Doberman

Një qen i njohur për rolin e tij në forcat e policisë dhe një qen i shkëlqyer roje

Doberman është i madh, por një qen shumë i dobët dhe atletik. Jo shumë i bindur, pak i kujdesshëm me të huajt, gjë që e bën atë një qen roje të përsosur. I shkathët dhe aktiv, ky qen kërkon një sasi të konsiderueshme aktiviteti fizik gjatë ditës.

iconVendi i origjinës:

Gjermani

iconKlasifikimi FCI:

Grupi 2, Seksioni 1

iconTemperamenti:

energjik, i bindur, inteligjent, i guximshëm, besnik, i kujdesshëm, i sigurt

iconNgjyrat:

e zezë ose kafe çokollatë, e bardhë, blu, krem

iconPesha:

Meshkuj: 40–45 kg, Femra: 32–35 kg

iconLartësia:

Mashkull: 66–72 cm, Femër: 61–68 cm

iconJetëgjatësia:

nga 10 në 13 vjet

Këlyshët Doberman

Këlyshët Doberman janë shumë të zgjuar dhe bashkëpunues. Por gjithmonë duhet të mbani mend se kjo racë është mjaft e pavarur dhe nuk do të bëhet e urtë. Gjatë stërvitjes me qenushin tuaj Doberman, mbani gjithmonë parasysh se duhet të gjeni një gjuhë të përbashkët, qenushi juaj duhet t'ju besojë dhe nuk duhet të ketë kurrë frikë nga ju. Jini të durueshëm dhe të qetë - këlyshët Doberman kanë nevojë për një pronar dhe mësues të kujdesshëm. Gjithmonë shpërblejeni qenushin tuaj për sjelljen e mirë dhe komandat e ekzekutuara saktë. Trajtimet e shijshme mund të jenë një motivim i madh gjatë seancave tuaja stërvitore. Meqenëse dobermanët janë zakonisht shumë aktivë, ata kanë nevojë për një dietë që do t'u sigurojë atyre energji të mjaftueshme gjatë gjithë ditës. Si një racë e madhe e qenve, dobermanët mund të përjetojnë displazi hip, kështu që një dietë me shtimin e glukozaminës dhe kondroitinës mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyer. Valp Maxi është një ushqim i thatë i plotë dhe i ekuilibruar për këlyshët e racave të mëdha të qenve që do t'i sigurojë qenushit tuaj të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme.

Ushqyerja e Dobermanit

Dobermanët janë një racë qensh që është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj çdo mangësie në ushqyerje. Ushqimi i shëndetshëm me nivele të larta të proteinave, të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme do të sigurojnë që qeni juaj të qëndrojë në formë të shkëlqyer. Dobermanët nuk janë shumë pretendues kur bëhet fjalë për ushqimin - ata duhet të shijojnë ushqimin e thatë dhe të lagësht, por zakonisht preferojnë llojin e ushqimit me të cilin janë mësuar më shumë. Nëse dëshironi të ndryshoni dietën e qenit tuaj, mos harroni për periudhën e tranzicionit, ku do të përzieni ushqimin e ri me dietën aktuale të qenit tuaj. Në këtë mënyrë sistemi tretës i qenit tuaj ka një shans të mësohet me formulën e re. Meqenëse dobermanët kënaqen me aktivitetin fizik, ata do të kenë nevojë për një dietë të pasur me proteina që është e pasur në kalori. Me kalimin e moshës, niveli i aktivitetit të qenit tuaj mund të ulet, e po ashtu edhe sasia e kalorive në dietën e tij. Çdo qen është i ndryshëm, kështu që marrja ditore e ushqimit duhet të llogaritet në bazë të peshës, stilit të jetesës dhe preferencave individuale të qenit tuaj.

Rekomandohet për të rriturit Doberman:

Opus Ocean | Ushqim i thatë i plotë, pa drithëra, për qentë aktivë me ndjeshmëri të sistemit tretës

Opus Ocean është një produkt pa drithëra dhe pa gluten, i përshtatshëm për qentë aktivë që vuajnë nga alergji dhe/ose nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (82% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 18.0%
Kontrolloje

Opus Farm | Ushqim i plotë, pa drithëra për qentë aktivë me stomak të ndjeshëm

Opus Farm është një produkt pa drithëra dhe pa gluten i përshtatshëm për qentë aktivë me sistem të ndjeshëm tretës. Një recetë e pasur me proteina dhe yndyrna, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
mono_protein
Burime të ulta proteine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 38.0% (84% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Doberman

Doberman është një zgjedhje e shkëlqyer për një qen quard. Këta qen zakonisht janë të kujdesshëm me të huajt dhe kanë reflekse të shpejta. Besnikë ndaj pronarëve të tyre, por ata kanë nevojë për një trajnim të mirë.

