Siberian Husky

Qentë e njohur si "Artistë" të pavarur të arratisjes

Hasky Siberian është një racë e mesme dhe një qen i shkëlqyer pune. Kjo racë aktive dhe elastike është në gjendje t'i rezistojë temperaturave të ulëta nga -50 deri në -60 °C falë shtresës së trashë të dyfishtë të gëzofit.

iconVendi i origjinës: Siberi
iconKlasifikimi FCI: Grupi 5 qentë Spitz dhe Primitivë, Seksioni 1 Qen Slite Nordik #270
iconTemperamenti: Intelligent, Alert, I shoqërueshëm, Miqësor, I dashur 
iconNgjyrat: E bardhë, E zezë, Agouti, Piebald, E zezë dhe bezhë, Splash, Sable, Bakër, E zezë dhe e bardhë, gri, argjend, kafe, e kuqe
iconPesha: Femra: 16–23 kg, Mashkull: 20–27 kg
iconLartësia: Femra: 50–56 cm, Mashkull: 54–60 cm
iconJetëgjatësia: nga 12 në 15 vjet

Këlyshët Husky siberianë

Haskit Siberianë janë një racë e pavarur dhe kokëfortë. Haskit janë qen tufe, gjë që i bën ata një sfidë për t'u trajnuar. Këta qen mund të sfidojnë udhëheqjen e pronarit dhe për shkak të kësaj nuk duhet të trajtohen kurrë si të barabartë. Haskit Siberianë mund të jenë mjaft agresivë me qëllim që të bëhen udhëheqës dhe krijimi i një hierarkie në fillim është jetik për trajnime të mëtejshme. Haskit kanë tipare natyrore sjelljeje që janë mjaft shkatërruese. Vendosja në një pozicioni të fortë drejtues do t'ju lejojë të trajnoni qenin tuaj që të mos përfshihet në aktivitete të tilla si kafshimi, përtypja ose gërmimi. Gjithmonë shpërblejeni sjelljen e mirë dhe disiplinoni qenin tuaj me trajtime kufizuese - mos i jepni atë që dëshiron nëse nuk bindet. Bëni një sërë rregullash për qenin tuaj dhe jini shumë të qëndrueshëm në ndjekjen e tyre. Jepini qenushit tuaj gjithmonë një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar – Husse Valp Plus do të jetë një zgjedhje e shkëlqyer për një qen plot energji si Haski.

Ushqimi i Haskit Siberian

Shumicën e kohës Haskit Siberianë janë mjaft të mirë në vëzhgimin e marrjes së ushqimit të tyre për të rregulluar sasinë e kalorive që konsumojnë. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që kjo racë e qenve nuk do të hajë tepër. Huskit kanë një tendencë për të shtuar peshë mjaft shpejt dhe mund të jetë sfiduese për ta që të kthehen në peshën e tyre të shëndetshme. Haskit mbipeshë zakonisht kanë një jetëgjatësi më të shkurtër, kështu që nevojitet mbajtja e tyre në një dietë të ekuilibruar mirë me një sasi të duhur stërvitjeje. Si racë, Haskit Siberianë janë kokëfortë dhe individualistë dhe për shkak të kësaj, ata mund të jenë shumë të kujdesshëm me ushqimin e tyre. Haski mund të zgjedhë të mos hajë për shkak se është i mërzitur duke ngrënë të njëjtën gjë gjatë gjithë kohës. Të ushqeni një Haski me aq sa dëshiron mund të mos jetë praktika më e mirë. Me këtë në mendje, kurrë nuk duhet të ndërroni ushqimin e qenit tuaj papritur. Këshillohet që ushqimi i ri të futet gradualisht për të lejuar që sistemi tretës të përshtatet me përbërjen e re të lëndëve ushqyese. Ne rekomandojmë linjën Husse pa drithëra (Opus Farm ose Opus Ocean) pasi ato janë produktet me shijshmërinë më të lartë.

Rekomandohet për të rriturit siberianë Husky:

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Sensitive Ocean Care | Ushqim i thatë hipoalergjik për qentë me tretje dhe lëkurë të ndjeshme

Ocean Care është një produkt pa gluten i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Proteina e salmonit, e njohur për më pak alergji, është e vetmja proteinë shtazore në recetë.
gluten_free
Pa gluten
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Rracë mesatare , rraca të mëdha
Proteina: 24.0% (75% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Haskit Siberian

Haski Siberian është një racë qensh e mesme që i përket familjes gjenetike Spitz. Ata kanë shenja shumë dalluese dhe janë shumë të ngjashme në pamje me një Malamute Alaskan më të madhe në madhësi.

