Persian Cat

Një nga racat më të vjetra të maceve, e famshme për fytyrën e saj të shkurtër dhe të sheshtë

Macja persiane është një racë macesh me flokë të gjatë që njihet më së shumti për fytyrën e saj të shkurtër. Macet persiane konsiderohen si një nga më të famshmet dhe më të vjetrat në mesin e racave të maceve.

iconVendi i origjinës: Iran
iconPersonaliteti: I butë, i dashur, inteligjent, i qetë
iconGëzofi: Flokë të gjatë
iconNgjyrat: E bardha, e kuqe, e zezë, blu, krem, guaskë breshke, kaliko, dyngjyrësh
iconKarakteristikat: Fytyrë e shkurtër
iconJetëgjatësia: Nga 10 në 17 vjet

Kotele mace persiane

Kotelet e maceve persiane janë krijesa vërtet të buta që vlerësojnë mjedisin e tyre të qetë. Sa herë që e sillni në shtëpi kotelen tuaj mace persiane, sigurohuni që t'i jepni atij një hapësirë të sigurt, ku mund të mësohet me një situatë të re sipas kushteve të tij. Asnjëherë mos e lini kotelen tuaj të pambikëqyrur kur është duke eksploruar një shtëpi të re. Macet persiane rriten shumë të lidhura me familjet dhe njerëzit e tyre, prandaj sigurohuni që të gjeni kohë për t'u lidhur me kotelen tuaj. Meqenëse macet kalojnë një fazë të rritjes së shpejtë në vitin e tyre të parë, ushqimi i një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar është një domosdoshmëri. Kattunge nga vargu Husse është i pasur me proteina dhe i plotësuar me të gjithë lëndët ushqyese thelbësore të nevojshme për rritjen e maceve.

Ushqimi i maces persiane

Zgjedhja e një diete të mirë për macen tuaj persiane ndonjëherë mund të jetë një sfidë. Janë disi të prirur ndaj problemeve të sistemit të tretjes, kështu që dhënja e një ushqimi të thatë për mace të krijuar posaçërisht për macet me probleme të tretjes mund të jetë i dobishëm për shëndetin e maces suaj. Exclusive Digest nga vargu Husse është bërë me mish qengji dhe oriz dhe mund të përdoret edhe si një burim i ri proteinash për macet persiane me alergji ushqimore. Me fytyrën e tyre të sheshtë dhe nofullën e shkurtër, macet persiane mund të përjetojnë disa vështirësi me të ngrënit e kërcellit të thatë dhe marrjen e ujit të mjaftueshëm. Ju mund të shtoni vaj Laxolja në ushqimin e thatë të maces suaj persiane për ta bërë më të lehtë përtypjen dhe gjithashtu plotësoni dietën me acide yndyrore Omega-3 dhe Omega-6 për një mbështetje shtesë me shëndetin e gëzofit të maces suaj. Monitoroni ushqimin e maces tuaj persiane dhe nëse shihni ndonjë shenjë që macja juaj ka vështirësi me të ngrënit, përpiquni të kaloni në një dietë të ekuilibruar mirë të ushqimit të lagësht. Pate Adult nga gama Husse mund të jetë një dietë bazë e shkëlqyer ushqimore e lagësht për macen tuaj persiane.

Rekomandohet për të rriturit e maceve persiane:

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Exclusive Digest | Ushqim i thatë i plotë pa gluten, për macet e rritura

Exclusive Digest është recetë pa gluten, e bazuar në mish qengji dhe oriz, e përshtatshme për macet me sistem të ndjeshëm tretës.
wheat_gluten_free
Grurë pa gluten
flora_stimuli
Tretje/Stimul flore
Proteina: 33%
Përmbajtja e yndyrës: 19%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i maces persiane

Macet persiane janë një racë maceje me madhësi mesatare dhe të madhe me një bollëk gëzofësh të gjata dhe të mëndafshta. Kjo racë maceje nuk mund të ngatërrohet me asnjë tjetër, me fytyrën e tyre të shkurtër të famshme dhe sytë e mëdhenj e të rrumbullakët të vendosur gjerësisht.

