French Bulldog

Një tifoz i madh i argëtimit dhe një qen i mrekullueshëm qyteti

Bulldog francez është një racë qensh e vogël por me muskuj që i ngjan Bulldogut anglez, përveç madhësisë së trupit dhe "veshëve të lakuriqëve të natës" të mëdhenj e të ngritur. Bulldog francez është një nga racat më të njohura të qenve të vegjël dhe është një qen i mrekullueshëm, pa marrë parasysh nëse jetoni në vend rural apo në qendër të qytetit.

iconVendi i origjinës: Angli, Francë
iconKlasifikimi FCI: Grupi 9, Seksioni 11 Qentë e vegjël molosikë
iconTemperamenti: I dashur, i qetë, i gjallë, i shoqërueshëm, i mprehtë, vigjilent, i durueshëm, i ndritshëm, lozonjar, atletik
iconNgjyrat: Brindle, E bardhë, E kuqe, Brindle & Bardhë
iconPesha: Meshkuj: 9 – 13 kg, Femra: 8 – 12 kg
iconLartësia: Mashkull: 28 – 30 cm, Femër: 28 – 30 cm
iconJetëgjatësia: Nga 10 në 14 vjet

Këlyshët e Buldogut francez

Pavarësisht nga disponimi i tyre i përgjithshëm, bulldogët francezë mund të kenë nevojë për një sasi të mjaftueshme trajnimi për t'i bërë ata shoqërues të shkëlqyeshëm. Me këtë racë, socializimi i hershëm është i nevojshëm për të promovuar sjellje të mirë kur të jenë të rritur. Edhe pse bulldogu francez mund të jetë pak kokëfortë, në zemër ata janë pëlqyes të njerëzve, kështu që trajnimi i qenushit francez Bulldog nuk duhet të jetë një sfidë shumë e madhe. Zgjedhja e motivimit të duhur, për shembull, ëmbëlsirat e shijshme si Agility ose Bravo nga Gama Husse, mund të ndihmojnë në procesin e stërvitjes. Duke qenë se obeziteti është mjaft i popullarizuar në mesin e qenve të kësaj race, ju duhet t'i jepni ushqime me moderim dhe ta ushqeni qenin tuaj një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme të zhvilluar posaçërisht për këlyshët e racës së qenve të vegjël. Valp Mini nga Husse rekomandohet për këlyshët francezë Bulldog.


Ushqimi i bulldogut francez

Bulldogët francezë janë të prirur ndaj obezitetit, kështu që është e nevojshme të vëzhgoni marrjen e tyre të kalorive si dhe peshën. Ushqyerja e qenit tuaj me një dietë të përbërë nga ushqime të përgatitura posaçërisht për madhësinë dhe moshën e tyre do të ndihmojë në mbajtjen e qenit tuaj në formë të mirë. Optimal Mini nga gama Husse është ushqim i thatë i qenve i racës së vogël i krijuar posaçërisht për të plotësuar të gjitha nevojat dietike të Bulldog-ut tuaj francez. Meqenëse bulldogët francezë janë të prirur ndaj obezitetit, nëse qeni juaj fillon të shtojë peshë shumë shpejt, konsideroni të kaloni në Prima Plus për menaxhim më të lehtë të peshës. Meqenëse sindroma obstruktive brakicefalike e rrugëve të frymëmarrjes shfaqet tek qentë e kësaj race, është e rëndësishme që të plotësohet me elektrolite gjatë muajve të ngrohtë (veçanërisht në mot të nxehtë). Meqenëse kjo racë mund të jetë e prirur ndaj një sërë sëmundjesh dhe çrregullimesh që ndikojnë në gjendjen e kockave dhe nyjeve, plotësimi me glukozaminë dhe kondroitinë mund të jetë i dobishëm, veçanërisht në bulldogët francezë të rritur ose më të vjetër. Artro Plus nga vargu Husse është një suplement i shkëlqyeshëm, për qentë tuaj të moshuar duhet të mendoni të kaloni dietën e tyre në Senior nga vargu Husse. Mos harroni gjithmonë të prezantoni një dietë të re me një periudhë tranzicioni për të parandaluar çdo problem me tretjen.

