Siamese Cat

E dobët, elegante dhe shumë kërkuese

Macja siameze është macja më e vjetër shtëpiake dhe është gjithashtu e njohur për të qenë më e zëshmja në mesin e maceve të tjera të shtëpisë.

iconVendi i origjinës: Tajlandë, Kinë
iconPersonaliteti: Vokal, I dashur, Inteligjent, Aktiv, Social
iconGëzofi: Flokë të shkurtër
iconNgjyrat: Pika blu, pika jargavan, Pika çokollate
iconKarakteristikat: Ngjyrë me pika, sy në formë bajame, kokë trekëndore, veshë të mëdhenj
iconJetëgjatësia: Nga 8 deri në 15 vjet

Kotele Siamese Cat

Kotelet e maceve siameze janë mjaft aktive dhe energjike. Ata janë shumë të dhënë pas lojës në çdo lloj apo formë, prandaj sigurohuni që të gjeni gjithmonë pak kohë në ditë për të luajtur me macen tuaj. Koha e lojës plotëson nevojat e maces tuaj për aktivitet fizik dhe ju jep një mundësi të shkëlqyer për t'u lidhur me kotelen tuaj. Sa herë që dëshironi t'i mësoni maces tuaj ndonjë rregull ose kufi, mos harroni të përdorni lavdërime dhe shpërblime, pasi është mënyra më efektive për të trajnuar kotelen tuaj. Në vitin e tyre të parë kotelet rriten me shpejtësi, kështu që të ushqyerit e një diete të ekuilibruar me përbërës të shëndetshëm dhe natyralë është jetike për shëndetin dhe zhvillimin e duhur të koteles suaj. Kattunge nga Gama Husse është një ushqim i thatë për kotele që do të furnizojë kotelen tuaj me të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme dhe të gjitha suplementet jetike, të tilla si taurina për mbështetjen e syve dhe zemrës, vitaminat A dhe E për forcimin e imunitetit të koteles tuaj si dhe Omega-3 dhe Omega. -6 acide yndyrore që mund të ndihmojnë me lëkurën dhe gjendjen e lëkurës së maces.

Ushqimi i maceve siameze

Në mënyrë ideale, macja juaj siameze duhet të hajë një dietë të ekuilibruar, të pasur dhe të larmishme. Një kombinim i ushqimit të lagësht dhe të thatë i krijuar me cilësi të lartë dhe përbërës natyralë do të funksionojë mirë. Këto mace janë të njohura për stomakun e ndjeshëm, kështu që zgjedhja e një ushqimi të bërë posaçërisht për macet me sistem tretës delikat mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyer. Të dy Opus Lynx dhe Exclusive Digest nga vargu Husse do të jenë një dietë e mrekullueshme mirëmbajtjeje për macen tuaj siameze. Macja mund ta shijoni dietën me ushqimin e lagësht Exclusive Aptit me përbërës të freskët dhe natyralë - mund ta shërbeni midis vakteve ose si një shtesë në ushqimin e thatë të maces tuaj për të rritur shijimin. Meqenëse macet siameze duan të qëndrojnë të pastra dhe do ta kalojnë pjesën më të madhe të ditës duke lëpirë veten, ato mund të përjetojnë toptha flokësh më shpesh se macet e tjera. Plotësim me Kattmalt - një pastë natyrale e bërë me malt dhe struktura specifike yndyrore që do të ulë rrezikun e zhvillimit të topave të flokëve dhe do të veprojë kundër të vjellave të panevojshme të flokëve.

Rekomandohet për të rriturit e maceve siamez:

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i maceve siameze

Macet siameze janë një racë e mesme që duken shumë të holla dhe të gjata, me bust të zgjatur dhe këmbë të gjata. Një nga tiparet dalluese është ngjyra e tyre me pika, ku fytyra, veshët, putrat dhe bishti i tyre janë më të errët se pjesa tjetër e trupit.

Zanafilla

Macja siamez konsiderohet të jetë raca më e vjetër e maceve nga të gjitha. Kjo racë u përshkrua dhe u ilustrua për herë të parë në dorëshkrimet e quajtura "Tamra Maew" (Poezi mace), që vlerësohet të jetë shkruar nga shekulli i 14-të deri në shekullin e 18-të. Pavarësisht historisë së gjatë të racave, ato nuk janë parë në Evropë deri në fund të shekullit të 19-të, kur u ekspozuan në shfaqjen e maceve Crystal Palace në Londër. Diplomati i Shteteve të Bashkuara i vendosur në konsullatën në Tajlandë solli macen e parë siameze në SHBA si dhuratë për Presidentin Rutherford Hayes dhe gruan e tij. Macja siameze është një racë natyrale, që do të thotë se ngjyra e saj dalluese e pikave ishte rezultat i një mutacioni gjenetik. Sot macet siameze mund të vijnë në një larmi ngjyrash të ndryshme.

