Samoyed

Qeni i qeshur i veriut

Qoshet e gojës së një samojedi, të shoqëruar me pigmentim të errët rreth gojës dhe sytë e tyre pak të pjerrët u japin qenve të kësaj race fytyrën e tyre karakteristike dhe të lumtur. Është një nga racat veriore më të shoqërueshme me njerëzit.

iconVendi i origjinës: Siberi
iconKlasifikimi FCI: Grupi V, seksioni 1, Spitz
iconTemperamenti: I gjallë, kokëfortë, i shoqërueshëm, i levizshem, i kujdesshëm, miqësor
iconNgjyra: E bardhë
iconPesha: Meshkuj: 20–30 kg, Femra: 16–20 kg
iconLartësia: Mashkull: 53–60 cm, Femër: 48–53 cm
iconJetëgjatësia: nga 12 në 14 vjet

Këlyshët Samoyed

Këlyshët Samoyed janë nxënës të shpejtë dhe të etur. Ndërsa stërviteni me qenushin tuaj samoyed, mund të gjeni një kliker veçanërisht të dobishëm. Ju gjithashtu mund t'i ofroni qenit tuaj një motivim në formën e ëmbëlsirave të shijshme. Këlyshët Samoyed mund të mërziten shpejt, gjë që nga ana tjetër çon në zhgënjim, kështu që mos e mbingarkoni qenin tuaj. Është më mirë të planifikoni mësime më të shkurtra, por më të shpeshta. Samoyed kërkon një mësues të butë, por të qëndrueshëm. Këlyshët Samoyed duhet të socializohen në moshë të re, gjë që do të përmirësojë shumë sjelljen e tyre rreth kafshëve të tjera dhe mund t'i mësojë se si të reagojnë në situata të caktuara. Samoyed është një racë aktive e qenve, por duhet të keni parasysh nyjet e qenushit tuaj. Mos e mbingarkoni qenushin tuaj samoyed, pasi nyjet e tij po rriten dhe zhvillohen deri në moshën 15 muajshe. Samoyedët janë disi të prirur ndaj displazisë së ijeve, kështu që ju mund të shtoni pak glukozaminë dhe kondroitinë në dietën e qenit tuaj.

Ushqimi Samoyed

Qentë me gëzof të bardhë kanë më shumë gjasa të përjetojnë alergji të ndryshme, duke përfshirë alergjitë ushqimore. Formula e butë, pa gluten mund të jetë një zgjedhje fantastike për një samojed. Me qentë e kësaj race, duhet t'i kushtoni vëmendje niveleve të bakrit dhe beta-karotenit në dietën që ushqeni - formulat me nivele shumë të larta të cilitdo prej këtyre përbërësve mund të çojnë në zbardhjen e gëzofit të qenit. Qentë Samoyed janë një racë aktive, por mbani mend se çdo qen është i ndryshëm. Ndërsa zgjidhni një dietë, bazoni vendimin tuaj në masën trupore të qenit tuaj, moshën dhe preferencat individuale. Për t'u kujdesur shtesë për lëkurën dhe shtresën e qenit tuaj, ju mund të rrisni marrjen e acideve yndyrore omega-3 dhe omega-6 që njihen për ndikimin e tyre pozitiv në gjendjen e lëkurës dhe flokëve.

Rekomandohet për të rriturit Samoyed:

Sensitive Ocean Care | Ushqim i thatë hipoalergjik për qentë me tretje dhe lëkurë të ndjeshme

Ocean Care është një produkt pa gluten i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Proteina e salmonit, e njohur për më pak alergji, është e vetmja proteinë shtazore në recetë.
gluten_free
Pa gluten
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Rracë mesatare , rraca të mëdha
Proteina: 24.0% (75% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Sensitive Digest | Ushqim i thatë hipoallergjik për qentë me ndjeshmëri tretëse

Digest është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Proteina e qengjit, e njohur për më pak alergji, është burimi i vetëm i proteinave në këtë recetë.
gluten_free
Pa gluten
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
Madhësia e racës: Rracë e vogël , rracë mesatare
Proteina: 23.0% (72.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Valp Farm | Ushqim i thatë i plotë për këlyshët me ndjeshmëri dhe intolerancë tretëse

Valp Farm është produkt pa drithëra dhe pa gluten, i përshtatshëm për këlyshët me sistem të ndjeshëm tretës dhe/ose intolerancë ndaj glutenit. Një recetë me përmbajtje të lartë proteinash për të mbështetur një rritje të shëndetshme dhe taurinë të shtuar për një funksion të shëndetshëm të zemrës.
grain_free
Pa fara
flora_stimuli
Tretje/Stimul flore
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (85% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Opus Ocean | Ushqim i thatë i plotë, pa drithëra, për qentë aktivë me ndjeshmëri të sistemit tretës

Opus Ocean është një produkt pa drithëra dhe pa gluten, i përshtatshëm për qentë aktivë që vuajnë nga alergji dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (82% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 18.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i samoyed

Qentë Samoyed besohet se janë mjeshtrit për të shmangur konfliktet me kafshët shtëpiake të tjera. Samoyedët zakonisht shkojnë mirë me kafshët shtëpiake të tjera, veçanërisht nëse ata janë socializuar siç duhet kur ishin të vegjël. Këta qen e duan aktivitetin fizik, por me kënaqësi do të përqafohen me kujdestarët e tyre.

