Bernese Mountain Dog

Qen bari, shumë i shoqërueshëm

Qentë e malit Bernese janë një racë e qenve të mëdhenj në grupin malor dhe qentë e bagëtive zvicerane. Qentë e kësaj race kanë një kujtesë të shkëlqyer dhe një potencial intelektual mahnitës.

icon

Vendi i origjinës:

Zvicër
icon

Klasifikimi FCI:

Grupi II, seksioni 3, qentë malorë zviceranë
icon

Temperamenti:

i dashur, besnik, inteligjent, i besueshëm
icon

Ngjyra:

Ezezë e djegur
icon

Pesha:

Meshkuj: 38–50 kg, Femra: 36–48 kg
icon

Lartësia:

Mashkull: 64–70 cm, Femër: 58–66 cm
icon

Jetëgjatësia:

nga 6 deri në 8 vjet

Këlyshët e qenve malorë Bernese

Qeni malor Bernese është një racë qensh inteligjentë dhe të gatshëm për të punuar. Këlyshët e qenve malorë Bernese janë plot energji dhe nuk kënaqen me qëndrimin në një vend pa lëvizur, ndaj do të marrin pjesë me kënaqësi në çdo lloj aktiviteti që mund të mendoni. Qentë e kësaj race janë zakonisht nxënës të shpejtë, por kërkohet një farë doze qëndrueshmërie kur stërviteni me qentë e malit Bernese. Mos harroni për një motivim të përshtatshëm gjatë stërvitjes - ëmbëlsirat e shijshme të qenve mund të jenë një mënyrë e shkëlqyer për të inkurajuar qenin tuaj të punojë dhe janë gjithashtu një shpërblim i mahnitshëm. Mos harroni se qenushi juaj ka nevojë për socializimin e duhur, në mënyrë që të mësojë se si të sillet me njerëzit dhe kafshët e tjera. Qentë e malit Bernese janë një racë e madhe qensh, kështu që që në fillim mund t'i jepni qenit tuaj një dietë me glukozaminë dhe kondroitinë që do të mbështesë nyjet e qenit tuaj. Valp Maxi është një ushqim i shkëlqyeshëm i thatë për këlyshët që do t'i sigurojë qenushit tuaj të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme.

Ushqimi i qenve malor Bernese

Qeni malor Bernese është një racë qensh të mëdhenj dhe aktivë. Kjo është arsyeja pse këta qen kërkojnë një dietë të përshtatshme. Qentë ose racat e mëdha kanë nevojë për ushqim që do t'u sigurojë atyre të gjitha lëndët ushqyese, si dhe një nivel adekuat të energjisë. Një dietë që do të mbështesë shëndetin e nyjeve të qenit tuaj është jashtëzakonisht e rëndësishme kur bëhet fjalë për qentë e racave të mëdha. Qentë e malit Bernese janë disi të prirur ndaj displazisë së ijeve, kështu që zgjedhja e një diete të pasuruar me glukozaminë dhe kondroitinë mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyer. Qentë e malit Bernese janë të njohur për oreksin e tyre të madh. Dështimi për të kontrolluar porcionet e qenit tuaj mund të çojë në mbipeshë ose obezitet. Kushtojini vëmendje sasisë së ushqimeve dhe copëzave të ushqimit që i jepni qenit tuaj gjatë ditës.

Rekomandohet për të qen të rriturit malorë Bernese:

Sensitive Digest Giant | Ushqim i thatë hipoalergjik për qentë e racave të mëdha me ndjeshmëri tretëse

Digest Giant është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Me kondroitinë dhe glukozaminë të shtuar, për të mbështetur shëndetin e kyçeve dhe madhësinë e përshtatur të kroketave për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante.
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
mobility
Lëvizshmëri
Madhësia e racës: Rraca të mëdha
Proteina: 24.0% (73.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Optimal Giant | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Optimal Giant është i përshtatshëm për racat e rritura të mëdha ose gjigante me kërkesa normale për energji. Përmban kondroitinë dhe glukozaminë për të mbështetur nyjet dhe kockat e shëndetshme. Madhësia e kroketës është përshtatur për nofullat e racave të mëdha dhe gjigante për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
mobility
Lëvizshmëria
taurine
Taurinë
Madhësia e racës: Rracë e madhe
Proteina: 23.5% (71% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 13.0%
Kontrolloje

Përshkrimi

Qeni i malit Bernese është një racë e madhe qensh që për shumë vite ka punuar si qen bari në të gjithë Zvicrën. Qentë e kësaj race mund të lidhen shumë me pronarët e tyre dhe ndarja nga njerëzit mund ti bëjë pak më të egër.

