Selkirk Rex

Raca që zakonisht quhet mace delesh

Selkirk rex është një racë macesh me lesh të dredhur .Gëzofi kaçurrel në këtë racë është rezultat i një mutacioni gjenetik, krejtësisht i ndryshëm nga macet devon rex ose kornish rex. Kaçurrelat priret të ndryshojnë me stinët dhe me moshën e maces.

iconVendi i origjinës: SHBA
iconTemperamenti: I shoqërueshëm, i durueshëm, i besueshëm, i dashur, tolerant
iconGëzofi: Me flokë të shkurtër
iconNgjyra: Cdo ngjyrë dhe model
iconKarakteristikat: Gëzof me qime të valëzuara
iconJetëgjatësia: Nga 12 në 20 vjet

Kotele Selkirk Rex

Selkirk rex është një racë inteligjente macesh - kotelet marrin mjaft shpejt të gjitha aftësitë e nevojshme dhe mund të kuptojnë lehtësisht të gjitha rregullat dhe kufijtë. Këto mace të shoqërueshme priren të shkojnë mirë si me njerëzit ashtu edhe me kafshët e tjera, por atyre mund t'u duhet pak më shumë kohë për të krijuar një marrëdhënie me një qen ose ndonjë kafshë tjetër shtëpiake. Macet Selkirk rex mund të kenë një oreks të konsiderueshëm, prandaj sigurohuni që të matni ushqimin e maces tuaj, në mënyrë që të mos e ushqeni atë shumë. Në vitet e para, kotelet rriten shumë shpejt, kështu që një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar është e domosdoshme. Ushqimi i thatë i maceve Kattunge do t'i sigurojë koteles tuaj të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme. Kotelet duhet të ushqehen me formulë të veçantë të zhvilluar për kotele derisa të mbushin moshën 1 vjeç.

Ushqimi i Selkirk Rex

Macet Selkirk rex priren të jenë kurioze dhe fizikisht aktive. Ata do të marrin pjesë me kënaqësi në çdo aktivitet fizik dhe mund të shijojnë lojëra që kërkojnë pak të menduar. Për të qëndruar në formën më të mirë të mundshme, macet kanë nevojë për një dietë të ekuilibruar që do t'u sigurojë atyre nivelet e duhura të lëndëve ushqyese të nevojshme. Mbani në mend se nevojat individuale të maces suaj varen nga niveli i aktivitetit të kafshës suaj dhe madje edhe nga mjedisi ku ajo jeton. Llogaritni pjesën e ushqimit të përditshëm të maces tuaj bazuar në peshën aktuale të trupit. Mbiushqyerja mund të çojë në mbipeshë dhe obezitet. Ushqeni macen tuaj në orët e caktuara gjatë ditës dhe përpiquni të përfshini sa më shumë ushqim të lagësht të jetë e mundur. Macet nuk janë shumë të interesuara për të pirë ujë, dhe shumica e marrjes së lëngjeve të tyre ditore vjen nga ushqimi. Zgjidhni ushqimin bazuar në preferencat e maces tuaj - zgjidhni shijen dhe strukturën e duhur. Pate Adult është një zgjedhje e shkëlqyer për macet qëpreferojnëushqimtë. Po sikur një mace të preferojë ushqim të thatë? Ju gjithmonë mund të përzieni ushqimin e thatë të maceve me Recetën Tuna ose Exclusive Aptit - ëmbëlsira të shijshme, të shkëlqyera si copëza ushqimi të lehta ose si shtesë në vaktin kryesor.

Rekomandohet për të rriturit Selkirk Rex:

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Selkirk Rex

Selkirk Rex është një racë mace e mesme me gëzof tëbutëdhekaçurrelafalësëcilës kjo racë fitoi pseudonimin e saj. Selkirk Rex është e vetmjarracëmacejeqë ka mustaqekaçurrele.

Origjina

Zonja DePesto e NoFace ishte paraardhëse e racës Selkirk rex. Macja lindi në Montana nëvitin 1987. Ajo ishte e vetmja kotele në të gjithë pjellën që kishte mustaqe kaçurreldhegëzofkaçurrel.

Jeri Newman, i cili e mori kotelen në shtëpi, më vonë e kryqëzoi atë me një mace të zezë persiane.

