Golden Retriever

I qetë, miqësor dhe gjithmonë i gatshëm për të punuar

Golden Retriever është një qen armësh mesatarisht i madh i edukuar fillimisht për të tërhequr rosat dhe zogjtë e gjahut gjatë gjuetisë. Emri "retriever" i racës i referohet aftësisë së tij për të tërhequr prenë e shtënë të padëmtuar falë gojës së tyre të butë.

iconVendi i origjinës: Mbretëria e Bashkuar, Skocia, Anglia
iconKlasifikimi FCI: Grupi 8, Seksioni 1 Retrievers #111
iconTemperamenti: Inteligjent, i besueshëm, i sjellshëm, i besueshëm, miqësor, i sigurt
iconNgjyra: E artë e lehtë, krem, e artë e errët, e artë
iconPesha: Femra: 25–32 kg, Meshkuj: 30–34 kg
iconGjatësia: Femra: 51–56 cm, Mashkull: 56–61 cm
iconJetëgjatësia: Nga 10 në 12 vjet

Këlyshët Golden Retriever

Golden Retrievers kanë një reputacion si një racë shumë bashkëpunuese dhe shumica e këlyshëve janë shumë të lehtë për t'u trajnuar. Kjo racë nuk kërkon ndonjë trajnim të rreptë pasi ato i përgjigjen më së miri stilit të stërvitjes pozitive dhe optimiste. Për shkak të inteligjencës dhe dëshirës së tyre për të kënaqur pronarin, atyre mund t'u mësohen lehtësisht shumë truke dhe të gjitha komandat e nevojshme. Sigurojini gjithmonë qenit tuaj një dietë të shëndetshme që i përshtatet të gjitha nevojave dietike. Këlyshët e kësaj race priren të rriten mjaft shpejt, kështu që është e nevojshme të ushqeni një dietë që siguron zhvillimin e duhur. Përveç kësaj, Golden Retrievers janë të prirur ndaj displazisë së ijeve, kështu që rekomandohet ushqimi që përmban glukozaminë dhe kondroitinë që ofrojnë strukturë dhe funksion të shëndetshëm të kyçeve. Valp Maxi është një zgjedhje e shkëlqyeshme për këlyshët e qenve të mesëm dhe të mëdhenj.

Ushqimi i Golden Retriever

Golden Retriever, ngjashëm me Labrador Retriever, pëlqen të hajë. Kjo racë mund të fitojë lehtësisht peshë dhe të shëndoshet. Një dietë e ekuilibruar mirë dhe ushqyerja me dy vakte të caktuara në ditë mund të ndihmojë në kontrollin e peshës së qenve tuaj. Golden Retrievers mund të përjetojnë shumë çrregullime gjenetike dhe probleme të tjera shëndetësore. Kjo racë mund të vuajë nga kanceri, sëmundjet e zemrës dhe displazia e ijeve. Plotësimi i dietës së qenit tuaj me taurinë të shtuar mund të ndihmojë në mbështetjen e funksionit të zemrës, L-carnitina do të mbështesë djegien e yndyrës ndërsa glukozamina dhe kondroitina sigurojnë funksionimin e duhur të kyçeve. Plotësimi i dietës së qenit tuaj me një suplement Artro Plus që përmban glukozaminë dhe kondroitinë do të kujdeset për nyjet. Prima Plus do të funksionojë shkëlqyeshëm si një dietë kryesore e Golden Retriever.

Rekomandohet për të rriturit Golden Retriever:

Përshkrimi i detajuar i Golden Retriever

Golden Retrievers janë të përmasave mesatare dhe të forta. Me aftësinë e tyre të lartë trajnuese, ata krijojnë qen të shkëlqyer ndihmës për personat me aftësi të kufizuar, si dhe qen gjuetie, kërkimi dhe shpëtimi.

Zanafilla

Historia e Golden Retriever filloi diku nga mesi deri në fund të shekullit të 19-të. Skocezi Gentry kishte nevojë për një qen gjuetie në gjendje të merrte gjahun si nga uji ashtu edhe nga toka, i përshtatshëm për terrenet e tyre të gjuetisë moçalore me pellgje, lumenj dhe përrenj. Nga kryqëzimi i gjuetarëve ekzistues me spanielët e ujit doli pjella e parë e Golden Retrievers. Ato u përdorën më pas në një program të mëtejshëm mbarështimi që përfshinte Irish Setter, Bloodhound dhe Newfoundland më të vogël.