Origjina

Paraardhësit e qenve malorë Bernese besohet se janë sjellë në Zvicër nga legjionet romake. Megjithëse gjetjet arkeologjike nga dekada e dytë e shekullit të 20-të tregojnë se qentë e malit Bernezë ishin të pranishëm në Zvicër edhe para romakëve. Qentë e kësaj race përdoreshin zakonisht si qen bari. Me zgjerimin e industrisë së djathit në Zvicër, qentë e malit Bernese përdoreshin shpesh për të tërhequr karroca të rënda të ngarkuara me bulmet. Ndërsa qentë e Shën Bernardit u bënë më të popullarizuar, popullsia e qenve malorë Bernese u pakësua. Mbarështuesit e parë të qenve malorë Bernese u shfaqën diku midis shekullit të 19 dhe 20. Në vitin 1902 raca u prezantua për herë të parë gjatë një shfaqjeje. Pesë vjet më vonë u krijua standardi i parë i racës.

Pamja

Qentë e malit Brnese janë qen mjaft muskuloz dhe të fortë në strukturë. Qentë e kësaj race janë masivë, por jo të ngadaltë. Qentë e malit Bernese kanë një gëzof të gjatë dhe me shkëlqim, ndonjëherë pak me onde. Qentë e kësaj race kanë kokë të madhe dhe të fortë me një surrat të madh që formon një kënd pothuajse të përsosur 90 gradë ku takohet me kafkën. Ata kanë veshë të vendosur lart në kokë, në formë trekëndore dhe të shtrirë në kokë. Qentë e malit Bernese kanë këmbë të forta, muskulare, bishti i tyre dhe pjesa e pasme e këmbëve të pasme janë të mbuluara me qime të trasha.

Sjellja

Qentë e malit Bernese janë qen të sjellshëm dhe miqësorë. Qentë më të rinj të kësaj race mund të jenë pak më impulsivë, por me kalimin e moshës bëhen shoqërues shumë të qetë dhe të mbledhur. Ata priren të lidhen fort me pronarët e tyre dhe nuk u pëlqen të lihen vetëm për një kohë të gjatë. Qentë e kësaj race janë shumë inteligjentë, mësojnë shpejt dhe janë gjithmonë të gatshëm për të punuar. Qentë e malit Bernese janë të durueshëm dhe mirëkuptues dhe janë shoqërues të shkëlqyeshëm për fëmijët e çdo moshe. Ata kërkojnë pak aktivitet fizik. Shumë energji përreth qenve të malit Bernese mund të çojë në sjellje destruktive rreth shtëpisë.

Kërkesat

Qentë e rinj malorë Bernezë mund të përpiqen të tërheqin zinxhirin gjatë shëtitjeve. Merrni qenit tuaj një jakë të fortë dhe një zinxhir. Mundohuni të shmangni qaforet prej pëlhure me ngjyra të ndezura, pasi ato mund të njollosin gëzofin në qafën e qenit tuaj. Qentë e malit Bernese kanë nevojë për lodra të qëndrueshme dhe me përmasa të duhura - shmangni objektet më të vogla, pasi qeni juaj mund t'i gëlltisë ose të mbyt lehtësisht.

Kujdesi ditor

Një shtresë e gjatë e gëzofit të qenve malorë Bernese kërkon larje javore. Gjatë sezonit të rënjes së qimeve, mund të kaloni edhe në larje të përditshme. Furçimi i plotë fokusohet në shtresën më të gjata në këmbët, bishtin dhe veshët e qenit tuaj, e cila ngatërrohet shumë më lehtë se pjesa tjetër e gëzofit. Cojeni Bernese-in tuaj të lahet sapo të shihni ose nuhatni se ai është i ndotur. Meqenëse qentë e malit Bernese e duan aktivitetin fizik, mos harroni të aplikoni një balsam hidratues në gishtat e këmbëve të qenit tuaj.

Produkte perfekte për qen malor Bernese:

Sensitive Digest Giant, 12.5 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

11 100,00 Lekë

Optimal Giant, 12 kg | Ushqim i thatë i ekuilibruar për qentë e racave të mëdha

Me proteina dhe taurinë të cilësisë së lartë për të mbështetur muskujt dhe zemrën

8 500,00 Lekë

Prima Plus, 15 kg | Ushqim mirëmbajtës për qen me përmbajtje të moderuar yndyre dhe kalorish

Me L-carnitine e cila ndihmon në menaxhimin e yndyrnave në metabolizëm

10 400,00 Lekë

Këshillë

Valp Maxi, 15 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së madhe

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin optimal të nyjeve në rritje

11 900,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.