Koha e lojës dhe mësimi me një kotele

KoteleArgëtim

Koha e lojës për një mace nuk është vetëm një mënyrë për të kaluar kohën e lirë. Gjatë lojës, kotelet kanë një shans për të zhvilluar aftësitë e tyre motorike dhe ata mësojnë se si të shoqërohen me njerëz dhe kafshë të tjera. Koha e lojës është një mundësi e përkryer për të forcuar lidhjen tuaj. Asnjëherë mos e nënvlerësoni rëndësinë e kohës së lojës në zhvillimin e koteles suaj dhe kaloni çdo ditë pak kohë duke luajtur me shokun tuaj me gëzof, si dhe duke mësuar aftësitë bazë.

Trajnimi përforcues pozitiv është lehtësisht mënyra më e mirë për t'u mësuar koteleve çdo gjë që ju nevojitet, nga mënyra se si të gërvishtin gërvishtësit e tyre deri tek mënyra e përdorimit të kutisë.

Lavdëroni kotelen tuaj për veprimet ose komandat e ekzekutuara siç duhet dhe jini të durueshëm. Është jetike të filloni të mësoni kotelen tuaj që në ditën e parë në shtëpinë e re.

Si të rrisni mirë një mace?

Macet janë individualiste të botës shtazore. Ata shkojnë në rrugën e tyre, janë të pavarura, gjë që mund t'i bëjë të duken të pabindur. Rritja e një maceje nuk është aq e thjeshtë sa është me një qen, veçanërisht nëse i afroheni maces në një mënyrë të ngjashme. Një maceje mund t'i mësohen shumë gjëra, por kërkon kohë, durim dhe mirëkuptim. A po pyesni veten se si ta rritsni mirë macen tuaj? Ne kemi një udhëzues të shkurtër për ju!

Trajnimi me kuti

Përdorimi i kutisë është aftësia e parë që duhet të zotërojë kotelja juaj. Macet janë kafshë shtëpiake shumë të pastra dhe instinkti i tyre për të varrosur feçet është shumë i fortë, macet e egra e bëjnë këtë për të maskuar erën e tyre. Shumica e maceve që vijnë nga përkujdesësit ose strehimoret nuk duhet të kenë shumë vështirësi për t'u mësuar me një kuti të re, pasi shumicën e kohës kotelet tashmë janë të trajnuara. Në fillim, përpiquni të shmangni kutitë me aromë të fortë, macet kanë hundë shumë të ndjeshme dhe aroma intensive mund ta dekurajojë që të përdorë një kuti . Pasi ta sillni kotelen tuaj në shtëpi, tregojini menjëherë ku është kutia, madje mund ta vendosni butësisht kotelen brenda. Nëse kotelja juaj përdor kutinë , lëvdojeni për këtë dhe ofroni një shpërblim, mundësisht një trajtim të shijshëm. Kotelja zakonisht duhet të përdorë kutinë pas një vakti ose pas gjumit. Në fillim, ju mund ta çoni kotelen tuaj në kuti kur të mbarojë ushqimin ose të zgjohet. Gjithmonë lavdëroni dhe shpërblejeni një kotele për përdorimin e kutisë.

Kuptimi i gjuhës së maces

Macet kanë një bollëk të tërë shenjash verbale dhe jo verbale që përdorin për të komunikuar me njerëzit e tyre. Macet mund të mjaullijnë, të fërshëllejnë dhe e gjithë kjo shoqërohet me gjuhë komplekse të trupit. Ju mund ta dalloni gjendjen shpirtërore të maces tuaj duke vëzhguar pozicionin e veshëve si dhe bishtin. Vëzhgoni se si macja juaj reagon ndaj mjedisit dhe sjelljes tuaj për të kuptuar kur është i interesuar dhe kur është i frikësuar. Mos harroni se nuk jeni vetëm në këtë proces mësimor. Macja juaj, ashtu si ju, po përpiqet t'ju kuptojë dhe të krijojë lidhje midis tonit të zërit dhe disponimit tuaj.

