English Bulldog

Qenush i qetë, dhe i mrekullueshëm me fëmijët

Bulldog i referuar shpesh si Bulldog Britanik ose Bulldog anglez, është një racë qensh me madhësi mesatare. Bulldogët janë të lidhur fort me kulturën britanike, me fytyrën e tyre simbol universal i guximit dhe këmbënguljes.

iconVendi i origjinës: Angli
iconKlasifikimi FCI: Grupi 2, Seksioni 2.1 Molosian: Mastiff Lloji #149
iconTemperamenti: I urtë, i vullnetshëm, miqësor, i shoqërueshëm
iconNgjyrat: E bardha, e kuqe, piebald, e kuqe dhe e bardhë, brindle dhe e bardhë, e kuqe brindle
iconPesha: Femra: 18–23 kg, Mashkull: 23–25 kg
iconLartësia: Femra: 31–40 cm, Mashkull: 31–40 cm
iconJetëgjatësia: Nga 8 deri në 10 vjet

Këlyshët Bulldog anglez

Instinkti natyror i bulldogs është t'i nënshtrohesh udhëheqësit të tufës - duhet ta vendosësh në këtë pozicion sa më shpejt që të jetë e mundur. Socializimi i hershëm i Buldogut tuaj do të sigurojë sjelljen e duhur me njerëzit dhe kafshët e tjera në të ardhmen. Kjo racë qensh pëlqen të përtypet, kështu që ju duhet t'i siguroni Bulldog-ut tuaj gjithmonë një lodër për përtypje , si Tugg Plus nga gama Husse, e cila është 100% natyrale dhe ndihmon në pastrimin mekanik të dhëmbëve. Bulldogëve u pëlqen të luajnë me tërheqje, gjë që mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për ta mësuar qenushin tuaj të lëshojë gjithçka që ka në gojë me urdhër. Këlyshët e bulldogut janë ngrënës mjaft aktivë dhe mund të shtojnë peshë lehtësisht - gjithmonë duhet të monitoroni peshën e qenushit tuaj. Meqenëse ata kanë nevojë për sasi relativisht të mëdha ushqimi për trupin e tyre në rritje, këshillohet që sasia e rekomanduar e ushqimit të futet në disa vakte më të vogla. Duke qenë se këlyshët kanë stomak të vogël, ofrimi i ushqimit me cilësi të lartë që është i pasur me lëndë ushqyese është zgjidhja më e mirë - pasi një vëllim më i vogël ushqimi do t'i sigurojë qenit tuaj çdo komponent të nevojshëm për një zhvillim të shëndetshëm. Valp Plus do të funksionojë shumë mirë për këlyshët e kësaj race.

Ushqimi i Bulldogut

Një dietë e ekuilibruar dhe me cilësi të lartë është jetike për shëndetin e qenit tuaj dhe gjendjen e përgjithshme. Meqenëse Bulldogët janë ngrënës të dashur, ata mund të shtojnë peshë shumë shpejt. Ushqimi ad libitum mund të mos jetë zgjidhja më e mirë me këtë racë - në vend të kësaj është më mirë të ushqeni qenin tuaj dy vakte në ditë. Gjithmonë ushqeni sasitë e rekomanduara - ose konsultohuni me veterinerin tuaj ose referojuni rekomandimeve të sasisë së ushqimit në paketim. Ushqeni dietën e duhur për moshën dhe madhësinë e qenit tuaj. Për një Bulldog Husse Optimal për qen të rritur, një ushqim që synon posaçërisht racat e qenve me madhësi mesatare do të jetë i përshtatshëm. Meqenëse bulldogs u pëlqen të përtypet, furnizimi i dietës së tyre me ushqime të përtypshme si Tandrep Plus, Dental ose Tugg Plus nga Husse mund të ndihmojë në frenimin e nevojës për të përtypur.

Rekomandohet për të rriturit anglezë Bulldog:

Prima Plus | Ushqim i plotë dhe i ekuilibruar për qentë e rritur për t'i mbajtur ata në formë dhe të imët

Prima Plus është i përshtatshëm për qentë me kërkesa normale ose të ulëta për energji. Shtimi i vitaminës C, përmbajtja e moderuar e yndyrës dhe kalorive do ta mbajë qenin në formë dhe do të parandalojë obezitetin.
l_carnitine
L=Carnite
mobility
Lëvizshmëri
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 22.5% (60% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 10.0%
Kontrolloje

Sensitive Digest | Ushqim i thatë hipoallergjik për qentë me ndjeshmëri tretëse

Digest është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Proteina e qengjit, e njohur për më pak alergji, është burimi i vetëm i proteinave në këtë recetë.
gluten_free
Pa gluten
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
Madhësia e racës: Rracë e vogël , rracë mesatare
Proteina: 23.0% (72.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Bulldog

Bulldogët janë një racë qensh me madhësi mesatare me një fytyrë të pagabueshme me vetulla të brazda dhe lëkurë të lirshme. Pavarësisht nga rrënjët e tyre ku shërbenin si karrem për demat, kjo racë është një shoqërues i shkëlqyer që ndërton lidhje veçanërisht të forta me fëmijët.

