Problemet e traktit urinar te macet - pse është një problem kaq i zakonshëm?

Probleme me sistemin urinar

Macet e egra nuk u mësuan kurrë të pinin ujë rregullisht. Për vite me radhë, këta grabitqarë merrnin lëngjet e tyre ditore nga pretë e tyre. Edhe pse macet shtëpiake kaluan një rrugë të gjatë dhe ndryshuan shumë, në shumë raste ju ende mund të shihni ngjashmëritë. Pirja e ujit rregullisht është ende diçka që macet nuk e konsiderojnë të natyrshme dhe të përshtatshme, gjë që në shumë raste mund të çojë në probleme të traktit urinar.

Jo shumë mace do të zgjedhin të pinë ujë nga një tas. Edhe pse mund të gjeni disa mace që e bëjnë këtë, shumica e maceve do të preferonin shumë ujin nga një rubinet ose një shatërvan i veçantë për macet. Por edhe me ndihmën e shumë trukeve dhe veglave, disa mace nuk marrin mjaftueshëm lëngje brenda një dite. Si të siguroheni që macja juaj të jetë e hidratuar?

Ushqim i lagësht kundër ushqimit të thatë

Ushqimi i lagësht është zgjidhja më e mirë për macen tuaj. Me përmbajtje lagështie rreth 80%, ushqimi i lagësht i maceve do t'i sigurojë me lehtësi maces tuaj lëngje të mjaftueshme gjatë gjithë ditës. Por nuk mund të harroni kurrë preferencat e maces suaj. Edhe nëse dëshironi të ushqeni macen tuaj ekskluzivisht me ushqim të lagësht, nëse macja juaj preferon ushqim të thatë, nuk mund të bëni asgjë për këtë.

Ju mund të përpiqeni të përfshini më shumë ushqim të lagësht në dietën e maces duke përzier ushqimin e thatë me ushqimin e lagësht, por mos u zhgënjeni nëse macja juaj zgjedh në vend të saj ushqimin e thatë.

Me përmbajtje lagështie rreth 80%, ushqimi i lagësht do t'i sigurojë maces tuaj marrjen me lehtësi  të lëngjeve gjatë gjithë ditës

Si të shtoni ushqimin e lagësht në dietën e maceve?

Ju rrallehere nuk mund ta ndryshoni dietën e maces suaj me dëshirë. Çdo formulë e re duhet të prezantohet gradualisht - ju mund të përzieni ushqimin aktual të maces tuaj me një formulë të re. Në këtë mënyrë sistemi tretës i maces suaj ka një shans të mësohet me ushqimin e ri dhe ju kështu minimizoni rrezikun e shfaqjes së problemeve me tretjen. Ushqimi i thatë i maceve mund të përzihet me ushqim të lagësht, si dhe me ushqime të lagura, gjë që do të rrisë shijen e ushqimit dhe do të sigurojë më shumë lëngje në vaktin e maces suaj. Me kalimin e kohës mund të përpiqeni të rrisni sasinë e ushqimit të lagësht në një vakt gjë që do ta bëjë më të lehtë në të ardhmen konsumimin e ushqimit të lagësht nga macja.

Dietë për macet me probleme të traktit urinar

Trakti urinar i maceve është vërtet i ndjeshëm dhe i prirur ndaj shumë infeksioneve dhe sëmundjeve. Shpesh herë macet mund të përjetojnë gurë në veshka. Një dietë e mirë mund të ndihmojë në mbajtjen e traktit urinar të maces tuaj në shëndet dhe formë të mirë. Formulat për macet me trakt urinar të ndjeshëm mund të ndihmojnë në uljen e nivelit të pH të urinës së maces suaj.

Shpesh maceve mund t'iu shfaqen gurë në veshka.

Rekomandohet për macet me probleme urinare:

Exclusive Urinary | Ushqim i thatë i ekuilibruar, i formuluar për shëndetin e sistemit urinar tek macet e rritura

Exclusive Urinary përmban boronicë dhe nivel të ulët të magnezit. Ul pH-in e urinës dhe stimulon marrjen e ujit për të mbështetur shëndetin e urinës.
ph_low
Pehash i ulët
mg_low
Magnez i ulët
Proteina: 26.0%
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Exclusive Lyster Care | Ushqimi i plotë për macet e rritura

Exclusive Lyster Care është një recetë me përmbajtje të lartë energjie, për macet me lëkurë të ndjeshme dhe kërkesa më të larta për energji.
healthy_shiny_coat
Lëkurë & gëzof
energy_plus
Energji +
Proteina: 32.0%
Përmbajtja e yndyrës: 21.0%
Kontrolloje

Si të kontrolloni nëse macja juaj ka probleme me traktin urinar?

Macet kanë tolerancë të lartë ndaj dhimbjes, kështu që edhe nëse macja juaj ka dhimbje mund të jetë vërtetë vështirë të dallohet. Me probleme të traktit urinar, ju mund të shihni disa sinjale të tjera, për shembull, macja juaj mund të fillojë të urinojë në kutinë e qëndrimit . Nëse macja juaj po urinon papritmas jashtë kutisë së saj, duhet ti kushtoni më shumë vëmendje për të parë se çfarë po ndodh. Mënyra më e shpejtë për të treguar nëse macja juaj po përjeton probleme të traktit urinar është përmes analizës së urinës. Mbledhja e një kampioni të urinës së maces suaj mund të jetë pak e ndërlikuar, por nëse doni të siguroheni, mund të përdorni produktin husse indikator litter me tregues proteinash, që zakonisht është simptoma e parë e problemeve me traktin urinar.

Produkte të tjera për macet për traktin urinar të shëndetshëm:

Exclusive Lyster Care, 2 kg | Kroketa të shijshme për macet aktive ose me lëkurë dhe gëzof të ndjeshëm

Me përmbajtje të lartë proteinash dhe yndyre për të kënaqur nevojat e maceve aktive

2 800,00 Lekë

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

Këshillë

2 700,00 Lekë

2 700,00 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.