Zanafilla

Haskit siberianë fillimisht u edukuan nga njerëzit Chukchi në Siberinë lindore dhe mbaheshin si qen tërheqës dhe shoqërues për familjet e tyre. Ndryshimet klimatike i detyruan njerëzit Chukchi të zgjerojnë terrenin e tyre të gjuetisë, kështu që ata kishin nevojë për qen elastik slite, të aftë për të tërhequr slita mbi hapësira të gjera të tokës së ngrirë në temperatura që bien deri në -60 °C. Në 1908 Haskiet u sollën në Alaska për gara me slita për qen. Raca fitoi popullaritetin e saj në vitin 1925, kur një grup Haskish Siberianë të udhëhequr nga Leonhard Seppala vrapoi 658 milje në vetëm pesë ditë e gjysmë për të nxituar një serum shpëtimi në Nome, Alaska, për të luftuar epideminë e difterisë.

Pamja

Kur bëhet fjalë për pamjen, Haskit siberianë kanë shumë të përbashkëta me Malamutet Alaskan të përmasave më të mëdha. Sytë në formë bajame të Huskies janë zakonisht blu ose kafe, ose ndonjëherë një nga çdo ngjyrë. Haskit kanë një shtresë të dyfishtë gëzofi, duke i lejuar ata të përballojnë klimën jashtëzakonisht të ftohtë dhe t'i mbajnë ato të freskët gjatë verës. Kjo racë vjen në një larmi ngjyrash si dhe modele, por shenjat e fytyrës dhe putrat e bardha janë një nga tiparet dalluese të racës. Haskit Siberianë kanë veshë të mprehtë dhe një bisht leshator, të cilin ata shpesh e përdorin për të mbuluar hundën gjatë gjumit.

Sjellja

Haskit Siberianë janë të njohur për trajnimin e vështirë dhe ata kanë nevojë për një pronar të fortë, i cili mund të vendosë një pozicion udhëheqës për veten e tij. Haskit kanë një prirje të fortë preje, kështu që për t'u besuar me kafshë të tjera të vogla në shtëpi, ata duhet të trajnohen në këtë drejtim. Pa vëmendjen dhe stërvitjen e duhur, kjo racë mund të shfaqë disa sjellje shkatërruese, si përtypja, gërmimi ose kafshimi. Haskit Siberianë janë të njohur për të qenë artistë mahnitës të arratisjes pasi mund të përtypin, të gërmojnë poshtë ose të hidhen mbi gardhe me lehtësi. Në vend që të lehin, Haskit ulërijnë. Pavarësisht nga veçoritë e kësaj race, Haskëve mund t'u besohen fëmijëve, pasi ata të jenë rritur në një mjedis familjar nga mbarështuesit e tyre origjinal.

Kërkesat

Haskit kanë nevoja të veçanta për stërvitje dhe mund të jenë mjaft energjik edhe në ambiente të mbyllura. Sigurimi i tyre me sasinë e duhur të lëvizjes mund të parandalojë sjelljet shkatërrimtare. Shtresa e trashë e dyfishtë e gëzofit kërkon larje javore. Ata kanë nevojë për shoqërim të shpeshtë me njerëzit si dhe qentë e tjerë pasi nevoja për të qenë pjesë e tufës është e fortë në këtë racë të veçantë. Meqenëse Haskit gjatë historisë ishin në gjendje të lëvizin të lirë, mbajtja e tyre në zinxhir ose në një oborr të rrethuar është një domosdoshmëri. Zona e rrethuar për këtë racë kërkon një gardh mjaft të gjatë pasi Huskitë janë të njohur për kërcimin mbi pengesa deri në 2,4 metra.

Kujdesi ditor

Një sasi e mirë ushtrimesh, si fizike ashtu edhe mendore, nevojiten për këtë racë veçanërisht energjike dhe aktive. Haskit Siberianë mund të bëhen shkatërrues kur mërziten dhe koha shtesë e lojës mund të ndihmojë në frenimin e një sjelljeje të tillë. Haskit konsiderohen si një racë veçanërisht e pastër e qenve - aroma e keqe e qenit nuk është problem, kështu që 2-3 banja në vit janë më se të mjaftueshme në këtë rast.

Produkte perfekte për Haski Siberian:

Këshillë

Sensitive Ocean Care, 12.5 kg | Recetë pa gluten, me një burim të vetëm proteinash shtazore

Me acide yndyrore omega, për të pasur lëkurë të ushqyer dhe një gëzof me shkëlqim

11 500,00 Lekë

0,39 Lekë

Prima Plus, 15 kg | Ushqim mirëmbajtës për qen me përmbajtje të moderuar yndyre dhe kalorish

Me L-carnitine e cila ndihmon në menaxhimin e yndyrnave në metabolizëm

10 400,00 Lekë

Valp Plus, 2 kg | Ushqim i plotë, me psilium dhe fibra vegjetale për tretje të qetë

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

2 700,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.