Zanafilla

Bulldogët kanë një histori të gjatë, me referencën e parë që daton në shekullin e 17-të. Kjo racë qensh përdorej gjerësisht për karremin e demave, prandaj emri u quajt "dem". Bulldogët zhvilluan trupat e tyre të trashë, kokat masive dhe nofullat e forta si rezultat. Kur Anglia ndaloi sportet e gjakut me kafshët në 1835, filluan luftimet e qenve në bodrume, gjë që çoi në kryqëzimin e Bulldogëve me lloje të ndryshme terrierësh për të arritur një qen më të gjallë dhe më të shkathët. Admiruesit e buldogut filluan më pas procesin e transformimit të kësaj race në një shoqëruese, duke përmirësuar pamjen dhe karakterin e kafshës. Në 1886 Bulldog u njoh nga American Kennel Club. Nga kjo pikë e tutje, Bulldog u bë një nga racat më të njohura të qenve që shpesh shihet si një maskot. Bulldog është maskota zyrtare e Trupave Detare të Shteteve të Bashkuara, me shumë baza që kanë maskotët e tyre në vend.

Pamja

Bulldog është një qen muskuloz, trupmadh me një fytyrë të rrudhur dhe një hundë të veçantë të shtyrë. Kjo racë ka koka të gjera me nofull të theksuar, veshë të vegjël që palosen nga brenda duke krijuar një formë të njohur si "veshi i trëndafilit". Ata kanë palosje të trasha të lëkurës në vetulla, një e quajtur litar ose rrotullim i hundës në surrat e tyre të shkurtër, si dhe buzët e varura dhe një nënkafshim. Bulldogët kanë gjithashtu lëkurë të varur nën qafë, gjoks të gjerë, një qëndrim veçanërisht të gjerë dhe gjymtyrë të forta. Ata kanë një bisht natyral të shkurtër që është ose i drejtë ose i vidhosur. Kjo racë ka një shtresë të lëmuar dhe të shkurtër që mund të jetë e kuqe, e bardhë, e dredhur ose e bardhë.

Sjellja

Historia e gjatë e bulldogut në sportet e gjakut kërkonte që mbarështuesit të punonin për të reduktuar ose hequr tërësisht agresionin për të cilin njihej kjo racë. Sot Bulldogët janë të sjellshëm, por të guximshëm me një sjellje pacifiste. Ata janë miqësorë, të durueshëm dhe të përkushtuar, por mund të jenë pak kokëfortë. Ata janë një kafshë shtëpiake e shkëlqyeshme e familjes pasi priren të shkojnë mirë me fëmijët ose kafshët shtëpiake të tjera. Bulldogët duan të kënaqin pronarët e tyre dhe duhet të bëjnë mirë në stërvitje. Kjo race i pëlqen të përtypet dhe të luajë me tërheqje, kështu që furnizoni qenin tuaj me lodra të duhura (Lodra Husse Knot mund të jetë e mrekullueshme për tërheqje) për të shuar këto dëshira. Bulldogët duhet të jenë kryesisht të butë dhe ata do të vlerësojnë shumë çdo relaksim që mund të marrin me pronarin e tyre.

Kërkesat

Me natyrën e tyre të butë, bulldogët ndonjëherë mund të duken dembelë. Ata kërkojnë ushtrime të moderuara që do t'i ndihmojnë ata të qëndrojnë të rehatshëm dhe të shëndetshëm. Me këtë thënë, bulldogët nuk duhet të tërhiqen zvarrë në ushtrime të forta, pasi fytyrat e tyre të shkurtra i bëjnë ata të prirur ndaj vështirësive në frymëmarrje. Kjo racë nuk funksionon mirë në temperatura ekstreme, të nxehta dhe të ftohta. Gjatë verës ato duhet të mbahen në temperatura mesatare. Gjatë kushteve ekstreme të motit, rekomandohet të ushtroni qenin tuaj në shtëpi në një dhomë me ajër të kondicionuar. Bulldogët janë të prirur ndaj sindromës obstruktive të rrugëve të frymëmarrjes brakicefalike që i bën ata të marrin frymë rëndë dhe të gërhijnë.

Kujdesi ditor

Pastrimi i rregullt është një domosdoshmëri për Bulldog-un tuaj. Palosjet e lëkurës duhet të ekzaminohen çdo ditë për të parandaluar infeksionet dhe të pastrohen të paktën çdo ditë tjetër me sapun të butë dhe tharje të plotë më pas. Nëse Bulldog-u juaj ka një bisht të dredhur në mënyrë natyrale, sigurohuni që ta kontrolloni rregullisht, pastrojeni dhe aplikoni pomadë nëse është e nevojshme. Lani Bulldog-un tuaj 2 deri në 3 herë në javë me një furçë të butë çdo 1 deri në 2 muaj për të mbajtur lëkurën dhe shtresën e shëndetshme. Palosjet e lëkurës së buldogut duhet të thahen mirë pas larjes për të parandaluar infeksionet pasi një mjedis i ngrohtë dhe i lagësht nxit rritjen e mikroorganizmave.

Produkte perfekte për Bulldog anglez

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Prima Plus, 15 kg | Ushqim mirëmbajtës për qen me përmbajtje të moderuar yndyre dhe kalorish

Me L-carnitine e cila ndihmon në menaxhimin e yndyrnave në metabolizëm

10 400,00 Lekë

Valp Plus, 2 kg | Ushqim i plotë, me psilium dhe fibra vegjetale për tretje të qetë

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

2 700,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Ocean Care, 12.5 kg | Recetë pa gluten, me një burim të vetëm proteinash shtazore

Me acide yndyrore omega, për të pasur lëkurë të ushqyer dhe një gëzof me shkëlqim

11 500,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.