Pug

I butë, i qetë dhe i afrueshëm me fëmijët

Pug është një racë qensh e vogël por muskuloze me një fytyrë të shkurtër plot palë të dallueshme që i bëjnë këta qen të aftë për shprehje të fytyrës pothuajse të ngjashme me njeriun. Dikur shoqërues të perandorëve kinezë, këta qen të dashur shkojnë mirë me njerëz të të gjitha moshave dhe ndihen rehat si kafshë shtëpiake të vetme ose në tufë.

iconVendi i origjinës: Kina
iconKlasifikimi FCI: Grupi 9, Seksioni 11 Qentë e Vegjël Molosian #253
iconTemperamenti: I bindur, simpatik, i zgjuar, kokëfortë, i shoqërueshëm, lozonjar, i qetë, i vëmendshëm
iconNgjyrat: E zeza, e kuqe, e argjendtë, kajsi
iconPesha: 6,4 - 8,2 kg
iconLartësia: Mashkull: 30 cm, Femër: 25 cm
iconJetëgjatësia: nga 12 në 15 vjet

Këlyshët Pug

Ekziston një keqkuptim i përgjithshëm se Pugs nuk janë qentë më të zgjuar dhe për këtë arsye mendohet se ata janë të vështirë për t'u stërvitur. Përkundrazi, Pugs janë një racë qensh mjaft e zgjuar, por ata mund ta kenë të vështirë të përqendrohen në detyra ose stërvitje. Është mirë t'i stërvitni këlyshët tuaj në një mënyrë argëtuese dhe tërheqëse dhe gjithmonë të keni ushqime të dobishme gjatë një seance stërvitore me qenushin tuaj Pug. Snacks Bravo nga gama e gjërë Husse janë të buta dhe mund të ndahen lehtësisht në copa më të vogla dhe do të funksionojnë shkëlqyeshëm si ushqime stërvitore. Për këlyshët tuaj Pug me përmasa të vogla, është më mirë që ti ushqeni me një dietë që synon posaçërisht qentë e vegjël, si Valp Mini. Duke qenë se Pugs janë një racë qensh e prirur ndaj obezitetit, ju duhet të monitoroni marrjen e ushqimit të qenit tuaj që në ditët e para. Mos harroni të përfshini çdo vakt të lehtë dhe ëmbëlsira në marrjen ditore të kalorive të qenit tuaj. Ushqejeni vetëm me sasinë e rekomanduar për peshën specifike të qenit tuaj.

Ushqimi i Pug

Meqenëse Pugs janë një racë e prirur ndaj obezitetit, duhet të monitoroni konsumin e kalorive dhe peshën e qenit tuaj. Sa herë që i jepni Pug tuaj ndonjë vakt të lehtë dhe ëmbëlsira, sigurohuni që ta përfshini atë në llogaritjet e konsumit të kalorive të qenit tuaj dhe të zvogëloni sasinë e ushqimit të thatë ose të lagësht në përputhje me rrethanat. Duke qenë se Pugs janë një racë e vogël qensh, ata duhet të ushqehen me një dietë të krijuar posaçërisht për një qen me madhësinë e tyre, kështu që Optimal Mini nga Husse do të jetë zgjidhja më e mirë e mundshme për Pug-in tuaj. Meqenëse kjo racë është e njohur për një jetë me aktivitet të ulët fizik dhe madje edhe për të qenë pak dembel, mund të ndodhë që qeni juaj të fitojë peshë mjaft shpejt. Optimal Light, një ushqim i thatë Husse i zhvilluar për qentë mbipeshë mund të ndihmojë në përshpejtimin e procesit të humbjes së peshës dhe ta kthejë Pug-in tuaj në formën e tij më të mirë.

Rekomandohet për të rriturit Pug:

Optimal Mini | Ushqim i plotë për qentë e rritur aktivë të racave të vogla

Optimal Mini është i përshtatshëm për racat e vogla me kërkesa më të larta energjie. Madhësia e kroketave është përshtatur për nofullat e racave të vogla dhe shumë të vogla për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
energy_plus
Energji +
immune_system
Sistemi imunitar
Madhësia e racës: Rracë e vogël
Proteina: 29.0% (80% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 18.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Pug

Ky qen i vogël por i fortë me fytyrën e tij të shkurtër dhe të rrudhosur, i aftë për një gamë të ndryshme shprehjesh si njeriu, nuk mund të ngatërrohet me asnjë racë tjetër qensh. Pugs kanë trupa katrorë, gjoks të thellë, formë muskuloze dhe bishta të dredhur.

