Maine Coon

Gjigand i butë dhe admirues i madh i natyrës

Maine Coon është raca më e madhe e maceve të zbutura. Është një nga racat më të vjetra natyrore në Amerikën e Veriut. Maine Coon është një mace me flokë të gjatë vendase në shtetin e Maine Maine Coon është një mace zyrtare shtetërore e Maine.

iconVendi i origjinës: Shtetet e Bashkuara
iconPersonaliteti: I butë, i qetë, aktiv
iconGëzofi: Flokë të gjatë
iconNgjyra: E kaftë, me shirita, Tigër me vija, E kuqe, Çokollatë
iconKarakteristikat: Mace e madhe në madhësi, e ashpër
iconJetëgjatësia: Nga 12 në 17 vjet

Kotelet Maine Coon

Meqenëse Maine Coon janë të njohur për inteligjencën e tyre mbi mesataren, trajnimi i koteles suaj Maine Coon duhet të jetë mjaft i lehtë. Filloni stërvitjen sa më shpejt që të jetë e mundur, kështu që kur macja juaj të rritet, ajo do të dijë të respektojë kufijtë që keni vendosur. Trajnimi i bindjes së koteles mund të plotësojë gjithashtu nevojat ditore të stimulimit fizik dhe mendor të maces suaj. Mbani mend - motivimi bën mrekulli në stërvitjen e koteleve. Sa herë që macja juaj bën diçka të papranueshme, përdorni një lodër për të shpërqendruar macen dhe zhvendosni fokusin në një lodër ose një shtyllë gërvishtëse që ai mund dhe duhet të përdorë. Që në ditët e para mësoni kotelen tuaj Maine Coon të trajtojë - të kontrollojë dhe shkurtojë kthetrat, të pastrojë dhëmbët, sytë ose veshët. Kjo do të përmirësojë shumë sjelljen e maces tuaj gjatë kontrolleve rutinë veterinare ose çdo kujdesi të nevojshëm ditor. Maine Coons zakonisht shkojnë mirë me kafshët e tjera, por njëfarë shkalle socializimi është gjithmonë një ide e mirë me kotelet. Për të nxitur zhvillimin dhe rritjen e duhur të koteles suaj Maine Coon, zgjidhni një dietë të ekuilibruar mirë të përbërë nga përbërës natyralë me cilësi të lartë për t'iu përshtatur nevojave dietike të koteles suaj. Kattunge nga vargu Husse është zhvilluar duke pasur parasysh nevojat e koteleve dhe duhet të ushqehet që nga marrja e gjirit derisa kotelja të arrijë moshën 1 vjeç.

Ushqimi i Maine Coon

Duke qenë raca më e madhe e maceve të zbutura që është mjaft energjike, Maine Coons duhet të ushqehen me ushqim cilësor me një ekuilibër të duhur të proteinave dhe yndyrave që plotësojnë marrjen e tyre ideale ditore të kalorive. Ushqimi i thatë ekskluziv Lyster Care nga gama Husse do të furnizojë macen tuaj me të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme dhe do ta mbajë Maine Coon-in tuaj në formë dhe shëndet të shkëlqyer. Ushqimi i thatë ekskluziv i Lyster Care do të mbështesë shëndetin dhe gjendjen e gëzofit të maces tuaj pasi është i pasur me acide yndyrore Omega-3 dhe Omega-6. Si raca më e madhe e maceve që është zbutur, Maine Coons janë të prirur ndaj displazisë së ijeve, kështu që rekomandohet plotësimi me kondroitin dhe glukozaminë me macet e rritura dhe të moshuara të kësaj race. Artro ose Artro Plus nga gama Husse do të promovojnë forcën dhe shëndetin e kyçeve.

Rekomandohet për të rriturit e Maine Coon:

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Exclusive Lyster Care | Ushqimi i plotë për macet e rritura

Exclusive Lyster Care është një recetë me përmbajtje të lartë energjie, për macet me lëkurë të ndjeshme dhe kërkesa më të larta për energji.
healthy_shiny_coat
Lëkurë & gëzof
energy_plus
Energji +
Proteina: 32.0%
Përmbajtja e yndyrës: 21.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Maine Coon

Me titullin e racës më të madhe të maceve të zbutura, Maine Coons zakonisht ka një lartësi midis 25 dhe 41 cm dhe mund të arrijë një gjatësi deri në 97 cm. Maine Coons janë mace të mëdha dhe me pamje të fortë, të ndërtuara për të duruar klimën e ashpër.

