Ambient i sigurt për një qenush

KëlyshMjedisi në shtëpi

Këlyshët janë krijesa mjaft kurioze dhe sapo qenushi juaj të ndihet rehat në hapësirën e tij të re, mund të jeni të sigurt se ai do të tregojë interes në çdo gjë dhe gjithçka. Qentë eksplorojnë mjedisin e tyre duke përdorur shqisën e nuhatjes dhe shijes. Pasi të merrni vendimin për të sjellë një qenush në shtëpinë tuaj, duhet të siguroheni që shtëpia juaj të jetë një mjedis i sigurt për një qenush.

Krijo një hapësirë të sigurt

Këlyshët nuk janë vetëm kuriozë, por edhe shumë të vegjël. Para se të sillni qenushin tuaj në shtëpi, sigurohuni që të kontrolloni çdo cep dhe çarje që këlyshi juaj mund të përpiqet të eksplorojë. Për të parandaluar kontrollin e vazhdueshëm prapa ose nën mobilje dhe pajisje, bllokoni hyrjen në çdo hapësirë të vogël, nuk do të donit që qeni juaj të ngecë brenda. Kushtojini vëmendje kabllove të dukshme përreth shtëpisë. Qenushi juaj mund të përpiqet të përtypë kabllot ose të ngatërrohet në to kur ai do të vrapojë nëpër apartament, kështu që përpiquni t'i mbani ato larg qenushit tuaj. A keni ndonjë bimë, dekorim ose pjesë mobiljesh që qenushja juaj mund t'i rrëzojë lehtësisht? Blloko qasjen në to ose parandaloje që të rrëzohen.

Lodra dhe gjëra interesante

Për një qenush, gjithçka mund të bëhet një lodër. Këpucë, sende të vogla të përditshme, dekorime nëpër shtëpi. Fshihni ato, në mënyrë që qenushi juaj të mos ketë qasje në to dhe ofroni atij një lodër argëtuese. Nëse e shihni ndonjëherë qenin tuaj duke u interesuar për këpucët ose telekomandën tuaj të televizorit, shpërqendrojeni atë dhe jepini një lodër në vend të tij. Mos harroni të mos i jepni kurrë qenit tuaj gjërat e vjetra për të luajtur. Këlyshët nuk mund të bëjnë dallimin midis një palë këpucësh të vjetra dhe të reja, kështu që ju rrezikoni që qenushi juaj të bëjë zakon të luajë me çdo këpucë që gjen.

Anëtarët e familjes

Dita e parë në një shtëpi të re mund të jetë një përvojë stresuese për qenushin tuaj. Gjatë atyre ditëve të para, ju duhet të krijoni një hapësirë të sigurt dhe të rehatshme për qenushin tuaj. Megjithëse një qenush i ri në shtëpi është gjithmonë një ngjarje emocionuese, veçanërisht për fëmijët, ju duhet të mendoni për mirëqenien e qenushit tuaj. Një qenush ka nevojë për kohë për t'u mësuar me jetën e tij të re. Shpjegojuni të gjithëve në shtëpi se ato ditët e para është një kohë kur qenushi juaj ka nevojë për hapësirë dhe është më mirë ta lini atë vetëm në atë kohë.

Rekomandohet për këlyshët (Këlyshët duan):

Valp Mini | Nutricion i balancuar për qentë e vegjël dhe nënat e tyre, të racave të vogla

Valp Mini. Receta e një ushqim shumë të shëndetshëm me përmbajtje të lartë energjie, për këlyshë me trup të vogël, i përshtatur për nofullat e tyre të racës mini. Përmban klinoptilolit, një mineral që mbështet qëndrueshmërinë e jashtëqitjes dhe kontribuon në një tretje optimale.
flora_stimuli
Stimuli i florës
energy_plus
Energji +
Madhësia e racës: Rracë e vogël
Proteina: 32.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.5%
Kontrolloje

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Valp Digest bazohet në mishin e qengjit si burimi kryesor i proteinave dhe është një recetë pa gluten për këlyshët me sisteme të ndjeshme tretëse dhe/ose intolerancë ndaj glutenit. Përmban klinoptilolit, një mineral që mbështet qëndrueshmërinë e jashtëqitjes dhe kontribuon në një tretje optimale.
flora_stimuli
Stimuli i florës
gluten_free
Pa gluten
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 26.0% (75% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 15.0%
Kontrolloje

Kafshët shtëpiake të tjera

Nëse keni kafshë të tjera që jetojnë tashmë në shtëpinë tuaj, mos harroni për komoditetin e tyre. Këlyshët janë jashtëzakonisht kureshtarë dhe kanë një ton energjie, e cila mund të jetë dërrmuese për kafshët shtëpiake më të vjetra dhe më të qeta. Gjithmonë jepni kohë kafshëve tuaja që gradualisht të njihen me njëri-tjetrin dhe gjithmonë monitoroni sjelljen e tyre gjatë atyre takimeve. Jini të durueshëm dhe mirëkuptues - kafshëve shtëpiake më të vjetra mund të kenë nevojë për pak më shumë kohë për të pranuar ndryshimin dhe një mik të ri. Krijo një hapësirë të sigurt për çdo kafshë shtëpiake, ku ata mund të jenë vetëm nëse dëshirojnë. 

Mund të jetë ende e dobishme:

Pick Up Carrier, 1 pce | Qese e biodegradueshme për të mbledhur mbeturinat dhe jashtëqitjet

Përmban një grep për ta lidhur me zinxhirin ose rripin

300,00 Lekë

Pick Up Bags | Qese ekologjike

100% e biodegradueshme/shpërbëshme

0,08 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.