Cane corso

Qeni roje mahnitës, kërkon shumë vëmendje

Cane corso është një racë italiane e qenve roje të tipit mastiff. Qentë e kësaj race zakonisht punojnë si roje ose qen gjurmues.

iconVendi i origjinës: Itali
iconKlasifikimi FCI: Grupi II, seksioni 2.1, mollosian
iconTemperamenti: Ilargët, i ekuilibruar, i qetë, i përmbajtur, i bindur
iconNgjyra: E zezë, gri
iconPesha: Meshkuj: 45–50 kg, Femra: 40–45 kg
iconLartësia: Mashkull: 62–70 cm, Femër: 58–66 cm
iconJetëgjatësia: nga 10 në 12 vjet

Këlyshët Cane Corso

Cane corso është një qen inteligjent që i pëlqen të punojë me njerëzit, por ndonjëherë mund të jetë pak kokëfortë. Këlyshët Cane Corso zakonisht marrin komandat dhe truket shpejt, nëse shohin një qëllim në to. Ndërsa stërviteni me qenushin tuaj Cane Corso, jini të qëndrueshëm dhe të rreptë, por jo të ashpër. Këlyshët e kësaj race i përgjigjen më së miri një sesioni trajnimi argëtues dhe të këndshëm që ësht ë i mbushur me shpërblime dhe lojëra gjatë pushimeve. Pasi qeni juaj të stërvitet me argëtim, do të shihni rezultate shumë më shpejt. Këlyshët Cane Corso kërkojnë shoqërizim që në moshë të re, gjë që do të përmirësojë ndjeshëm sjelljen e tij më vonë. Këlyshët Cane Corso nuk duhet të shtyhen kurrë në kufijtë e tyre fizikë. Një stërvitje shumë intensive mund të shkaktojë stres në nyjet e këlyshëve tuaj dhe të rezultojë në dëmtime të përhershme. Ju mund t'i mbështesni nyjet e qenushit tuaj me një dietë të mirë - Valp Maxi është një ushqim i thatë për qenush i krijuar në mënyrë eksplicite për racat e mëdha dhe gjigante të qenve. Glukozamina dhe kondroitina e shtuar do të sigurojnë nyje të shëndetshme dhe kocka të forta.

Ushqimi Cane Corso

Si një qen masiv, Cane Corso mund të përjetojë probleme me nyjet dhe kockat e tyre. Me racat e mëdha dhe gjigante të qenve është e nevojshme të plotësoni dietën e tyre me glukozaminë dhe kondroitinë, të cilat do të mbështesin gjendjen e sistemit osteoartikular të qenit tuaj. Zgjidhni një dietë të bërë duke pasur parasysh racat e mëdha dhe gjigante të qenve, pasi formulat do t'i japin qenushit tuaj lëndë ushqyese të nevojshme për shëndetin e tyre. Këto formula do t'i japin qenit tuaj mjaft kalori, vitamina dhe të gjitha mineralet. Me cane corso mbajtja e një peshe të shëndetshme është çelësi për mirëqenien e përgjithshme të qenit tuaj. Pesha e tepërt mund të shkaktojë stres shtesë në nyjet e qenit tuaj, gjë që mund të çojë në probleme serioze ose dëmtime. Mos e ushqeni shumë qenin tuaj dhe siguroni atij aktivitet fizik të mjaftueshëm gjatë gjithë ditës. Cane corso është një racë qensh disi e prirur ndaj zgjerimit të stomakut-volvulus - një tas me ushqim të ngadaltë mund të zvogëlojë shumë shanset për një përdredhje të stomakut.

Rekomandohet për të rriturit Cane Corso:

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Digest Giant është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Me kondroitinë dhe glukozaminë të shtuar, për të mbështetur shëndetin e kyçeve dhe madhësinë e përshtatur të kroketave për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante.
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
mobility
Lëvizshmëri
Madhësia e racës: Rraca të mëdha
Proteina: 24.0% (73.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Optimal Giant, 15 kg | Ushqim i plotë që mbështet nevojat ushqyese të qenëve të mëdhenj

Optimal Giant është i përshtatshëm për racat e rritura të mëdha ose gjigante me kërkesa normale për energji. Përmban kondroitinë dhe glukozaminë për të mbështetur nyjet dhe kockat e shëndetshme. Madhësia e kroketës është përshtatur për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
mobility
Lëvizshmëria
taurine
Taurinë
Madhësia e racës: Rracë e madhe
Proteina: 23.5% (71% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 13.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i një Cane corso

Cane Corso është një qen i shkëlqyer roje. Gjithmonë të lumtur për të ndihmuar, besnikë ndaj pronarit të tyre. Ata janë një qen i mrekullueshëm i familjes dhe zakonisht shkojnë mirë me fëmijët. Ata kërkojnë shoqërizim të hershëm, gjë që mund t'i ndihmojë ata të krijojnë marrëdhënie të mira me kafshët e tjera.

