Macja siberiane

I shkathët, i dashur por jo nevojtar

Macja siberiane është një racë e maceve të zbutura nga Rusia. Kjo race vjen fillimisht nga Siberia dhe u zhvillua vetë pa pjesëmarrjen e njeriut.

iconVendi i origjinës: Rusi
iconPersonaliteti: Energjik, aktiv, i qetë
iconGëzofi: Flokë të gjatë
iconNgjyrat: Pika blu, pika jargavan, Pika çokollate
iconKarakteristikat: Ngjyrë me pika, sy në formë bajame, Kokë trekëndore, veshë të mëdhenj
iconJetëgjatësia: nga 11 në 18 vjet

Kotele mace siberiane

Kotelet e maceve siberiane janë energjike dhe aktive, u pëlqen të luajnë, mund të shijojnë aktivitete të ndryshme që përfshijnë ujin dhe mund të zgjedhin shpejt truket që mund ta mbajnë trurin e tyre të zgjuar në gjendje të mirë. Macet siberiane janë të shkëlqyera për të kërcyer, kështu që këtyre maceve do t'u duhen sa më shpejt që të jetë e mundur objekte të larta, përndryshe do t'i gjeni duke u ngjitur në raftet e librave, mbi dyer ose në ndonjë pikë të lartë në shtëpinë tuaj. Në vitin e tyre të parë kotelet rriten me shpejtësi, kështu që të ushqyerit me një diete të ekuilibruar me përbërës të shëndetshëm dhe natyralë është jetike për shëndetin dhe zhvillimin e duhur të koteles suaj. Kattunge nga gama Husse është një ushqim i thatë për kotele që do ta furnizojë kotelen tuaj me të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme dhe të gjitha suplementet jetike, si taurina për sytë dhe për mbështetjen e zemrës.

Ushqimi i maceve siberiane

Meqenëse macet siberiane janë zakonisht aktive, ato kërkojnë një dietë të ekuilibruar mirë që do të plotësojë të gjitha nevojat e tyre dietike. Exclusive Lyster Care mund të jetë një ushqim i shkëlqyer mirëmbajtjeje për Siberianin tuaj. Për të promovuar shëndetin e mirë të gëzofit me flokë të gjatë, mund ta plotësoni dietën e maces tuaj me vaj salmoni natyral Laxolja që është i pasur me acide yndyrore Omega-3.

Rekomandohet për macet e rritura siberiane:

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i maceve siberiane

Macet siberiane janë racë amtare e maceve nga taiga e Siberisë. Kjo racë ka një gëzof të gjatë me tre shtresa për t'i mbrojtur ata nga dimrat e ashpër. Macet siberiane njihen në Rusi për rreth 1000 vjet dhe shpesh përmenden në përrallat ruse.

Zanafilla

Macja siberiane është një racë e maceve të zbutura me origjinë nga Siberia. Përmendjet e para të maceve të mëdha dhe të forta me një shtresë të trashë që i lejon ata të përballojnë të ftohtin ekstrem datojnë në shekullin e 16-të. Macet siberiane u sollën në Shtetet e Bashkuara në vitin 1990, por kostot e importimit të maceve nga Rusia e mbajnë këtë racë relativisht të rrallë jashtë Evropës edhe sot e kësaj dite.

Pamja

Macet siberiane janë mace të mëdha dhe të forta, me këmbë të pasme të gjata dhe muskulore, duke i bërë këto mace kërcyese shumë të shkathëta. Për shkak të ndryshimit të konsiderueshëm në gjatësinë e këmbëve të tyre, kanë shpinë të harkuar dukshëm që supozohet se kanë kontribuar në shkathtësinë dhe atletizmin e tyre të madh. Leshi i tyre është me teksturë, por me shkëlqim, gjë që zvogëlon tharjen, dhe ka cilësi kundër ujit. Bishti i maceve siberiane është i gjerë dhe i mbuluar me lesh të trashë. Leshi i tyre është më i zakonshëm me ngjyrë agouti, ku çdo fije floku është e ngjyrosur me shirita të zi, kafe dhe të verdhë. Kjo zakonisht rezulton në një mace siberiane ngjyrë kafe, e cila është ose me vija, me pika ose me njolla. Macet siberiane kanë kokë në formë trapezi dhe ballë të gjerë. Veshët e tyre janë pak të rrumbullakosur me tufa flokësh në majë.

