Ushqimi i koteleve - pse është kaq e rëndësishme dieta e shëndetshme?

Kotele

Viti i parë i jetës së koteles është një fazë ku përjeton një rritje të shpejtë. Shumë ndryshime fizike dhe mendore mund të vërehen te kotele gjatë kësaj kohe. Është një moment vendimtar, ku macet mësojnë se si të sillen në shtëpi, si të shoqërohen me njerëz dhe kafshë të tjera, si dhe mund të marrin truket dhe aftësitë e nevojshme. Gjatë dymbëdhjetë muajve të parë të jetës së tyre, kotelet mund të ndryshojnë në mënyrë drastike - ato rriten, fitojnë peshë dhe piqen para syve tuaj.

Si të ushqejmë kotelet?

Sistemi tretës i një koteleje ende nuk është zhvilluar plotësisht. Kotelet kanë stomak të vogël dhe delikat, prandaj duhet ta ndani ushqimin e përditshëm të koteles suaj në vakte më të vogla gjatë gjithë ditës. Me rritjen e koteles suaj ju mund të zvogëloni numrin e vakteve gjatë ditës dhe t'i jepni porcione më të mëdha në një vakt të vetëm. Mësojeni kotelen tuaj të hajë vakte në orët e caktuara të ditës dhe mos e lini tasin e ushqimit jashtë shumë gjatë nëse macja juaj nuk dëshiron të hajë. Sapo kotelja juaj të ketë uri, do të konsumojë me kënaqësi vaktin. Mos e ushqeni me tepricë një kotele, kjo mund të çojë në zakone të këqija të të ngrënit që më vonë mund të rezultojnë në mace mbipeshë ose obeze.

Rekomandohet për ushqimin e duhur të koteles:

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Ushqim i lagësht apo i thatë për kotele?

Kur bëhet fjalë për ushqimin e maceve, ka mendime kontradiktore në lidhje me ushqimin e lagësht dhe të thatë. Macet nuk u mësuan kurrë të pinë ujë të zakonshëm, kështu që shumë mace shtëpiake nuk e shijojnë pirjen e ujit nga një tas. Marrja e reduktuar e ujit i bën macet të ndjeshme ndaj shumë sëmundjeve të traktit urinar. Ushqimi i lagësht i siguron koteles suaj lëngje të mjaftueshme, ndërsa ushqimi i thatë mund të ndihmojë në pastrimin mekanik të dhëmbëve. Nëse vendosni t'i jepni maces ushqim të thatë, mbani mend se mund të rrisni pëlqyeshmërinë dhe përmbajtjen e lagështisë së vaktit të maces tuaj duke përzier ushqimin e thatë me ushqim të lagësht ose ushqime të shijshme të lagura.

Pse ka rëndësi dieta?

Ushqimi i kotele është një bazë e zhvillimit të duhur dhe shëndetit të mirë të një maceje. Ushqimi i përshtatshëm për kotele duhet të sigurojë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme, në mënyrë që kotelja juaj e vogël të rritet dhe të piqet për t'u bërë një mace e rritur e shëndetshme. Ushqimi për kotele duhet të sigurojë nivele të balancuara të kalciumit dhe fosforit që sigurojnë kocka të forta dhe dhëmbë të shëndetshëm. Një dietë e pasur me antioksidantë mund të ndihmojë në mbrojtjen e maces tuaj nga çdo radikal i lirë. Formulat e pasuruara me vitamina A dhe E mund të rrisin sistemin imunitar të koteles tuaj dhe acidet yndyrore Omega-3 dhe Omega-6 mund të parandalojnë shumë inflamacione. Taurina është një aminoacid që është jetik për sytë dhe shëndetin e zemrës së maces suaj. Macet nuk janë në gjendje të prodhojnë taurinë vetë, kështu që ushqimi i tyre duhet të përbëhet nga ky aminoacid i dobishëm.

Kur të ndryshoni ushqimin e maces?

Ushqimi për kotele duhet të jepet derisa kotelja juaj të mbushë 1 vjeç. Pas dymbëdhjetë muajve të parë, mund të filloni të ushqeni macet tuaja me formulat e bëra për macet e rritura. Mos harroni të aplikoni një periudhë tranzicioni, në mënyrë që sistemi tretës të ketë mundësinë të mësohet me një dietë të re. Në dy ditët e para të periudhës së tranzicionit jepini maces suaj një përzierje që përbëhet nga ¼ e ushqimit të ri dhe ¾ e ushqimit aktual. Në ditën e tretë dhe të katërt, mund t'i jepni ushqime që përbëhen nga një përzierje 50-50 ushqimesh të reja dhe aktuale. Në ditën e 5-të dhe të 6-të, mund t'i jepni ¼ e formulës së saj aktuale me ¾ e një formule të re. Pas periudhës 7 ditore, ju duhet të jeni në gjendje t'i jepni maces tuaj ushqimin e ri pa asnjë problem. Pa marrë parasysh, edhe pse disa raca macesh arrijnë pjekurinë e tyre të plotë rreth moshës 3 vjeçare, kjo nuk do të thotë që ju duhet të zgjasni periudhën e dhënies së ushqimit të maces për kotele. Ushqimi për kotele nuk është i mjaftueshëm për macet e rritura dhe mund të çojë në një deficit të konsiderueshëm të kalorive në ushqimin e maces suaj.

Mund të jetë ende i dobishëm për kotele:

Exclusive Lyster Care, 2 kg | Kroketa të shijshme për macet aktive ose me lëkurë dhe gëzof të ndjeshëm

Me përmbajtje të lartë proteinash dhe yndyre për të kënaqur nevojat e maceve aktive

2 800,00 Lekë

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

Këshillë

2 700,00 Lekë

2 700,00 Lekë

0,39 Lekë

Opus Lynx, 2 kg | Ushqim krokant pa drithëra dhe pa gluten, për macet me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të ushqyer stilin e jetës aktive të maces suaj

3 000,00 Lekë

Mësoni më shumë rreth mënyrës së jetesës së shëndetshme

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.