Dekrimbimi, heqja e krimbave nga një qenush

ShëndetiStomaku

Dekrimbimi i një qenushi është një kusht i detyrueshëm para se qeni juaj mund të bëjë vaksinat e tij bazë. Qentë e rinj janë jashtëzakonisht të prirur ndaj infeksioneve parazitare dhe statistikisht, pothuajse 100% e këlyshëve vuajnë nga infeksioni me krimba.

Pse i heqim krimbat nga këlyshët? 

Qentë, veçanërisht në moshë të re, janë krijesa jashtëzakonisht kurioze. Gjatë një shëtitjeje dhe vlerësimi të mjedisit të tyre ata do të nuhasin me kënaqësi, do të lëpijnë ose madje do të përpiqen të hanë çdo gjë që ata e konsiderojnë interesante. Në këtë mënyrë parazitët fitojnë akses në sistemin tretës të qenit, ku gjejnë kushte të favorshme për t'u rritur. Infeksioni parazitar i patrajtuar mund të çojë në një sërë çështjesh shëndetësore. Krimbat në trupin e qenit tuaj përbëjnë një kërcënim për këdo që bie në kontakt me qenin, pasi njerëzit mund të infektohen lehtësisht me të njëjtin lloj parazitësh. 

„Peshoni qenin tuaj dhe nëse ai duket i shëndetshëm  regjistrojeni atë peshë si peshën e tij ideale”

Koha e heqjes së krimbave

Afati më minimal që ju mund të pastroni një qenush është pasi të ketë mbushur 3 javë. Rasti i dytë I përshtatshëm për  heqjen e krimbave është kur mbushin 5 javë. Rasti i tretë i heqjes së krimbave duhet të administrohet pasi qenushi juaj të mbushë 8 javë. Dekrimbimi i katërt duhet të planifikohet pasi qeni juaj të mbushë 11 javë. heqja e parazitëve zakonisht administrohet një javë para vaksinimit bazë. Pas katër dozave kryesore të heqjes së krimbave, mjekimi zakonisht jepet bazuar në nivelin e ekspozimit të mundshëm ndaj ndonjë paraziti. Për të ulur rrezikun e infektimit, ju mund ta pastroni qenin tuaj çdo 4-6 muaj.

Çfarë duhet të përdorni për heqjen e krimbave te një qenush?

Për të pastruar një qenush, shkoni te veterineri juaj lokal. Në klinikë qeni juaj do të peshohet dhe kontrollohet, në mënyrë që veterineri  të mund të administrojë dozën e duhur të ilaçit. Asnjëherë mos e pastroni qenushin tuaj nëse nuk jeni të sigurt se si të jepni saktë ilaçin, nuk e dini peshën e saktë të qenushit tuaj ose gjendjen e tij shëndetësore. Ju mund të përdorni një shumllojshmëri produktesh për të pastruar qenin tuaj, duke filluar me tabletat, pikat, deri te pomadat. Nëse qeni juaj nuk i pëlqen shumë të hajë tabletat e tij, mund të përdorni pika që i vendosni në qafën e tij - ato janë të lehta për t'u aplikuar dhe shumë efektive.

Një qen mbipeshë mund të vuajë gjithashtu nga artriti dhe nund të ketë vështirësi në lëvizje për shkak të kësaj peshe.

Rekomandohet për stomak të shëndetshëm:

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Këlyshi pas heqjes së krimbave

Dekrimbimi mund të ndikojë në tretjen dhe sekretimin e qenit tuaj. Menjëherë pas heqjes së krimbave qeni juaj mund të përjetojë diarre, por është një reagim tipik. Çdo qen mund të reagojë ndryshe ndaj heqjes së krimbave - qeni juaj mund të përjetojë disa të vjella, përgjumje ose apati. Efektet anësore nuk duhet të zgjasin shumë, kështu që nëse qeni juaj po përjeton ndonjë simptomë që zgjat më shumë se një ose dy ditë, konsultohuni menjëherë me veterinerin tuaj.

Mund të jetë ende e dobishme:

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Exclusive Digest, 2 kg | Formulë e lehtë për t'u tretur për macet me sistem të ndjeshëm tretës

Me fibra vegjetale dhe FOS për të nxitur tretje të shëndetshme dhe përthithje të lëndëve ushqyese

2 900,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Valp Digest | Ushqim i thatë pa gluten për këlyshët me ndjeshmëri tretëse

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

0,26 Lekë

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.