Origjina

Fiset nomade mijëra vjet më parë përdorën qen të tipit spitz si qentë e tyre të bagëtive dhe të slitave. Fisi Nenet, i njohur gjithashtu si fisi Samoyedic, është përgjegjës për mbarështimin e qenve të parë samoyed. Samoyeds jetonin së bashku me njerëzit e tyre, gjë që çoi në krijimin e një race qensh shumë të shoqërueshëm. Samoyedët u bënë më të famshëm në fund të shekullit të 19-të dhe të 20-të, kur shumë eksplorues polare kanë sjellë në shtëpi këta qen të bardhë, verior nga udhëtimet e tyre. Kjo është mënyra se si qentë samojed gjetën rrugën e tyre te Ernest Kilburn-Scott, një zoolog britanik, që besohet të jetë mbarështuesi i parë evropian. Qentë e parë samoyed janë paraqitur në Evropë gjatë një shfaqjeje në Leeds në 1893. Nga viti 1909 Samoyed është emri zyrtar i racës.

Pamja

Samoyed është një qen i mesëm i tipit spitz me shumë tipare dalluese të këtij grupi. Qentë e kësaj race kanë një shtresë të gjatë dhe me gëzof me tufa të mëdha qimesh në qafë, shpatulla dhe me qime të trasha në bisht dhe në pjesën e pasme të këmbëve të pasme. Qentë Samoyed kanë një kokë trekëndore me nofulla të forta, hundë të drejtë dhe veshë të mprehtë të mbuluar me lesh të dendur. Ata kanë sy të gjerë që janë pak të pjerrët dhe të shoqëruar me lëkurë të errët rreth gojës dhe qoshet e gojës të ngritura butësisht, qentë samojad duken sikur po buzëqeshin. Bishti i Samoyed përdridhet lart, me majën që prek shpinën e qenit. Veshja e Samoyed duhet të jetë kryesisht e bardhë, disa shenja të lehta në krem ose biskotë lejohen në standardin e kësaj race.

Sjellja

Racat veriore të qenve kanë tërheqjen me slitë në gjakun e tyre. Samoyed nuk ka nevojë për shumë stërvitje për të tërhequr ndonjë slitë. Qentë e kësaj race janë shumë aktivë dhe janë shoqërues të shkëlqyer në punë. Qentë Samoyed shkojnë mirë me fëmijët dhe mund të mësohen lehtësisht me jetesën në qytet, për sa kohë që u siguroni atyre aktivitet të mjaftueshëm gjatë ditës. Këta qen lidhen fort me pronarët e tyre dhe mund të shoqërohen shpejt me të huajt. Kini parasysh që qentë samoyed janë mjaft të zëshëm dhe të zhurmshëm, gjë që mund të jetë problematike për fqinjët tuaj.

Kërkesat

Samoyed është një qen energjik dhe aktiv që kërkon një sasi të mjaftueshme të aktivitetit fizik gjatë gjithë ditës. Qentë Samoyed mund të përballojnë lehtësisht temperaturat e ngrirjes, por veshja e tyre e trashë mund të bëhet problematike gjatë ditëve të nxehta të verës. Mos e çoni qenin për një shëtitje të gjatë në vapën e verës dhe lini çdo aktivitet fizik për mbrëmjet, kur është më freskët.

Kujdesi ditor

Leshi i trashë dhe i bardhë është mjaft i lehtë për ta mbajtur atë në gjendje të mirë. Samoyed ka nevojë për larje javore, gjatë sezonit të qethjes mund t'ju duhet të lani qenin tuaj çdo ditë. Disa qen të kësaj race qethen vetëm një herë në vit. Ju mund të hiqni papastërtitë, rërën ose gjethet e ngecura në qimet e qenit tuaj duke i krehur butësisht. Një samojedi është më mirë të lahet kur ai është veçanërisht i ndotur ose me erë të keqe. Kontrolloni veshët e qenit tuaj dhe nëse zona nën sy është e pastër. Gjatë shëtitjeve të gjata, qentë samojed zakonisht grumbullojnë mjaft thonjtë, kështu që nuk keni nevojë t'i shkurtoni ato. Pas një shëtitjeje të gjatë, aplikoni krem hidratues në gishtat e këmbëve të qenit tuaj.

Produkte perfekte për Samoyed:

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Opus Ocean, 2 kg | Kroketa pa drithëra, me një burim të vetëm proteine ​​shtazore

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të mbështetur stilin e jetës aktive të qenit tuaj

3 400,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Ocean Care, 12.5 kg | Recetë pa gluten, me një burim të vetëm proteinash shtazore

Me acide yndyrore omega, për të pasur lëkurë të ushqyer dhe një gëzof me shkëlqim

11 500,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.