Zanafilla

Megjithëse origjina e saktë e maceve me flokë të gjatë nuk është e qartë, macet persiane konsiderohen si një nga racat më të vjetra të maceve në histori. Me origjinë nga djepi i qytetërimit, Mesopotamia, kjo racë mace ishte ndoshta rezultat i një mutacioni natyror. Besohet se macet persiane kanë jetuar së bashku me njerëzit për rreth 500 vjet. Të dhënat e para të maceve me flokë të gjatë në Evropë datojnë në vitin 1620, ku udhëtari Pietro Della Valle solli një mace me gëzof të gjatë e të mëndafshtë gri. Nëpërmjet riprodhimit selektiv, macet persiane morën kokën e tyre të rrumbullakët dhe trupin mjaft të trashë dhe gëzofin e mëndafshtë për të cilin njihen tani. Kjo mace fillimisht ekskluzivisht gri tani mund të gjendet në më shumë se 110 varietete ngjyrash.

Pamja

Macet persiane njihen më së shumti për fytyrën e tyre të shkurtër me hundë të mprehtë që i bëjnë fytyrat e tyre të duken plotësisht të sheshta. Kjo racë maceje ka sy të rrumbullakët dhe të gjerë që korrespondojnë me ngjyrën e shtresës së tyre, veshë të vegjël që janë të rrumbullakosur në majë, ndonjëherë me tufa leshi që rriten brenda veshëve. Veshët e maceve persiane janë vendosur poshtë në kokën e tyre të rrumbullakët. Ata kanë trup të trashë të mbuluar me një shtresë të gjatë, të mëndafshtë dhe me shkëlqim që i mbulon nga koka deri në majë të bishtit. Macet persiane kanë këmbë të shkurtra, të trasha dhe të forta me putra të mëdha dhe të forta. Kjo racë ka një bisht të shkurtër dhe me gëzof që rrotullohet në majë. Macet persiane mund të vijnë në një larmi të madhe ngjyrash, nuancash dhe modelesh.

Sjellja

Macet persiane janë jashtëzakonisht të buta, të qeta dhe të dashura. Ata janë shumë inteligjentë, të urtë dhe bëjnë kafshë shtëpiake mjaft të kompozuara. Kjo racë mace nuk është shumë e dhënë pas botës së jashtme dhe preferon shumë të qëndrojë brenda dhe të rrijë në divan. Macet Persiane preferojnë një mjedis të qetë dhe janë shumë të orientuar drejt rutinës - ata mësohen me orarin tuaj të përditshëm dhe ndihen më rehat me pak ose aspak ndryshime. Pavarësisht natyrës së tyre të dashur, macet persiane janë shumë përzgjedhëse me kë zgjedhin të duan. Kjo racë është e njohur për rezervimin e vëmendjes së saj vetëm për anëtarët e familjes së tyre dhe disa të njohur shtesë që ata i shohin më shpesh.

Kërkesat

Si një nga racat e maceve më të zbutura, macet persiane ndjehen më mirë kur mbahen si mace vetëm në shtëpi. Leshi i tyre i gjatë dhe i mëndafshtë nuk është i përshtatshëm për papastërtitë, mund të ngatërrohet dhe të përdridhet nëse nuk rregullohet vazhdimisht.. Ata janë më se të lumtur të rrinë në një divan, karrige ose ndonjë mobilje me lartësi mesatare. Macet persiane nuk janë shumë të dashura për t'u ngjitur, kështu që pemët e gjata të maceve nuk janë të nevojshme. Plehrat mund të futen lehtësisht në putrat dhe gëzofin e maces tuaj - pastroni kutinë e mbeturinave çdo ditë, përndryshe macja juaj mund të ndalojë së përdoruri atë.

Kujdesi ditor

Macet persiane kërkojnë një rutinë të përditshme të kujdesit. Shtresa e tyre duhet të lahet çdo ditë, pasi mund të ndotet dhe ngatërrohet lehtësisht. Banjat mujore për macen tuaj persiane mund të ndihmojnë në mbajtjen e gëzofit të tyre në një formë të mirë. Me macet Persiane, mund të prisni lotim të tepruar - fshijeni zonën poshtë syve çdo ditë për të parandaluar formimin e njollave të lotit. Kjo racë ka putra të mëdha me tufa flokësh që rriten në mes të putrave të tyre. Kontrolloni çdo ditë putrat për të hequr çdo mbeturinë dhe papastërti të tepërt.

Produkte perfekte për Persian Cat

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

1 500,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

Exclusive Kattunge, 2 kg | Ushqim i plotë i krijuar posaçërisht për rritjen e koteleve

Përmbajtja e lartë e proteinave shtazore të shijshme dhe me cilësi të lartë për një rritje të shëndetshme

2 800,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.