Sjellja

Macet siberiane janë aktive dhe lozonjare dhe do të marrin pjesë me kënaqësi në një lojë me tërheqje. Këto mace shumë atletike dhe të shkathëta shpesh mund të gjenden të ulura në pikën më të lartë në dhomë. Ata janë mjaft të zgjuar, kështu që të mësoni truket e maceve tuaja siberiane mund të jetë një mënyrë argëtuese për të ushtruar trurin e maces suaj. Mbani sendet tuaja personale larg syve të maces suaj dhe siguroni shumë lodra, pasi këtyre maceve u pëlqen të luajnë me gjithçka që mund të mbajnë putrat e tyre. Këto mace gjithashtu do të kënaqen duke luajtur brenda dhe me ujë. Përveç të qenit lozonjare, macet siberiane janë shumë të dashura. Mund të prisni që një mace e kësaj race t'ju ndjekë kudo që të shkoni dhe të marrë pjesë në çdo aktivitet. Këto mace në përgjithësi duhet të ndihen mjaft rehat pranë të huajve. Megjithëse macet siberiane e duan vëmendjen, ato nuk janë në nevojë në asnjë mënyrë. Ata do të presin me durim derisa t'i kushtoni pak kohë atyre.

Kërkesat

Këto mace të zgjuara dhe aktive do të kenë nevojë për stimulim të përditshëm fizik dhe mendor për t'i mbajtur ato në formën më të mirë të mundshme. Duke qenë se ata janë kërcyes të etur, do t'ju duhet t'i siguroni maces suaj siberiane një objekt të gjatë për të kërcyer, ngjitur dhe ulur. Megjithëse macet e kësaj race janë mjaft të dashura, ato nuk janë në nevojë në asnjë mënyrë. Ata do të presin me durim që ju t'u kushtoni vëmendje atyre, prandaj mos harroni të kaloni pak kohë me macen tuaj.

Kujdesi ditor

Macet siberiane kanë një veshje të gjatë me tre shtresa që nuk thahet shumë lehtë, kështu që larja me furçë disa herë në javë është e mjaftueshme. Gjatë sezonit të rënjes së qimeve, disa larje shtesë mund të ndihmojnë në heqjen e qimeve të vdekura dhe parandalimin e formimit të topave të qimeve në sistemin tretës të maces suaj. Meqenëse macet siberiane kanë një gëzof të gjatë në bisht, mund t'ju duhet të kontrolloni herë pas here për feçe të ngecur në gëzofin e maces suaj. Leshi i gjatë mes gishtave mund të mbajë papastërtitë e tepërta dhe mbeturinat e maces, prandaj sigurohuni që të kontrolloni putrat e maces tuaj dhe t'i pastroni ato me peceta të lagura të krijuara posaçërisht për macet.

Produkte perfekte për macet siberiane

Opus Lynx, 2 kg | Ushqim krokant pa drithëra dhe pa gluten, për macet me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të ushqyer stilin e jetës aktive të maces suaj

3 000,00 Lekë

Exclusive Kattunge, 2 kg | Ushqim i plotë i krijuar posaçërisht për rritjen e koteleve

Përmbajtja e lartë e proteinave shtazore të shijshme dhe me cilësi të lartë për një rritje të shëndetshme

2 800,00 Lekë

1 200,00 Lekë

Lynx Senior, 7 kg | Ushqim krokant pa drithëra, për macet e moshuara me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin dhe lëvizshmërinë optimale të kyçeve

6 700,00 Lekë

1 500,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.