Pamja

Golden Retriever duket i ekuilibruar dhe i fuqishëm në ndërtim. Ata kanë një fytyrë të fryrë, të gdhendur dhe një kokë të gjerë me veshë trekëndësh, të zhveshur. Shprehja e fytyrës së tyre konsiderohet miqësore. Golden Retrievers kanë një shtresë të dyfishtë me gjatësi të mesme, të dendur me një valëzim të lehtë. Veshja e brendshme i siguron kësaj race qeni ngrohtësi në mot të ftohtë dhe i mban ata të freskët në verë, ndërsa veshja e jashtme largon ujin gjatë notit. Ngjyrat më të zakonshme të gëzofit janë zakonisht të arta ose krem. Puplat e tyre të gëzofit nisin përgjatë pjesës së pasme dhe pjesës së përparme dhe arrinjnë deri tek këmbët, në pjesën e përparme të qafës dhe nën bisht.

Sjellja

Golden Retrievers janë inteligjentë dhe shumë të trajnueshëm. Ata janë gjithmonë të fokusuar në një detyrë të caktuar, gjë që i bën ata një qen të shkëlqyer pune. Kjo race pëlqen të punojë dhe nuk do të ndalet derisa të ‘bjerë’. Është e nevojshme të monitoroni qenin tuaj për të parandaluar punën e tepërt. Golden Retrievers janë aktivë dhe shumë të dhënë pas argëtimit. Me sasinë e duhur të stimulimit fizik, kjo racë bën një shoqërues shumë të qetë dhe të durueshëm (gjithashtu me fëmijët), duke i bërë ata një kafshë shtëpiake të shkëlqyer. Golden Retrievers besohet të jetë një nga racat më të qeta pasi ato rrallë lehin në jetën e tyre të përditshme. Gjatë kohës së lojës ose takimit me të panjohur, ata mund të shihen duke lehur më shpesh. Kjo racë qensh është shumë e besueshme dhe e butë dhe shumë e shoqërueshme, si me familjen ashtu edhe me të huajt. Ata nuk bëjnë për një qen të madh roje. Golden Retrievers janë aktivë dhe instinktivisht e duan ujin dhe notin.

Kërkesat

Me origjinë nga qentë sportivë, Golden Retrievers kërkojnë ushtrime të vazhdueshme fizike dhe mendore për të qëndruar të lumtur dhe të shëndetshëm. Ata duhet të bëjnë rreth një orë përpjekje në ditë. Kësaj race i pëlqen ta marrësh me vete dhe të notojë, por gjithashtu mund të jetë një shoqërues i shkëlqyeshëm gjatë ecjes ose vrapimit. Golden Retrievers konsiderohen si një nga racat më të ndritura të qenve. Ata janë të etur për të kënaqur pronarin dhe për të përmbushur detyrat, të cilat mund të përdoren për stimulimin mendor shumë të nevojshëm. Çdo detyrë ose lojë që u kërkon atyre të marrin diçka për ta mbajtur gojën të zënë, do të plotësojë nevojën e tyre për të marrë dhe do të parandalojë çdo përtypje ose kafshim të padëshiruar.

Kujdesi ditor

Dy herë në vit, pikërisht në pranverë dhe dimër, Golden Retrievers do të kalojnë një rënje flokësh të rëndë. Larja e shpeshtë dhe një banjë mujore do të ndihmojnë për të hequr qafe qimet e padëshiruara të vdekura. Gjatë gjithë vitit, gëzofi i trashë dhe i gjatë kërkon një fërkim të vogël për të parandaluar që ajo të ngatërrohet. Përveç kësaj, disa nga fijet më të gjata që kthehen në pjesën e prapme të këmbëve të tyre mund të ngatërrohen - shkurtimi i gëzofit të qenit tuaj mund të parandalojë që kjo të ndodhë. Kjo gjë mund të prodhojë një erë të pakëndshme të qenit, e cila mund të korrigjohet me larjen e rregullt. Megjithatë, kini kujdes që të mos e zhveshni shtresën e vajrave natyralë.

Produkte perfekte për Golden Retriever:

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Këshillë

Valp Maxi, 15 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së madhe

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin optimal të nyjeve në rritje

11 900,00 Lekë

Optimal Giant, 12 kg | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Me proteina dhe taurinë të cilësisë së lartë për të mbështetur muskujt dhe zemrën

8 500,00 Lekë

Prima Plus, 15 kg | Ushqim mirëmbajtës për qen me përmbajtje të moderuar yndyre dhe kalorish

Me L-carnitine e cila ndihmon në menaxhimin e yndyrnave në metabolizëm

10 400,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.