Kotele vetëm në shtëpi

Të ndara nga kotelet e tjera dhe prindërit e tyre, kotelet e gjejnë rehatinë më të madhe tek shoqëruesi i familjeve të tyre të reja. Fatkeqësisht, ju nuk mund të jeni vazhdimisht në shtëpi me kotelen tuaj, kështu që ju duhet ta mësoni kotelen tuaj të rehatohet me qëndrimin vetëm kur duhet të shkoni në punë ose të merrni disa sende ushqimore. Nëse ju duhet të lini kotelen tuaj, filloni ta lehtësoni atë me mungesa të shkurtra ku nuk shkoni shumë larg, dhe largimi nga dhoma funksionon. Ngadalë, përpiquni të zgjasni gradualisht kohën kur nuk jeni prezent. Dilni natyrshëm nga shtëpia. Ju mund të luani me kotelen tuaj përpara se të largoheni, për ta ndihmuar atë të përdorë një pjesë të energjisë. Një kotele e lodhur ka shumë të ngjarë të shkojë të flejë sapo të dilni nga shtëpia. Ju mund të lini jashtë lodrat e preferuara të maces tuaj ose madje të ndizni një radio ose një televizor si një shpërqendrim shtesë dhe diçka që mund të tërheqë vëmendjen e maces suaj.

Mësimi i përdorimit të gërvishtësit

Gërvishtja është një sjellje e natyrshme për një mace dhe nuk është diçka që mund ti’a ndaloni ta bëjë. Gërvishtja lejon macen tuaj të shtrijë muskujt në trupin e saj si dhe të pastrojë kthetrat e saj. Kthetrat e maceve priren të rriten mjaft shpejt dhe shtresa e jashtme duhet të pastrohet. Me ndihmën e një posti gërvishtës mund t'i mbajë kthetrat në formën më të mirë të mundshme. Çdo mace ka preferenca individuale kur bëhet fjalë për llojin, formën dhe materialin e përdorur në një gërvishtëse. Për të inkurajuar macen tuaj të përdorë gërvishtjen, përdorni një objekt ose një lodër. Nëse e shihni macen tuaj duke u përpjekur të gërvishtë mobiljet, zhvendosni vëmendjen e tij duke i ofruar atij objektin gërvishtës.

Rekomandohet për argëtim me kotelen tuaj:

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Socializimi i koteleve

Macet janë krijesa territoriale dhe mund të veprojnë në mënyrë agresive ndaj vizitorëve të rinj, veçanërisht maceve dhe kafshëve shtëpiake të reja. Socializimi i duhur është një hap i rëndësishëm në zhvillimin e një maceje. Këshillohet që të filloni procesin e socializimit diku midis javës së 3-të dhe të 12-të të jetës së maces tuaj. Nëse planifikoni të sillni një kafshë tjetër në shtëpi, mbani mend se të dyja kafshët shtëpiake kanë nevojë për kohë për t'u mësuar me një shoqëri të re. Në fillim jepini secilës kafshë shtëpiake hapësirën e tyre të sigurt. Me kalimin e kohës, lejoni që macet/kafshët shtëpiake të njihen me njëri-tjetrin, së pari përmes nuhatjes. Asnjëherë mos u përpiqni ta përshpejtoni këtë proces!

Koha për të luajtur

Të luash për një mace nuk është vetëm një formë e kalimit të kohës së lirë. Gjatë lojës, kotelet kanë një shans të zhvillojnë aftësitë e tyre motorike dhe të mësojnë se si të funksionojnë siç duhet në marrëdhëniet shoqërore. Të luash është gjithashtu një mundësi e shkëlqyer për t'u lidhur me kafshën tuaj. Mos e nënvlerësoni rolin e lojës dhe kushtojini asaj çdo ditë pak kohë, si dhe studimit. Trajnimi është mënyra më e mirë për t'i mësuar maces tuaj aftësitë e nevojshme, të tilla si përdorimi i një posti gërvishtës ose një kutije. Lavdëroni kotelen tuaj për udhëzimet e ndjekura siç duhet dhe jini të durueshëm. Është e rëndësishme që të filloni procesin e të mësuarit me kotelen tuaj që ditën e parë në shtëpi.

Mund të jetë ende e dobishme:

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

Këshillë

2 700,00 Lekë

2 700,00 Lekë

Mësoni më shumë rreth mënyrës së jetesës së shëndetshme

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.