Chow chow

Qeni i njohur si "Macja"në lëkurën e qenit

Chow chow është një racë mesatare qensh me një pamje mbresëlënëse - qentë e kësaj race kanë një bollëk flokësh dhe specifikisht gjuhë blu. I pavarur dhe kokëfortë, ky qen mund të jetë sfidues gjatë stërvitjes. Pak i rezervuar dhe i përmbajtur kërkon kohë për t'i besuar plotësisht kujdestarit të tij.

iconVendi i origjinës: Kina
iconKlasifikimi FCI: Grupi V, seksioni 5
iconTemperamenti:I  pavarur, i qetë, besnik, i përmbajtur
iconNgjyra: krem, bezhë, e kuqe, blu, e zezë
iconPesha: Meshkuj: 40–45 kg, Femra: 32–35 kg
iconLartësia: Mashkull: 25–32 kg, Femra: 20–27 kg
iconJetëgjatësia: nga 9 në 15 vjet

Këlyshët Chow Chow

Chow chow është një racë qensh inteligjentë, por kokëfortë. Këlyshët Chow Chow nuk do të ndjekin drejtimin tuaj verbërisht, kështu që trajnimi mund të marrë kohë, durim dhe qëndrueshmëri. Ju do të merrni rezultatet më të mira në stërvitjen me qenushin tuaj të ushqimit, pasi qeni juaj t'ju besojë plotësisht. Për t'i mësuar disa komanda, mund t'ju duhet ndihma shtesë e një trajtimi të shijshëm si shpërblim. Këlyshët Chow Chow kërkojnë socializim të hershëm që do t'i lejojë ata të mësojnë se si të sillen rreth njerëzve dhe kafshëve të tjera. Kalimi i socializimit në një moshë të re mund të rezultojë në një qen të rritur mjaft të paparashikueshëm. Qentë Chow Chow shpesh quhen mace në lëkurën e qenit. Këta qen janë të pavarur dhe do ta vlerësojnë shumë pronarin që mund të respektojë dëshirat dhe nevojat e qenit të tyre. Stërvitja me këlyshët e çastit është e ndërlikuar sepse duhet të dini kur ta shtyni qenin tuaj dhe kur është më mirë të ndaloni. Besohet se qentë femra janë shumë më bashkëpunues.

Ushqimi i Chow Chow

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar është e nevojshme për ta mbajtur qenin tuaj në formë të mirë fizike. Një dietë ushqimore është krijuar nga përbërës natyralë të cilësisë më të lartë dhe duhet të jetë e pasur me acide yndyrore omega-3 dhe omega-6 që janë të dobishme si për lëkurën ashtu edhe për gëzofin. Chow chow është një racë qensh të prirur ndaj shumë problemeve të lëkurës, si dhe ndaj alergjive. Nëse qeni juaj shpesh përjeton probleme të lëkurës ose nëse shihni ndonjë simptomë të alergjive ushqimore, të tilla si diarre, rënje qimesh, mungesë oreksi ose ndryshime të dukshme në lëkurë, mund të provoni një dietë eliminuese. Zgjidhni ushqimin me një burim të ri të proteinave shtazore. Chow Chow ka nevojë për shumë lëngje në ditë, kështu që ju mund të përfshini më shumë ushqim të lagësht në dietën e qenit tuaj.

Rekomandohet për qentë e rritur Chow Chow:

Sensitive Digest | Ushqim i thatë hipoallergjik për qentë me ndjeshmëri tretëse

Digest është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Proteina e qengjit, e njohur për më pak alergji, është burimi i vetëm i proteinave në këtë recetë.
gluten_free
Pa gluten
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
Madhësia e racës: Rracë e vogël , rracë mesatare
Proteina: 23.0% (72.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Chow Chow

Chow Chow është një racë qensh mahnitës, por pak kërkues. Ata mund të jenë kokëfortë, ndonjëherë jo shumë bashkëpunues, por me kujdes dhe trajnim të mirë, ata mund të bëhen një qen i dashur, që do të vlerësojë gjithmonë shoqërinë e pronarëve të tyre.