Rekomandohet për të rriturit e Bulldogit francez:

Prima Plus | Ushqim i plotë dhe i ekuilibruar për qentë e rritur për t'i mbajtur ata në formë dhe të imët

Prima Plus është i përshtatshëm për qentë me kërkesa normale ose të ulëta për energji. Shtimi i vitaminës C, përmbajtja e moderuar e yndyrës dhe kalorive do ta mbajë qenin në formë dhe do të parandalojë obezitetin.
l_carnitine
L=Carnite
mobility
Lëvizshmëri
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 22.5% (60% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 10.0%
Kontrolloje

Sensitive Digest | Ushqim i thatë hipoallergjik për qentë me ndjeshmëri tretëse

Digest është një produkt pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore, i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga alergjitë dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Proteina e qengjit, e njohur për më pak alergji, është burimi i vetëm i proteinave në këtë recetë.
gluten_free
Pa gluten
hypo_allergenic
Hipo-alergjik
Madhësia e racës: Rracë e vogël , rracë mesatare
Proteina: 23.0% (72.5% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 14.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Bulldogut Francez

Në pjesën më të madhe, Bulldog Francez i ngjan një Bulldog anglez - të dyja racat janë të ndërtuara mjaft muskulore, kanë fytyrë të shkurtër, të rrudhur dhe veshje të shkurtra dhe të lëmuara. Por Bulldog francez është më i vogël në madhësi dhe ka veshë të mëdhenj si lakuriqët e natës që konsiderohen si një tipar dallues i kësaj race.

Zanafilla

Bulldogët anglezë me madhësi ‘lodër’ fituan popullaritet në mesin e banorëve të shumë qyteteve angleze në mesin e shekullit të 19-të. Bulldog me madhësi ‘lodër’ u bë disi një nuskë për prodhuesit e dantellave në Nottingham. Me shumë zejtarë të industrisë së prodhimit të dantellave që u zhvendosën në Francën veriore, bulldogët e vegjël u sollën në Francë. Këta qen të vegjël u bënë shpejt të njohur në fshatrat franceze, ku u vendosën dantella. Gjatë dekadave të ardhshme në Francë, u kryqëzuan me shumë raca të tjera (të dhënat përmendin terrierët dhe Pugs). Në këtë proces, raca zhvilloi veshët e famshëm të lakuriqit të natës dhe iu dha emri Bouledogue Français. Pasi raca u zbulua nga qytetarët e Parisit, bulldogët francezë fituan reputacionin e tyre të një qeni të shkëlqyer të qytetit. Nga fundi i shekullit të 19-të, popullariteti i racës u përhap në Evropë dhe Amerikë. Në fillim të viteve 1900, veshët e lakuriqit të natës së bulldogut francez u konsideruan si një lloj race korrekte nga entuziastët e bulldogut francez.

Pamja

Bulldogët francezë duhet të jenë me përmasa të vogla, por me një ndërtim muskulor dhe kompakt. Koka e Buldogut Francez duhet të jetë në formë katrore dhe e madhe me veshët e tyre të famshëm të lakuriqëve të natës. Me fytyrat e tyre të shkurtra, këta qen njihen si një racë me fytyrë të sheshtë. Sytë duhet të jenë të errët, pothuajse të zinj. Kjo racë qensh ka një shtresë të shkurtër, me një shtresë që duket e hollë dhe e lëmuar. Bulldogët francezë vijnë në disa ngjyra të ndryshme të gëzofit, më e zakonshmja është e bezha, më pas e purpurt, shumëngjyrshët janë më pak të zakonshme se ngjyrat e tjera. Bulldogët francezë në shumë aspekte ngjajnë me bulldogët më të mëdhenj anglezë, nga të cilët janë edukuar. Ashtu si kushëriri i tyre më i madh, bulldogët francezë kanë fytyra të rrudhura me vetulla të gërvishtura që u japin atyre një gamë shprehjesh pothuajse të ngjashme me njeriun. Ndërsa Bulldogët francezë priren të ulen me këmbët e pasme të shtrira, atyre iu dha pseudonimi i një "qeni bretkosë".