Pamja

Falë bustit të tyre të hollë, këmbëve të gjata dhe kokës së ngushtë trekëndore, macet siameze duken shumë të dobëta. Ata kanë surrat dhe bishta të ngushta që hollohen dukshëm drejt majës. Gëzofi i tyre me pika me ngjyra u jep atyre një pamje shumë elegante. Macet siameze duhet të kenë fytyrën, veshët, putrat dhe bishtin dukshëm më të errët se pjesa tjetër e trupit dhe ngjyra e tyre duhet të jetë me ngjyrë të fortë. Kjo racë ka sy në formë bajame dhe të pjerrët që janë blu dhe me ngjyrë intensive. Veshët e mëdhenj dhe të gjerë janë vendosur në anët e kokës në mënyrë të tillë që të ndjekin formën trekëndore të kokës. Trupi i tyre është i ndërtuar në mënyrë proporcionale - krahët e maceve siamez nuk duhet të jenë më të gjera se ijet e tyre.

Sjellja

Macet siameze janë shumë të dashura për t'u përqafuar me njerëzit e tyre. Ata janë shumë socialë, por mund të lidhen veçanërisht me një person ekskluzivisht. Në disa raste, mund të zhvillojnë ankth ndarjeje ose depresion kur lihen vetëm për periudha të gjata kohore. Për këtë arsye të veçantë, macet e kësaj race shpesh blihen në çifte, në mënyrë që të mund të bëjnë shoqëri me njëra-tjetrën. Macet siameze do t'ju shoqërojnë me kënaqësi në çdo detyrë dhe aktivitet nëpër shtëpi. Këto mace janë aktive dhe energjike dhe do të kënaqen me aktivitetin fizik. Macet siameze janë gjithashtu shumë të zëshme dhe mund të përdorin zërin e tyre të lartë ndërsa kërkojnë vëmendje. Ata janë gjithashtu lozonjarë, edhe si të rritur, dhe shpesh përshkruhen më shumë si të ngjashme me qentë se macet e tjera.

Kërkesat

Kjo racë mund të jetë pak kërkuese dhe sociale. Macet siameze duan shoqërues dhe nëse lihen vetëm mund të ndihen të mjerë, madje të zhvillojnë depresion dhe ankth ndarjeje. Një ton dashurie do ta mbajë siamezin tuaj të lumtur dhe në formën më të mirë mendore të mundshme. Si një mace mjaft inteligjente, macet siameze do të kërkojnë një stimulim me lodra. Për më tepër, këto mace do të kenë nevojë për një aktivitet fizik - ata do të jenë më se të lumtur të ndjekin disa lodra dhe të ngjiten në pemët e maceve.

Kujdesi ditor

Me gëzofin e tyre të shkurtër të shtrirë në lëkurë, macet siameze nuk kërkojnë ndonjë kujdes të veçantë. Krehja javore do të jetë më se e mjaftueshme për të hequr qimet e vdekura dhe për të shpërndarë vajrat e lëkurës. Macet siameze janë të shkëlqyera për ta mbajtur veten të pastër, kështu që do t'ju duhet t'i bëni vetëm një banjë nëse ato ndoten veçanërisht. Mos harroni të shkurtoni kthetrat e maces tuaj rregullisht.

Produkte perfekte për macen siamez

Exclusive Kattunge, 2 kg | Ushqim i plotë i krijuar posaçërisht për rritjen e koteleve

Përmbajtja e lartë e proteinave shtazore të shijshme dhe me cilësi të lartë për një rritje të shëndetshme

2 800,00 Lekë

1 500,00 Lekë

Opus Lynx, 2 kg | Ushqim krokant pa drithëra dhe pa gluten, për macet me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të ushqyer stilin e jetës aktive të maces suaj

3 000,00 Lekë

Lynx Senior, 7 kg | Ushqim krokant pa drithëra, për macet e moshuara me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin dhe lëvizshmërinë optimale të kyçeve

6 700,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.