Origjina

Të dhënat e para të mbarështuesve të dobermans datojnë në vitin 1880. Karl Friedrich Louis Dobermann ishte mbarështuesi i parë i dobermanit dhe raca u emërua pas tij. Raca është krijuar si rezultat i kryqëzimit të shumë racave, të cilat Karl Friedrich Louis Dobermann i zgjedh bazuar kryesisht në pamjen e jashtme. Ndoshta paraardhësit e German shepherd patën ndikimin më të madh në formën e trupit dhe pamjen e përgjithshme të dobermanëve. Pas vdekjes së Dobermann, Otto Goeller mori përsipër programin e mbarështimit dhe shtoi prerjet përfundimtare që ngurtësuan pamjen e dobermanëve modernë.

Pamja

Dobermanët e fortë dhe të shkathët janë të njohur për format e tyre trupore elegante dhe të dobëta. Dobermanët zakonisht quhen si qen të ekuilibruar, për disa ata mund të duken mjaft të frikëshëm. Për shumë vite dobermanëve iu prenë veshët dhe bishti. Me ndalimin e procedurës, qenve iu rikthyen veshët dhe bishtat e gjatë. Dobermanët kanë kokë të hollë dhe sy me ngjyrë të errët, në formë bajame. Gëzofi i Dobermanëve zakonisht shihet në një ngjyrë të zezë të djegur, të zezë ose kafe. Ngjyra e bardhë, blu ose krem është shumë më pak e zakonshme në këtë racë.

Sjellja

Dobermanët njihen për karakterin dhe temperamentin e tyre të fortë. Kjo racë qensh është jashtëzakonisht elastike, shumë energjike, aktive dhe me tolerancë të madhe ndaj dhimbjes. Në duart e duhura, dobermani bëhet një shok besnik dhe i mbledhur, por vigjilenca e tij e bën atë një qen të shkëlqyeshëm. Qentë e kësaj race zakonisht lidhen me një njeri, por mbeten miqësorë me anëtarët e tjerë të familjes. Dobermanët ndihen shumë mbrojtës ndaj fëmijëve, gjë që mund të bëhet një bezdi nëse do t'ju duhet ta lini fëmijën tuaj me një dado ose një mik të ngushtë. Kjo racë qensh mund të gëzojë shoqërinë e njerëzve si dhe të kafshëve të tjera.

Kërkesat

Me historinë e tyre të gjatë si qen pune, dobermanët kanë nevojë për një aktivitet të madh fizik gjatë gjithë ditës. Qentë e kësaj race gëzojnë shoqërinë e kujdestarëve të tyre dhe nëse janë të izoluar nga njerëzit dhe kafshët e tjera mund të tregojnë sjellje agresive. Kjo racë qensh kërkon një trajnim të mirë me një person që mund të trajtojë një qen të tillë me temperament.

Kujdesi ditor

Flokët e shkurtër dhe të lëmuar janë shumë të lehtë për t'u kujdesur. Dobermanët nuk humbasin shumë flokë, por flokët e tyre të shkurtër dhe të ngurtë mund të ngjiten në çdo veshje ose mobilje. Një larje javore mund të zvogëlojë sasinë e qimeve që qeni juaj do të lërë nëpër shtëpi. Për të pastruar gëzofin e qenit tuaj, thjesht mund ta fshini me një dorezë gome ose peshqir të lagur. Nëse shihni thonjtë e qenit tuaj duke u zgjatur shumë, mos harroni t'i shkurtoni ato. Pas një shëtitjeje të gjatë aplikoni një balsam hidratues në putrat e qenit tuaj. Kontrolloni veshët e qenit tuaj dhe zonën nën sy.

Produkte perfekte për Doberman:

Optimal, 12 kg | Ushqim i plotë dhe i ekuilibruar për qentë aktivë

Me vitamina, antioksidantë dhe acide yndyrore për të mbështetur sistemin imunitar

7 900,00 Lekë

Sensitive Optimal, 12.5 kg | Ushqim i thatë pa gluten, i krijuar për qentë me sistem të ndjeshëm tretës dhe me nevoja të larta për energji

Përmban nivele optimale të proteinave dhe yndyrave për të ndihmuar në ruajtjen e masës së muskujve

10 100,00 Lekë

0,39 Lekë

Opus Ocean, 2 kg | Kroketa pa drithëra, me një burim të vetëm proteine ​​shtazore

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të mbështetur stilin e jetës aktive të qenit tuaj

3 400,00 Lekë

Valp Plus, 2 kg | Ushqim i plotë, me psilium dhe fibra vegjetale për tretje të qetë

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

2 700,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.