Origjina

Raca Cane Corso ndoshta e ka prejardhjen nga qentë që shoqëruan romakët në pushtimet e tyre. Në kohët e lashta ekzistonin dy lloje qensh të tipit molosian - dikur më të rëndë, të përdorur në luftëra dhe duele, dhe qen më të lehtë, të përdorur kryesisht si qen bari. Cane corso besohet se ka lidhje me këtë të fundit. Shumë përmendje të kësaj race qensh mund të gjenden në artin e Rilindjes. Prej vitesh cane corso ishte shumë popullor në Itali. Pas luftës, popullsia e racës u ul ndjeshëm, dhe programi i mbarështimit rifilloi deri në vitet 1980. Antonio Morsiani formuloi standardin e racës në 1987. FCI e njohu zyrtarisht racën në 1996.

Pamja

Cane corso shfaqen si qen të ndërtuar në mënyrë atletike. Këta qen janë muskuloz, me këmbë të forta dhe qafë të gjerë. Ata kanë një shtresë të shkurtër, por të trashë që shtrihet në mënyrë të përkryer ndaj lëkurës, prandaj nuk kërkon kujdes të gjerë. Cane corso ka një kokë katrore dhe fytyrë me flutura tipike për qentë e tipit molos. Veshët në formë trekëndore varen në anën e kokës së gjerë. Cane corso mund të vijë në një larmi të madhe ngjyrash gëzofi, duke filluar nga e zeza, grafiti, gri e errët deri në krem. Qentë e kësaj race zakonisht kanë një shenjë të zezë në fytyrën e tyre.

Sjellja

Kjo racë qensh mund të lidhet fort me pronarët e tyre. Cane corso janë shumë të ngrohtë me të gjithë anëtarët e familjes. Ata e duan kohën e kaluar me kujdestarët e tyre dhe mund t'i shoqërojnë pronarët e tyre në shumë detyra dhe aktivitete nëpër shtëpi. Cane corso zakonisht është lodhës ndaj të huajve dhe mund të përpiqet të ruajë pronarët e tyre nëse mendojnë se dikush përbën një kërcënim. Qentë e kësaj race zakonisht nuk janë agresivë, por nuk duhet të provokohen pasi mund të bëhen armiqësorë. Socializimi i hershëm i qenve Cane Corso përmirëson shumë sjelljen e tyre rreth kafshëve të tjera.

Kërkesat

Qentë Cane Corso e duan shoqërinë e njerëzve dhe kërkojnë shumë vëmendje dhe kohë. Cane corso mund të jetë një racë paksa sfiduese për t'u trajnuar - këta qen kanë nevojë për një mësues të qëndrueshëm dhe socializim të hershëm.

Kujdesi ditor

Veshja e shkurtër e Cane Corso është e lehtë për t'u kujdesur. Ju mund ta lani qenin tuaj një herë në javë, por gjatë sezonit të rënjes së qimeve mund t'ju duhet të kaloni në larje të përditshme. Palltoja e Cane Corso nuk mbledh papastërtitë lehtë, kështu që pas një shëtitjeje ose lojërash jashtë mund t'ju duhet të fshini qenin tuaj me një peshqir. Ju mund të përdorni shampo të thatë për të rifreskuar shtresën e qenit tuaj herë pas here. Është më mirë të lani një qen Cane Corso sapo të bëhet veçanërisht i ndotur nga era e keqe. Kujdesuni për thonjtë e qenit tuaj dhe shkurtojini nëse zgjasin shumë. Ju mund të aplikoni një balsam hidratues nëse putrat e qenit tuaj thahen. Mos harroni të kontrolloni gjithmonë veshët dhe sytë e qenit tuaj.

Produkte perfekte për Cane Corso:

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Prima Plus, 15 kg | Ushqim mirëmbajtës për qen me përmbajtje të moderuar yndyre dhe kalorish

Me L-carnitine e cila ndihmon në menaxhimin e yndyrnave në metabolizëm

10 400,00 Lekë

Optimal Giant, 12 kg | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Me proteina dhe taurinë të cilësisë së lartë për të mbështetur muskujt dhe zemrën

8 500,00 Lekë

Këshillë

Valp Maxi, 15 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së madhe

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin optimal të nyjeve në rritje

11 900,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.