Malteze

Qen i bukur i dhënë pas njerëzve.

Maltezi është një racë e vogël qensh në një grup qenushash të vegjël. Edukuar shekuj më parë si një shoqërues i fisnikëve evropianë, Maltezi është në fakt një racë qensh mesdhetare, pavarësisht ngjashmërive me shumë raca qensh të vegjël lindore.

iconVendi i origjinës Baseni i Mesdheut
iconKlasifikimi FCI: Grupi 9, Seksioni 1.1 Bichons #65
iconTemperamenti: i urtë, i dashur, i qetë, inteligjent, i gjallë, i përgjegjshëm, i patrembur, me temperament të ëmbël, lozonjar, aktiv, i butë
iconNgjyrat: E bardha
iconPesha: Meshkuj: 3–4 kg, Femra: 3–4 kg
iconLartësia: Mashkull: 21–25 cm, Femër: 20–23 cm
iconJetëgjatësia: nga 12 në 15 vjet

Këlyshët maltezë

Si racë maltezët janë shumë inteligjentë. Me vite përvojë si qen shoqërues, ata kanë mësuar se si të marrin atë që duan nga njerëzit. Me këtë në mendje, ju duhet të jeni konsistent me trajnimin e maltesit tuaj. Këta qen mund të jenë kokëfortë dhe të vendosur ndonjëherë, por duhet t'i përgjigjen mirë çdo metode trajnimi pozitive, duke përfshirë lavdërimin, trajtimin dhe dashurinë. Maltezët kanë një dëshirë të natyrshme për të kënaqur pronarin e tyre, kështu që me qëndrueshmëri ata duhet të mësojnë komandat bazë mjaft shpejt. Këlyshët maltezë ndonjëherë mund të kenë episode kokëfortësie, ku ata nuk do të dëgjojnë komandat. Për t'i hequr prej saj disa trajtime ose lëvdata dhe dashuri duhet të funksiononjë. Mbani në mend se këlyshët maltezë mund të shtojnë peshë mjaft shpejt, kështu që për stërvitje zgjidhni ëmbëlsira që mund të ndahen lehtësisht në copa më të vogla, njësoj si Bravo nga vargu Husse. Si një racë e vogël qensh, maltezët e vetmja mënyrë për të mbrojtur veten janë dhëmbët e tyre. Kur janë në qoshe ose të frikësuar (veçanërisht me sjellje negative në stërvitje) ata mund të përdorin kafshimin, kështu që këshillohet që të stërvitni këlyshët maltezë vetëm me motivim pozitiv. Ushqeni qenin tuaj maltez me një dietë të krijuar posaçërisht për qentë e vegjël - Valp Mini do të jetë zgjidhja e duhur.

Të ushqyerit maltez

Për maltezët këshillohet një dietë e ekuilibruar dhe me cilësi të lartë, e zhvilluar posaçërisht për qentë e vegjël. Meqenëse kjo racë qensh është ekskluzivisht e bardhë, është mirë të zgjidhni një dietë me nivele të reduktuara të bakrit dhe beta-karotenit, e cila në sasi normale mund të çojë në zbardhjen e shtresës së bardhë. Ocean Care Mini do të jetë zgjidhja më e mirë për një maltez pasi është ushqim i thatë i qenve i bërë posaçërisht për racat e vogla të qenve me një shtresë të bardhë. I plotësuar me prebiotikë dhe acide yndyrore esenciale Ocean Care Mini ndihmon në ruajtjen e lëkurës dhe veshjes së shëndetshme - një bonus shtesë për një maltez me flokë të gjatë.


Rekomandohet për të rriturit maltezë:

Përshkrimi i detajuar i Maltezit

Maltezi është një qen i vogël me një trup kompakt sa është i gjatë. Maltezi është i mbuluar me një shtresë të vetme të bardhë, të gjatë dhe të mëndafshtë. Pavarësisht emrit të tij, kjo racë qensh nuk ka asnjë lidhje të verifikuar me ishullin e Maltës.

Zanafilla

Ka pak informacion në lidhje me origjinën e kësaj race qensh. Ka të ngjarë që maltezët të jenë futur në ishullin e Maltës nga fenikasit, të cilët mbretëruan në Mesdhe përpara Greqisë. Grekët dhe romakët e lashtë ishin të magjepsur nga maltezët. Qeni u shfaq në amfora. Referencat mund të gjenden si në literaturën e lashtë greke dhe romake. Aristoteli përmend maltezin rreth vitit 370 para Krishtit. Shumë shkrimtarë të hershëm e konsideronin ishullin Melita si shtëpinë e maltezëve, megjithëse në atë pikë të historisë kishte dy ishuj që mbanin këtë emër. Me më shumë përmendje në letërsi dhe poezi të maltezëve me origjinë nga Melita në Siçili, Mdina, ish-kryeqyteti i Maltës ose një ishull i Adriatikut Méléda, është e vështirë të përcaktohet saktësisht vendi i origjinës së maltezëve. Midis aristokratëve të Perandorisë Romake, kjo racë qeni konsiderohej një simbol statusi dhe një deklaratë e modës. Pas rënies së Romës, mbarështuesit kinezë i mbajtën maltezët nga zhdukja gjatë epokës së errët të Evropës, për të kthyer më pas një maltez të rafinuar përsëri në Evropë.

