Shën Bernardi

Qen masiv me një zemër masive

Shën Bernardi është një racë e madhe qensh nga grupi i racave të qenve malorë Molosian. Fillimisht edukuar si qen shpëtimi, aktualisht, qentë e rritur të kësaj race janë shumë të rëndë për të punuar në këtë fushë. Qentë e Shën Bernardit konsiderohen si një nga racat më të rënda të qenve.

icon

Vendi i origjinës:

Zvicër
icon

Klasifikimi FCI:

Grupi II, Seksioni 2.2
icon

Karakteri:

Miqësor, i gjallë, i butë, i qetë, i kujdesshëm
icon

Ngjyra:

E kuqe dhe e bardhë, e ndryshkur, kafe
icon

Pesha:

Nga 60 në mbi 100 kg
icon

Lartësia:

Mashkull: 70–90 cm, Femra: 65–80 cm
icon

Jetëgjatësia:

nga 8 deri në 10 vjet

Këlyshët e Shën Bernardit

Shën Bernardi është një racë qensh inteligjentë, ndaj stërvitja nuk duhet të përbëjë ndonjë sfidë. Për shkak të madhësisë së qenve të rritur të kësaj race, socializimi i hershëm është i domosdoshëm, kështu që qeni juaj mund të mësojë se si të sillet rreth njerëzve dhe kafshëve të tjera, veçanërisht më të vogla. Këlyshët e Shën Bernardit mund të tregojnë njëfarë pavarësie, por zakonisht janë të lumtur të punojnë me pronarët e tyre. Një çelës i suksesit në stërvitjen me këlyshët e Shën Bernardit është krijimi i një lidhjeje të ngushtë me qenin tuaj. Sapo qenushi Shën Bernard t'i besojë plotësisht pronarit, ai do të bashkëpunojë me kënaqësi me pronarin. Gjatë trajnimit të këlyshëve të Shën Bernardit jini të qëndrueshëm, por të butë. Trajnoni qenin tuaj që në fillim me zinxhir për të parandaluar ndonjë tërheqje të mundshme - mund të mos jetë shumë problem me një qenush të vogël, por kini parasysh se sa i madh është një qen i rritur i Shën Bernardit. Shën Bernardi konsiderohet të jetë një racë gjigante qensh, kështu që një dietë që do të mbështesë zhvillimin e shëndetshëm të qenit tuaj dhe do të ofrojë mbështetje shtesë të përbashkët është një domosdoshmëri. Valp Maxi është ushqim i shkëlqyeshëm i thatë për këlyshët, pasi është një dietë e plotë me të gjithë ushqyesit e nevojshëm.

Ushqimi i Shën Bernardit

Qeni i rritur i Shën Bernardit mund të peshojë mbi 100 kg dhe mbajtja e një peshe optimale është një faktor kyç në mirëqenien dhe shëndetin e qenit tuaj. Ushqeni qenin tuaj me porcione të rekomanduara dhe vendosni një orar të ushqyerjes. Shën Bernardi është një racë e prirur ndaj volvulusit gastrik, kështu që qentë e kësaj race duhet të hanë vaktet e tyre gjithmonë në paqe. Mos harroni t'i jepni qenit tuaj pak kohë për të pushuar pas një vakti, përpara se të luani ose të ushtroheni me shokun tuaj qen. Nëse qeni juaj po përjeton shpesh volvulus gastrik, mund të ndërroni një tas të rregullt për një tas me ushqim të ngadaltë. Si një racë gjigande qensh, Shën Bernardi kërkon një dietë që do të mbështesë kyçet, nyjet. Një formulë e pasuruar me glukozaminë dhe kondroitinë në dietën e qenit tuaj mund të ndihmojë në funksionimin e duhur të kyçeve, nyjeve.

Rekomandohet për të rriturit e Shën Bernardit:

Sensitive Digest Giant | Ushqim i thatë hipoalergjik për qentë e racave të mëdha me ndjeshmëri tretëse

Digest Giant është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Me kondroitinë dhe glukozaminë të shtuar, për të mbështetur shëndetin e kyçeve dhe madhësinë e përshtatur të kroketave për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante.
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
mobility
Lëvizshmëri
Madhësia e racës: Rraca të mëdha
Proteina: 24.0% (73.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Optimal Giant | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Optimal Giant është i përshtatshëm për racat e rritura të mëdha ose gjigante me kërkesa normale për energji. Përmban kondroitinë dhe glukozaminë për të mbështetur nyjet dhe kockat e shëndetshme. Madhësia e kroketës është përshtatur për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
mobility
Lëvizshmëria
taurine
Taurinë
Madhësia e racës: Rracë e madhe
Proteina: 23.5% (71% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 13.0%
Kontrolloje

Përshkrimi

Thuhet shpesh se qentë e Shën Bernardit kanë zemra po aq masive sa ata vetë. Qentë e kësaj race, pavarësisht nga madhësia e tyre, mund të jenë vërtet të butë dhe të qetë. Shën Bernardët janë një familje e mrekullueshme dhe gjithashtu qen shumë të shoqërueshëm.