Sjellja

Kjo racë është dashurues i madh i argëtimit dhe një shoqërues i shkëlqyeshëm. Bulldogët francezë e duan gjithë kujdesin dhe vëmendjen që mund të marrin nga njerëzit e tyre deri në atë pikë sa kur lihen vetëm për periudha të gjata kohore mund të zhvillojnë ankthin e ndarjes. Kjo, nga ana tjetër, mund ta shtyjë bulldogun tuaj të qetë dhe të sjellshëm francez që të bëhet shkatërrues dhe të gjithë stërvitjet në shtëpi të shkojnë dëm. Qentë e kësaj race lehin rrallë dhe priren të shkojnë mirë me qentë ose kafshët e tjera. Bulldogët francezë janë të dashur, të orientuar nga njerëzit dhe megjithëse në shumicën e rasteve janë të këndshëm, do të zbuloni se ndonjëherë ata janë kokëfortë.

Kërkesat

Ka disa çështje shëndetësore në këtë racë të veçantë qensh që mund të shmangen lehtësisht me kujdesin e duhur dhe të rregullt. Si përfaqësues i qenve me fytyrë të sheshtë, Bulldogët francezë nuk kërkojnë sasi të mëdha aktiviteti. Një ecje e shpejtë duhet të jetë më se e mjaftueshme për të përmbushur nevojat e tyre për stërvitje. Bulldogët francezë janë të njohur për problemet e frymëmarrjes dhe problemet me rregullimin e temperaturës së trupit. Gjatë motit të nxehtë, ju duhet të monitoroni temperaturën e qenit tuaj dhe mundësisht ta mbani Bulldog-in tuaj francez në një dhomë me ajër të kondicionuar. Me strukturën e tyre trupore ku pjesa e përparme është shumë më e rëndë se pjesa e pasme e tyre, bulldogët francezë nuk bëjnë notarë të mirë dhe për këtë arsye duhet të mbahen larg nga çdo masë e madhe ujore dhe të mos lihen kurrë pa mbikëqyrje kur lahen ose pranë pishinave, lumenjve, pellgjeve etj.

Kujdesi ditor

Shtresa e shkurtër e flokëve bie minimalisht, kështu që një larje javore e Bulldog-ut tuaj duhet të mjaftojë. Duhet të mbani mend të pastroni midis palosjeve të lëkurës në fytyrën e qenit tuaj, pasi neglizhenca në higjienë mund të shkaktojë acarim të lëkurës dhe infeksione. Kjo racë qensh kërkon vetëm larje të rastësishme. Meqenëse bulldogët francezë janë të prirur ndaj obezitetit rekomandohen peshimet e përditshme. Pritini thonjtë e qenit tuaj rregullisht, pasi nëse i mbani shumë gjatë mund të shkaktojë dhimbje në putra.

Produkte perfekte për Bulldog francez:

Prima Plus, 15 kg | Ushqim mirëmbajtës për qen me përmbajtje të moderuar yndyre dhe kalorish

Me L-carnitine e cila ndihmon në menaxhimin e yndyrnave në metabolizëm

10 400,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Valp Farm | Ushqim i thatë i plotë për këlyshët me ndjeshmëri dhe intolerancë tretëse

Me taurinë për të mbështetur zemrën e shëndetshme gjatë periudhës së rritjes

0,32 Lekë

Këshillë

Sensitive Ocean Care, 12.5 kg | Recetë pa gluten, me një burim të vetëm proteinash shtazore

Me acide yndyrore omega, për të pasur lëkurë të ushqyer dhe një gëzof me shkëlqim

11 500,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.