Pamja

Maltezët kanë kafka pak të rrumbullakosura, hundë të zezë dhe sy kafe me një buzë më të errët, gjë që u jep këtyre qenve pamjen e tyre ekspresive. Ato janë të vvegjël dhe kompakt me një bisht të dredhur. Veshët bien dhe ndonjëherë mund të kenë qime të gjata mbi ta. Maltezët kanë një gëzof të gjatë dhe të mëndafshtë pa një shtresë të poshtme që duhet të jetë thjesht e bardhë. Veshët ndonjëherë mund të kenë ngjyrë fildishi të zbehtë, gjë që është krejtësisht normale. Vlen të përmendet se maltezët nuk humbasin qime, kështu që kjo racë është një zgjedhje e shkëlqyer për njerëzit me alergji ndaj qenve. Gjatë muajve më të ftohtë me më pak dritë dielli, hunda e zezë e Maltezëve mund të kthehet në rozë ose kafe të çelur. Ajo që quhet "hundë dimri" kthehet në ngjyrën e zezë normale me ekspozim të shtuar ndaj diellit. Disa pronarë maltezë preferojnë ta presin gëzofin e qenit të tyre shkurt, vetëm disa centimetra në gjatësi.

Sjellja

Edhe pse maltezët janë të vegjël në përmasa, ata janë jashtëzakonisht të guximshëm dhe mund të bëjnë roje të mrekullueshme. Zakonisht konsiderohen lozonjar, të këndshëm dhe të qetë. Maltezët i përgjigjen shumë pozitivisht dashurisë, gjë që nuk është për t'u habitur duke marrë parasysh historinë e tyre si një qen prehri i aristokracisë. Kjo racë qensh ka sjellje veçanërisht të mira dhe është mjaft e butë - maltezët nuk përfshihen në aktivitete agresive. Ata janë një racë mjaft aktive dhe atletike që kënaqet me kohën e lojës. Maltezët janë të fortë dhe mund ti kundërpërgjigjen lehtësisht qenve që kanë dyfishin e madhësisë së tyre. Meqenëse ata janë mjaft aktivë, këta qen duhet të kenë gjithmonë kohën e tyre të rekomanduar të lojës, përndryshe maltezi me sjellje zakonisht të mirë mund të bëhet shkatërrues. Ndryshe nga racat e tjera të qenve të vegjël, maltezët janë shumë të trajnueshëm.

Kërkesat

Maltezët janë qen shumë të përqendruar te njerëzit dhe nuk kënaqen duke u lënë vetëm për periudhë të gjatë kohore. Ankthi i ndarjes mund të ndodhë tek qentë e kësaj race. Me madhësinë e tyre të vogël vjen një fshikëz e vogël, kështu që trajnimi në shtëpi mund të jetë një sfidë. Maltezët kanë nevojë të urinojnë shumë dhe ju lehtë nuk mund ta vini re, gjë që çon në krijimin e një vesi të keq. Ashtu si me shumë rraca të tjera të vogla, maltezët i shohin dhëmbët si mbrojtjen e tyre të vetme. Ata mund të përdorin kafshimin kur janë të stresuar ose të frikësuar. Kjo racë ndonjëherë mund të ketë një brez kokëfortë, veçanërisht gjatë stërvitjes. Asnjëherë mos e neglizhoni stërvitjen me maltezin tuaj dhe ndiqni me përpikmëri rregullat që keni vendosur.

Kujdesi ditor

Me gëzofin e tyre të gjatë dhe të mëndafshtë, maltezët kërkojnë larje të shpeshtë, përndryshe, gëzofi mund të ngatërrohet dhe të thahet. Përveç larjes, maltezëve duhet t'u bëhen banja të rregullta me ambient të ngrohtë për t'i bërë ata të duken sa më mirë. Thonjtë e tyre rriten mjaft shpejt, kështu që duhen shkurtuar shpesh. Me maltezët mund të shfaqen disa njolla lotësh - duhet të monitoroni nga afër zonën dhe nëse ndodhin njolla të tepërta, është e nevojshme të vizitoni një veteriner. Është e nevojshme të lahen dhëmbët - dhënia e ëmbëlsirave që nxisin pastrimin mekanik do të ndihmojnë në higjienën orale të qenit tuaj.

Produkte perfekte për malteze:

Optimal Mini, 2 kg | Ushqim i thatë për qentë trupvogël, pa gluten, i krijuar për të plotësuar nevojat e larta për energji

Përmban nivele optimale të proteinave dhe yndyrave për të ndihmuar në ruajtjen e masës së tendosur të muskujve

2 700,00 Lekë

Valp Mini, 2 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së vogël

Përmbajtja e lartë e proteinave dhe yndyrave për një rritje optimale & intensive

2 800,00 Lekë

5 300,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.