Pomeranian

I preferuari i shumë mbretërve përgjatë historisë

Pomeraniani është një racë qensh me përmasa të vogla të tipit Spitz, që rrjedh nga Spitz-i më i madh gjerman. Kjo racë është popullarizuar nga shumë pronarë mbretërorë gjatë historisë.

iconVendi i origjinës: Polonia dhe Gjermania (Pomerania)
iconKlasifikimi FCI: Grupi 5 Spitz dhe qentë primitivë, Seksioni 4 Spitz Evropian #97e
iconTemperamenti: Miqësor, Lozonjar, vigjilent, i gjallë, ekstrovert
iconNgjyrat: E bardhë, e zezë, portokalli, krem
iconPesha: Femra: 1.4 deri në 3.2 kg, Mashkull: 1.4 deri në 3.2 kg
iconLartësia: Femra: 18 deri në 30 cm, Mashkull: 18-30 cm
iconJetëgjatësia: nga 12 në 16 vjet

Këlyshët pomeranian

Megjithëse pomeranezët janë përgjithësisht një racë miqësore e qenve, ata ndonjëherë mund të jenë agresivë me qentë e tjerë ose njerëzit. Kjo racë e qenve vigjilente është mjaft e vetëdijshme për ndryshimet në mjedis dhe shpesh do të leh ndaj tyre. Pomeranezët janë gjithashtu disi territorialë dhe mund të lehin në çdo zhurmë të jashtme. Këto dy sjellje mund të zhvillojnë një zakon të lehjes së tepërt, kështu që këshillohet të përqendroheni në to gjatë stërvitjes së këlyshëve. Pomeranezët duan të jenë në qendër të vëmendjes, dhe për këtë arsye duhet të jenë të trajnuar mirë dhe të socializuar siç duhet. Përndryshe, ata mund të bëhen dominues dhe kokëfortë. Shumë pronarë pomeranë nuk besojnë se është e nevojshme të fitojnë respektin e një qeni kaq të vogël, por Pom-ët mund të bëhen zot me pronarin e tyre kur nuk ju shohin si udhëheqësin e tufës. Si një racë e vogël pomeranezët kanë fshikëza më të vogla, kështu që do të urinojnë më shpesh se qentë e tjerë. Trajnimi i qenushit të pomeranezit do të kërkojë vëmendje shtesë. Pomeranezët janë një racë qensh mjaft energjike, kështu që një dietë më e lartë me yndyrë dhe proteina do të sigurojë zhvillimin dhe rritjen e duhur. Këtu rekomandohet Valp Mini nga gama Husse.

Ushqimi i Pomeranezit

Pomeranezët priren të jenë mjaft energjikë dhe për shkak të kësaj ata kanë gjasa të humbasin peshë shumë shpejt, kështu që rekomandohet të ushqehen me një dietë të lartë me yndyrë dhe proteina.

Optimal Mini nga gama Husse duhet të plotësojë të gjitha nevojat dietike të kësaj race.

Pomeranezët e moshuar janë të prekshëm ndaj prishjes së dhëmbëve dhe humbjes së dhëmbëve pasues, kështu që kalimi te ushqimi i lagësht (veçanërisht i llojit Pate nga vargu Husse) mund të jetë i dobishëm për këtë racë qensh. Pomeranezët mund të zhvillojnë një sërë sëmundjesh të lëkurës, prandaj një dietë me një ekuilibër të duhur të acideve yndyrore omega-3 dhe omega-6 ose suplemente që përmbajnë ato (si Husse Laxolja) mund t'i lehtësojë disi këto probleme.

Rekomandohet për të rriturit pomeranianë:

Optimal Mini | Ushqim i plotë për qentë e rritur aktivë të racave të vogla

Optimal Mini është i përshtatshëm për racat e vogla me kërkesa më të larta energjie. Madhësia e kroketave është përshtatur për nofullat e racave të vogla dhe shumë të vogla për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
energy_plus
Energji +
immune_system
Sistemi imunitar
Madhësia e racës: Rracë e vogël
Proteina: 29.0% (80% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 18.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Pomeranianit

Pomeraniani është një racë qensh ‘lodër’ me përmasa të vogla nga familja gjenetike Spitz. Kjo racë besohet të ketë një nga madhësitë mesatare më të vogla të llojit, me jo më shumë se 3 këlyshë për linjdje.