Gjysma e kotelevenga mbeturinat kishinnjëgëzofkaçurrel. Më vonë, macet me kaçurrela janë kryqëzuar me macet persiane dhe britanike. Macja moderne Selkirk rex ka ngjashmëri me formën e trupit të maceve britanike. Mutacioni gjenetik përgjegjës për kaçurrelat e gëzofit është një mutacion krejtësisht i ndryshëm nga ai që rezultonnënjështresë me kaçurrelatëmaceve Cornish rex dhe Devon rex.

Pamja

Falë kryqëzimit me macet persiane, macet Selkirk rex kanë një surrat të shkurtër dhe katror.

Kryqëzimi me macetbritanike i dha kësaj race strukturën e fortë dhe të rëndë të kockave. Serkirk rex ka kokë të rrumbullakët dhe sy të mëdhenj e të rrumbullakët. Veshët me përmasa mesatare, pak të rrumbullakosura në majë janë vendosur gjerësisht në majë të kokës. Macet e kësaj race kanë putra me trashësi mesatare dhe të fortë dhe një bisht të trashë që është i rrumbullakosur në fund. Gëzofi I Selkirk rex ështëme kaçurreladhe e butë. Si pamja ashtu edhendjesia e gëzofitngadorarezultoi që macet e kësaj race të quheshin mace delesh. Edhe qimet që rriten brenda veshëve dhe mustaqeve të këtyre maceve janë kaçurrela. Macet e kësaj race mund të vijnë në çdo model dhe ngjyrë.

Sjellja

Macet Selkirk Rex janë shumë të shoqërueshme dhe të besueshme. Ata shkojnë lehtësisht me familjet e tyre njerëzore, si dhe me të huajt. Këto mace janë shumë të durueshme dhe të mbledhura dhe mund të shkojnë lehtësisht me fëmijët. Selkirk rex është një mace e shkëlqyer shoqëruese - ata mund të krijojnë shpejt marrëdhënie të ngushta me kafshët e tjera. Këto mace kërkojnë vëmendje dhe mund të kalojnë orë të tëra duke u shtrirë në prehrin e njeriut të tyre. Selkirk rex është një racë mace mjaft aktive - ato mund të shijojnë pothuajse çdo formë të aktivitetit fizik.

Kërkesat

Qimet kaçurrela që rriten brenda veshëve të maceve Selkirk rex mund të irritojnë pak pjesën e brendshme të veshëve dhe të rezultojnë në rritjen e prodhimit të dyllit të veshit. Kontrolloni rregullisht veshët e maces tuaj dhe pastroni kur është e nevojshme. Për të pastruar veshët e maceve, përdorni produkte kujdesi të krijuara posaçërisht për macet. Si një racë e lidhur me macet persiane, macet Selkirk rex mund të pësojnë lot të tepërt që mund të çojë në njolla të zonës nën sy. Mos harroni të pastroni gëzofin rreth syve. Maceve Selkirk rex u pëlqen të ndihen përgjegjëse për vendin - jepini atyre akses në mobilje të larta ose një pemë maceje të gjatë.

Kujdesi ditor

Përdorni gjithmonë një furçë të krijuar për kaçurrela për të larë macen tuaj Selkirk rex. Mos e lani macen tuaj shumë shpesh, pasi mund të dëmtohen kaçurrelat. Lajeni ngadalë dhe butësisht. Nëse duhet të lani macen tuaj, përdorni shampo të krijuar për një gëzof kaçurrel. Pritini thonjtë e maces suaj rregullisht - kthetrat shumë të gjata mund të kapen në qilima, mobilje dhe t'i shkaktojnë dhimbje maces suaj.

Produkte perfekte për Selkirk Rex

Exclusive Urinary, 2 kg | Ushqimi i plotë i maces që ndihmon në ruajtjen e shëndetit urinar

Redukton pH urinar dhe siguron magnez të ulët dietik

2 800,00 Lekë

Lynx Senior, 7 kg | Ushqim krokant pa drithëra, për macet e moshuara me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin dhe lëvizshmërinë optimale të kyçeve

6 700,00 Lekë

Opus Lynx, 2 kg | Ushqim krokant pa drithëra dhe pa gluten, për macet me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të ushqyer stilin e jetës aktive të maces suaj

3 000,00 Lekë

Exclusive Kattunge, 2 kg | Ushqim i plotë i krijuar posaçërisht për rritjen e koteleve

Përmbajtja e lartë e proteinave shtazore të shijshme dhe me cilësi të lartë për një rritje të shëndetshme

2 800,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.