Origjina

Chow Chow është ndër racat më të vjetra të njohura të qenve. Edhe pse zyrtarisht raca është konsideruar me prejardhje kineze, qentë Chow Chow mund të jenë shfaqur edhe më herët në Mongoli. Paraardhësit e racës besohej se kishin ardhur në Kinë me barinjtë mongole. Leshi i trashë i Chow Chow supozohej t'i mbante qentë të ngrohtë edhe gjatë dimrave të ashpër. Në Kinë, kanë një histori të gjatë si qen pune. Dëgjimi dhe nuhatja e tyre e shkëlqyer u përdorën për të gjurmuar kafshët, dhe këmbët e tyre të forta dhe trupat muskuloz i bënë ata qen të shkëlqyer slitash. Tregtarët anglezë përdornin me kënaqësi qentë e kësaj race për të ndihmuar në anijet e tyre, dhe pikërisht kështu erdhi kjo racë në Ishujt Britanikë. Raca është regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar në 1894.

Pamja

Me kalimin e viteve, pamja e racës nuk ka ndryshuar shumë - midis ekzemplarëve të muzeut nga kohërat e lashta mund të gjeni imazhe të llojit që nuk mund të dallohen nga standardi aktual i racës. Chow Chow ka një pallto të shijshme dhe me gëzof në një ngjyrë të fortë. Këta qen kanë një ndërtim mjaft muskulor, gjoks të gjerë dhe këmbë të forta. Koka e tyre është e sheshtë, por e gjerë, me grykë katrore dhe veshë të vegjël e të trashë që janë të shtyrë pak më shumë në pjesën e përparme të kokës, duke u dhënë qenve chow chow karakterin e tyre, pamjen frikësuese. Qentë Chow Chow kanë një bisht që rrotullohet në një mënyrë tipike për një qen të tipit spitz. Tipari më dallues i kësaj race është padyshim gjuha e tyre blu.

Sjellja

Chow Chow është zakonisht qen i qetë, ideal për një apartament apo banesë. Ata janë besnikë ndaj pronarëve të tyre, por së pari duhet të fitoni respektin e qenit tuaj. Chow Chow janë mjaft të rezervuar në shfaqjen e ndjenjave të tyre - ata mund të mos tregojnë dashuri shpesh, por pasi ta bëjnë këtë, mund të jeni të sigurt se është e sinqertë dhe e vërtetë. Chow Chow zakonisht janë miqësorë me njerëzit në familjen e tyre dhe zakonisht indiferente ndaj të huajve. Ata mund të shkojnë mirë me fëmijët më të mëdhenj, por nuk janë të mirë me fëmijët e vegjël dhe macet. Chow Chow nuk bën për një qen aktiv. Ata do të preferojnë më shumë të shtrihen në divan sesa të kalojnë ditën duke vrapuar nëpër park.

Kërkesat

Qaforet dhe litarët të bëra nga materiale të sheshta, mund të prishin shtresën e butë të ushqimit. Flokët e tyre rriten mjaft ngadalë, kështu që për të parandaluar shfaqjen e njollave të theksuara, zgjidhni një qafore ose litar të rrumbullakosura pa cepe të forta, mundësisht prej lëkure të butë.

Kujdesi ditor

Një gëzof i trashë kërkon larje të rregullt për të parandaluar nyjet dhe ngatërresat. Larja e një Chow Chow është një sprovë e tërë dhe mund të duhen edhe disa orë për ta pastruar dhe tharë plotësisht qenin tuaj. Si një alternativë për një banjë të lagësht, mund të përdorni shampo të thatë për të freskuar shtresën e gëzofit të qenit tuaj. Mos harroni se banja e thatë nuk mund të zëvendësojë plotësisht një banjë të zakonshme. Ju mund të përdorni një tharëse flokësh për gëzofin e Chow Chow.

Produkte perfekte për Chow Chow:

Opus Ocean, 2 kg | Kroketa pa drithëra, me një burim të vetëm proteine ​​shtazore

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të mbështetur stilin e jetës aktive të qenit tuaj

3 400,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Optimal Giant, 12 kg | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Me proteina dhe taurinë të cilësisë së lartë për të mbështetur muskujt dhe zemrën

8 500,00 Lekë

Valp Plus, 2 kg | Ushqim i plotë, me psilium dhe fibra vegjetale për tretje të qetë

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

2 700,00 Lekë

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

0,39 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.