Zanafilla

Pug është një racë e lashtë dhe origjina e saj mund të gjurmohet deri në 2000 vjet. Perandorët kinezë i donin shumë racat e qenve lodër me fytyrë të sheshtë si Pekinezët, Shih Tzu dhe Pug. Të gjithë ata u edukuan si kafshë shtëpiake për perandorin, familjen e tij dhe anëtarët e oborrit. Në fillim, Pugs u konsideruan një thesar dhe të huajt me fat mund t'i merrnin ato vetëm si dhurata. Në vitet 1500 Pugs u sollën në Evropë nga tregtarët holandezë. Besohet se Pug u bë maskota e Shtëpisë së Portokallit të Hollandës kur një qen i kësaj race paralajmëroi Princin e Portokallit për një sulm nga trupat spanjolle. Me ardhjen e William dhe Mary of Orange në Angli, erdhën Pugs e tyre, duke u bërë të njohura në mesin e kombit britanik.

Pamja

Tipari më dallues i Pug-it është padyshim fytyra e rrudhosur e racës me sy të mëdhenj e të shkëlqyeshëm dhe vetulla të gërvishtura duke i dhënë qenit një sërë shprehjesh të ngjashme me ato të një njeriu. Dhëmbët e poshtëm të kësaj race zakonisht dalin më shumë se të sipërmit, duke rezultuar në një nën-kafshim të dukshëm. Pugs kanë nofulla të shkurtra dhe të sheshta dhe veshë në formë kopsash ose trëndafili, të cilët në ngjyrat më të lehta të gëzofit janë të dyja të zeza. Kjo racë ka një shtresë të shkurtër gëzofi dhe me shkëlqim që mund të jetë ose kajsi, kajsi e lehtë, argjend i lehtë ose e zezë. Pugs janë mjaft muskuloz në ndërtim dhe kanë një formë kompakte. Bishti i tyre në formë kaçurrel ndodhet mbi ijë.

Sjellja

Në mënyrë tipike Pugs kanë një personalitet simpatik dhe krijojnë qen familjar mahnitës pasi priren të shkojnë mirë me fëmijët. Këta qen e duan vëmendjen dhe do të dëshirojnë për dashurinë e pronarëve të tyre. Pugs janë të njohur për ndjekjen e njerëzve të tyre nëpër shtëpi pasi ata janë kureshtarë dhe duan të marrin pjesë në çdo gjë që ndodh rreth shtëpisë. Ata janë zakonisht shumë intuitivë dhe të ndjeshëm ndaj disponimit të pronarëve të tyre dhe janë të etur për të kënaqur. Kjo racë mund të përshtatet lehtësisht me nevojat e familjes së tyre dhe të bëhet më e urtë nëse është e nevojshme. Ata madje mund të duken dembelë, pasi me kënaqësi do të kalojnë shumë kohë duke dremitur. Pugs ndonjëherë mund të jenë me vullnet të fortë, por rrallë janë agresivë.

Kërkesat

Për shkak të nofullave (faqeve) të tyre të shkurtra, Pugs mund të përjetojnë disa vështirësi me frymëmarrjen dhe rregullimin e temperaturës së trupit. Me këtë në mendje, Pugs do të ndihen më rehat në temperatura të moderuara. Gjatë muajve të verës zvogëloni ekspozimin e Pug-in tuaj ndaj rrezeve të diellit dhe nxehtësisë direkte në minimum dhe mos e nënshtroni Pug-in tuaj ndaj asnjë ushtrimi të mundimshëm. Nofullat e tyre të shkurtra dhe kreshtat e theksuara të vetullave i bëjnë ata shumë të ndjeshëm ndaj dëmtimeve të syve, kështu që nëse Pug juaj ka mundësinë të luajë me qen ose kafshë të tjera, mos i lini kurrë pa mbikëqyrje.

Kujdesi ditor

Meqenëse Pugs kanë një shtresë të shkurtër, me shkëlqim dhe të lëmuar gëzofi, ato kërkojnë mirëmbajtje minimale - larja javore do të mjaftojë. Nga ana tjetër, Pugs kanë shumë rrudha në fytyrën e tyre dhe kanë nevojë për pastrim të rregullt të rrudhave të lëkurës për të parandaluar acarimin dhe infeksionet. Është më mirë të lani Pug-in tuaj vetëm kur qeni juaj bëhet veçanërisht i ndotur ose me erë të keqe. Përveç kësaj, thonjtë e tyre duhet të shkurtohen rregullisht pasi thonjtë më të gjatë mund të dëmtojnë putrat e qenit tuaj.

Produkte perfekte për Pug

Optimal Mini, 2 kg | Ushqim i thatë për qentë trupvogël, pa gluten, i krijuar për të plotësuar nevojat e larta për energji

Përmban nivele optimale të proteinave dhe yndyrave për të ndihmuar në ruajtjen e masës së tendosur të muskujve

2 700,00 Lekë

Valp Mini, 2 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së vogël

Përmbajtja e lartë e proteinave dhe yndyrave për një rritje optimale & intensive

2 800,00 Lekë

5 300,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.