Zanafilla

Paraardhësit e sotëm pomeranë ishin qen më të mëdhenj pune të tipit Spitz. Fillimisht e sjellë në Angli në 1767 nga Mbretëresha Charlotte, varieteti më i vogël u popullarizua më vonë nga Mbretëresha Victoria. Pomerania e saj veçanërisht e vogël që peshonte rreth 5.4 kg shpejt krijoi një kërkesë për pomerane të vogla që njohim sot. Gjatë mbretërimit të Mbretëreshës Viktoria, madhësia e racës pomeraniane u raportua të ishte ulur me 50%. Ndër pronarët mbretërorë të pomeranëve në këtë periudhë kohore ishin: Napoleoni I i Francës dhe Mbreti Xhorxh IV i Anglisë. Dy pomeranë ishin ndër tre qentë e vetëm që i mbijetuan fundosjes së RMS Titanic në 1912.

Pamja

Pomeranët janë qen të vegjël, kompakt dhe të fortë me një shtresë të dyfishtë me gëzof dhe me teksturë. Leshi i tyre formon një pjesë të ngritur karakteristike në qafë. Lartësia e pomeranezëve në shpinë është zakonisht rreth 20-36 cm. Kjo racë ka një bisht që është me gëzof dhe i vendosur lart në pjesën e sipërme. Ata kanë atë që njihet si një fytyrë dhelpre, e cila është lloji zyrtar që i përshtatet një standardi race. Pomeranezët kanë veshë të vegjël trekëndësh që qëndrojnë drejt. Kjo racë mund të vijë në një larmi të madhe ngjyrash duke përfshirë të bardhë, të zezë, kafe, të kuqe, portokalli, krem, blu, sable dhe çdo kombinim të këtyre ngjyrave.

Sjellja

Pomeranezët janë raca miqësore dhe të gjalla të qenve. Ata e duan gjithë vëmendjen që mund të marrin. Kjo racë është e prirur ndaj mërzisë dhe ankthit të ndarjes, e cila mund të çojë në disa sjellje të padëshirueshme nëse nuk trajnohet mirë. Ju duhet t'i siguroni qenit tuaj mjaft stimuj në formën e lodrave sa herë që nuk jeni pranë për të luajtur me të. Pomeranezët mund të tregojnë njëfarë agresioni ndaj qenve dhe njerëzve të tjerë dhe mund të jenë paksa territorialë. Megjithatë, ata i përgjigjen mirë stërvitjes, dhe shumë nga mangësitë e racës mund të zbuten me të.

Kërkesat

Pomeranezët nuk duhet të lihen kurrë vetëm për një kohë të gjatë, pasi mund të vuajnë nga ankthi i ndarjes. Kjo racë qensh është mjaft aktive, por nuk kërkon stërvitje të gjerë. Një shëtitje 20 deri në 30 minuta duhet të jetë e mjaftueshme. Me shtresën e trashë të Pomeranianit është e rëndësishme të parandaloni mbinxehjen. Gjatë muajve të verës përpiquni të qëndroni larg rrezeve të diellit direkte dhe sigurohuni që qeni juaj të pijë shumë ujë përpara se të dilni për shëtitje.

Kujdesi ditor

Me shtresën e tyre të trashë dhe të dyfishtë, pomeranezët kërkojnë kujdes të përditshëm për të mbajtur pallton në formë të mirë. Përveç kësaj, veshja e kësaj race duhet të shkurtohet çdo 1 deri në 2 muaj. Gjatë sezonit të rënjes së qimeve, gëzofi mund të ngatërrohet lehtësisht, kështu që pastrojeni me kujdes.

Këtu mund të përdoren disa produkte për kafshë shtëpiake që zbërthehen, p.sh.. Husse Pet Care Spray që e bën shumë më të lehtë rregullimin e gëzofeve të ngatërruara. Pomeranezët duhet të pastrojnë shpesh sytë dhe dhëmbët, si dhe të kontrollojnë veshët çdo 6 javë. Për këtë racë rekomandohen banjot mujore. Gjithmonë mbani mend të pastroni pomeranian para se ta laheni.

Produkte perfekte për Pomeranian

Valp Mini, 2 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së vogël

Përmbajtja e lartë e proteinave dhe yndyrave për një rritje optimale & intensive

2 800,00 Lekë

5 300,00 Lekë

Optimal Mini, 2 kg | Ushqim i thatë për qentë trupvogël, pa gluten, i krijuar për të plotësuar nevojat e larta për energji

Përmban nivele optimale të proteinave dhe yndyrave për të ndihmuar në ruajtjen e masës së tendosur të muskujve

2 700,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.