Origjina

Origjina e kësaj race është e lidhur me shenjtoren e famshme të Kalimit të Madh të Shën Bernardit në kufirin Italo-Zviceran. Murgjit që jetonin në shenjtore edukuan një qen shpëtimi që ngjante me qentë e Shën Bernardit nga shekulli i 17-të. Si qen shpëtimi, Shën Bernard shpëtoi qindra, nëse jo mijëra jetë. Një nga rastet më të famshme ishte shpëtimi nga një qen i quajtur Barry. Ky qen jetoi nga viti 1800 deri në vitin 1812 dhe është i njohur për shpëtimin e një grupi prej 40 personash nga orteku. Megjithëse historia i bëri qentë e Shën Bernardit të famshëm në të gjithë globin, historia ashtu si zanafilla e racës, mbetet e pakonfirmuar. Gjatë gjithë viteve, lloji i racës ka evoluar dhe qentë e famshëm të shpëtimit u bënë shumë të rëndë dhe masivë për të shpëtuar njerëzit e varrosur nën dëborë.

Pamja

Ju mund të kuptoni se keni të bëni me një qen të Shën Bernardit jo vetëm nga madhësia e kafshës, por nga ngjyra e palltos. Palltoja e Shën Bernardit është zakonisht tre ngjyrësh, e shumtë në kafe dhe ngjyrë bakri, i bardhë ne bark, gjoks, putra dhe pjesë të gojës. Shën Bernardi ka një kokë masive, fytyrë të gjerë me faqe të theksuara dhe veshë trekëndësh të varur në anët e kokës. Shën Bernardi ka një gjoks të thellë, këmbë të forta me putra të mëdha dhe një bisht të gjatë e me qime.

Sjellja

Shën Bernardët janë të famshëm për natyrën e tyre të butë. Pavarësisht nga madhësia e tyre, ata janë shoqërues të shkëlqyer të familjes pasi dinë të jenë të butë me fëmijët. Por jini gjithmonë të kujdesshëm sa herë që Shën Bernardi juaj luan me anëtarët më të vegjël të familjes. Shën Bernardët janë qen shumë të qetë dhe të mbledhur që nuk bezdisen lehtë. Qentë e kësaj race besohet se janë shumë të ndjeshëm dhe të shoqërueshëm - atyre nuk u pëlqen të qëndrojnë larg pronarëve të tyre dhe megjithëse punojnë shkëlqyeshëm si qen roje, ata kurrë nuk duhet të jetojnë në një kolibe larg familjes së tyre.

Kërkesat

Si një përfaqësues i racës gjigante të qenve, Shën Bernardi ka nevojë për shumë hapësirë jetese në dispozicion. Qentë e kësaj madhësie nuk janë të përshtatshëm si shoqërues në banesa të vogla. Për të siguruar që qeni juaj të ketë mjaftueshëm aktivitet fizik gjatë gjithë ditës, nxirreni atë për shëtitje të gjata.

Kujdesi ditor

Lani rregullisht Shën Bernardin tuaj dhe kontrolloni higjienën e syve të tij, për të ndaluar çdo ndryshim dhe patologji të mundshme. Shën Bernardët prodhojnë shumë pështymë, kështu që përgatituni për pastrim të vazhdueshëm dhe njolla në mobiljet, qilimet dhe dyshemetë tuaja. Pas shëtitjeve të gjata, mos harroni të kujdeseni për putrat e qenit tuaj - mund të aplikoni një krem hidratues në gishtat e këmbëve të qenit tuaj.

Produkte perfekte për Shën Bernardin

Optimal Giant, 12 kg | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Me proteina dhe taurinë të cilësisë së lartë për të mbështetur muskujt dhe zemrën

8 500,00 Lekë

Këshillë

Valp Maxi, 15 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së madhe

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin optimal të nyjeve në rritje

11 900,00 Lekë

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.