Zhvillimi i këlyshëve

Këlysh Zhvillim

Zhvillimi fizik dhe mendor i këlyshëve është një proces dinamik. Metodat e duhura të trajnimit dhe mësimdhënies do të forcojnë lidhjen mes jush dhe do t'i japin qenit tuaj një ndjenjë stabiliteti. Mësimi i qenushit tuaj që në ditët e para jep rezultatet më të mira, pasi qeni juaj mund të marrë shpejt komandat bazë, të mësojë se si të qëndrojë i pastër nëpër shtëpi dhe si të sillet me kafshët shtëpiake dhe njerëzit e tjerë.

Ruajtja e pastërtisë në shtëpi

Këlyshët nuk kanë ende kontroll të plotë mbi fshikëzën e tyre. Zakonisht, këlyshët shkojnë në tualet pasi janë zgjuar, kanë ngrënë një vakt ose pas një stërvitje intensive. Këlyshët zakonisht do të fillojnë të qajnë dhe do të ecin në rrathë, duke kërkuar vendin më të mirë për ta përdorur si tualet. Sapo të dalloni sinjale të tilla, menjëherë çoni qenushin tuaj në një vend të përgatitur. Nëse qenushi juaj do të urinojë në një vend të caktuar, lëvdojeni për këtë dhe ofroni një dhuratë si shpërblim. Pasi ta zotëroni këtë me qenushin tuaj, është koha ta stërvitni qenin tuaj jashtë. Përgatituni për shëtitje të shpeshta jashtë, por me kalimin e kohës qenushja juaj do të mësojë të presë për një shëtitje të planifikuar. Mos harroni të lavdëroni dhe shpërbleni gjithmonë qenushin tuaj nëse del jashtë. Këlyshët zakonisht mësojnë të qëndrojnë të pastër nëpër shtëpi diku midis muajit të tyre të 4-të dhe të 6-të. 

Kuptimi i gjuhës së qenit

Komunikimi bazë për qenushin tuaj është padyshim gjuha e trupit të tij. Për të treguar emocionet, qentë përdorin pothuajse tërë trupin e tyre, por fokusohen kryesisht në veshët dhe bishtin e tyre. Duke vëzhguar sjelljen e qenit tuaj, ju mund të kuptoni shpejt se çfarë bën kur është i lumtur dhe se si sillet nëse diçka e bën atë të ndjehet jo mirë. Në këtë mënyrë ju gjithmonë do të jeni në gjendje të tregoni se si ndihet qeni juaj në një situatë të caktuar. Në këtë kohë nuk jeni vetëm ju që po mësoni - qenushi juaj po i kushton vëmendje çdo lëvizjeje, tonit të zërit dhe gjesteve tuaja. Me kalimin e kohës, qenushi juaj do të kuptojë se kur dëshironi ta çoni në shëtitje dhe kur do të vijë vakti i tij. Me mësimin e komandave ndaj qenushit tuaj, është thelbësore të lidhni një sinjal të caktuar zanor me një sjellje ose një gjest unik, i cili do të jetë më i lehtë për qenin tuaj për të kuptuar dhe mbajtur mend. 

Rekomandohet për këlyshët (këlyshët i duan):

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Këlysh vetëm në shtëpi

Qentë pëlqejnë të ndihen sikur janë pjesë e tufës, pasi nga natyra janë krijesa sociale. Atyre u pëlqen të shoqërohen me ata, të cilëve u besojnë dhe kënaqen veçanërisht kur i gjithë kujdesi dhe vëmendja përqendrohet tek ata. Pasi këlyshët merren nga nëna dhe motrat dhe vëllezërit e tyre, ata i shohin kujdestarët e tyre si familjen e tyre të re. Edhe pse qenushi juaj do të donte të kalonte çdo moment zgjimi në shoqërinë tuaj, ju duhet ta mësoni qenin tuaj të qëndrojë në shtëpi, sa herë që ju duhet të largoheni. Nuk do të mund ta merrni gjithmonë qenin me vete, kështu që filloni me mungesa të shkurtra dhe mos shkoni shumë larg - thjesht mund të dilni nga dhoma në të cilën ndodhet qenushja juaj. Mos bëni një skenë të madhe, mos thuaj mirupafshim, thjesht largohu. Mundohuni ta zgjasni gradualisht periudhën kohore, nuk jeni me qenushin tuaj, për ta bërë atë plotësisht të rehatshëm për të qëndruar vetëm për kohën kur do t'ju duhet të shkoni në punë ose të blini disa sende ushqimore. 

 

Mbani në mend, disa raca qensh nuk kënaqen duke u lënë vetëm për periudha të gjata kohore. Me disa raca, mungesat e shpeshta mund të rezultojnë në zhvillimin e ankthit të ndarjes nga qeni juaj. 

Mund të jetë ende e dobishme:

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.