Zanafilla

Megjithëse origjina e saktë e racës nuk dihet, ka disa spekulime kurioze dhe tregime popullore. Një nga tregimet përfshin Marie Antoinette, Mbretëresha e Francës. Me sa duket, para vdekjes së saj në 1793, Mbretëresha u përpoq të ikte nga Franca dhe hipi në një anije me pasuritë e saj më të çmuara. Ato përfshinin gjashtë macet e saj të preferuara (Angora turke ose siberiane). Fatkeqësisht, ajo nuk arriti kurrë në brigjet e Shteteve të Bashkuara, por macet gjetën rrugën e tyre për në Wiscasset, Maine, ku supozohet se u rritën me raca të tjera flokëshkurtër, gjë që çoi në zhvillimin e Maine Coon-it modern.

Pamja

Maine Coons janë të mëdha në madhësi, me meshkuj që arrijnë deri në 97 cm në gjatësi. Macet e kësaj race kanë një shtresë të gjatë, të lëmuar dhe të ashpër. Ato ndërtohen në mënyrë proporcionale me një kokë me përmasa mesatare dhe një surrat në formë katrore të dukshme. Maine Coons ka një trup muskuloz dhe të fortë dhe gjoks të gjerë. Bishti është i gjatë dhe me gëzof të madh, që i ngjan bishtit të rakunit. Kjo racë ka veshë të mëdhenj dhe të ngjeshur mirë dhe sy shprehës e të shtrirë gjerësisht. Maine Coons kërkon më shumë kohë për t'u pjekur fizikisht sesa racat e tjera të maceve - madhësia e tyre e plotë normalisht nuk arrihet derisa të jenë tre deri në pesë vjeç, ndërsa maceve të tjera u duhet rreth një vit.

Sjellja

Maine Coons janë të njohur për zotërimin e inteligjencës mbi mesataren, gjë që i bën ata shumë të trajnueshëm. Macet e kësaj race shpesh quhen "gjigantë të butë" për shkak të prirjes së tyre të butë. Ata janë besnikë ndaj familjes së tyre, por jo të ngjitur. Maine Coons janë mjaft të pavarur dhe në përgjithësi nuk janë shumë të përshtatshëm si një "mace në prehër". Por ata priren të shkojnë mirë me njerëzit ose qentë dhe janë mjaft të relaksuar në shoqërinë e tyre. Ata njihen për të qenë miqësorë dhe lozonjarë. Maine Coons tregohen pak magjepsës me ujin dhe zakonisht janë mjaft të zëshëm. Ata shpesh mund të qajnë, mjaullijnë ose bëjnë çfarëdo lloj vokalizimi që janë të aftë.

Kërkesat

Niveli i lartë i inteligjencës së Maine Coon do të thotë që këto mace kërkojnë më shumë stimulim mendor për t'i mbajtur ato të lumtura dhe të shëndetshme. Sfidimi i tyre me lodra ose lojëra të të gjitha llojeve do t'i mbajë ata në performancën e tyre më të mirë. Meqenëse Maine Coons duan të dalin jashtë, ata me kënaqësi do të mësojnë të ecin me zinxhir dhe do t'ju bashkohen në një shëtitje ose vrap. Këto mace janë me energji mesatare, kështu që një shëtitje e përditshme ose lojëra jashtë në një oborr ose park do të jetë e mjaftueshme për të përmbushur nevojat e tyre për stimulim fizik.

Kujdesi ditor

Me gëzofin e tyre të gjatë, Maine Coons kanë rënje qimesh të mëdha. Larja me furçë 2-3 herë në javë do të ndihmojë në heqjen e qimeve të vdekura dhe parandalimin e çdo ngatërrimi . Nëse ndodh ndonjë ngatërrim gjatë larjes, macja juaj Maine Coon mund të lirojë flokët e ngatërruar dhe të heqë qafe çdo papastërti të grumbulluar. Mos harroni të mos lani kurrë Maine Coon-in tuaj më shumë se një herë në muaj dhe përdorni gjithmonë shampo të krijuara posaçërisht për macet. Disa pronarë zgjedhin të shkurtojnë pak qimet e Maine Coon-it. Kur është e nevojshme, prisni kthetrat e maces tuaja.

Produkte perfekte për Maine Coon

1 500,00 Lekë

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

Opus Lynx, 2 kg | Ushqim krokant pa drithëra dhe pa gluten, për macet me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të ushqyer stilin e jetës aktive të maces suaj

3 000,00 Lekë

Exclusive Lyster Care, 2 kg | Kroketa të shijshme për macet aktive ose me lëkurë dhe gëzof të ndjeshëm

Me përmbajtje të lartë proteinash dhe yndyre për të kënaqur nevojat e maceve aktive

2 800,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.