanë globit.
1000+
Mbi 1000 franshizë që këshillojnë dhe ofrojnë produkte në derën tuaj.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.